Merhametsizce kripto kuralları Bitcoin milyarderlerini kaçırıyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Saklı Yazı servet borsası FTX’ Kurucusu Sam Bankman-Fried’mağara Hong Kong’de geçirdiği müddet güdük olsa dahi berenarı karlı oldu. Hong Kong’da geçirdiği üç yıl boyunca ofisinde uyumasıyla aşina işkolik Bankman-Fried FTX’i kurdu. Müşareket anında dünyanın sunu pahal iş platformlarından biri haline geldi. Bu şirketin başarısı, Bankman-Fried’e 29 yaşında 26,5 bilyon dolarlık para kazandırdı ve dünyanın sunma varlıklı kripto milyarderleri arasında kayran aldı.

Bunun ardından Hong Kong’dan ayrıldı.

Ilkgüz ayında ise Bahamalara taşındı. Bankman-Fried, “ayrıntılı vadede aranjman üstüne yönetmeliklerin açıkça olması az çok eke” dedi. Devamında, “Hong Kong henüz yasa tasarısını hazırlamadı… bu nedenle kuralların elbet olacağı üstüne müphemlik var” ifadesini kullandı. Forbes’un haberine bakarak blockchain ve saklı yazı ile ilişkili şirketler üzere benzeri gestalt haline gelen Hong Kong, kripto sektörünün bir nice küresel elitine karı sahipliği yaptı. Bunlar arasında crypto.com, BitMEX, Bitfinex ve OSL da bulunuyor.

Dünyanın sunma iri stablecoin’i Tether birlikte Hong Kong’de bulundu. Bire Bir zamanda şehre 2020’nin orak ayı ayı ile 2021’mağara haziran ayı arasında, 60 milyar dolar değerinde saklı yazı mülk girişi oldu. Ancak şehir imansız karantina kuralları ve aranjman konusundaki belirsizlikler nedeniyle bazı kripto şirketlerini kaybetmeye başladı. Saklı Yazı şirketleri operasyonlarını düzenlemelerin elan çabuk ve sponsor şekilde ilerlediği ülkelere taşıyor.

Singapur dahi bu bölgelerden bire bir tanesi ve kripto zenginlerinin birçoğunu çekmeyi başardı. Site 2020’nin aile ayında kapılarını kripto paralara açmasından bu yana, Coinbase, Binance ve Gemini kabilinden şirketler operasyonlarını Singapur’a öğütmek üzere lisans başvurularında bulundu. Singapur Mal Otoritesi (EMME) temmuz ayında saklı yazı münasebetli bakım sağlayıcılarından 170 müracaat aldığını söyledi. Finansal aranjör şimdiye büyüklüğünde iki başvuruyu reddetmiş olsa de Independent Reserve, DBS Bank ve Fomo Nasip lisansı almayı başardı.

70 saklı yazı şirketine ise altı kamer süreyle lisans sahibi olmadan faaliyetlerini yürütmelerini sağlayan arızi belgeler verildi. 24 saatlik muamele hacmi açısından dünyanın genişlik balaban saklı yazı mülk borsası crypto.com bu yıl merkezini Hong Kong’dan Singapur’a taşıdı. Hisseleri Nasdaq’ta kayran kayran dijital hayat finansal hizmetleri şirketi Eqonex Group üstelik geçtiğimiz yıl kripto türevleri borsasını bina etmek üzere Hong Kong’u değil, Singapur’u tercih etti. Daha geçmiş Diginex ismiyle aşina müşareket, Hong Kong’un düzenlemelerinin kripto türevlerini yasakladığını ve yatırım hizmetlerini istekli yatırımcılarla sınırladığını söyledi.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak IMTISAS geçtiğimiz sene yaptığı açıklamada, kripto türevlerini onaylanmış muamelat platformlarından sağlandığı sürece düzenlemelere bağımlı tutmayacağını açıkladı.

Fakat gurur, bireysel yatırımcıları risklere alın uyardı. Haddizatında yalnızca biraz büyüklük kripto türev araçlarını değerlendiriyor. Denetim şirketi PwC’den Arslanian, “herkese uyan ayrımsız kripto aranjman rejimi yok” dedi. Devamında, “kripto ekosisteminin istediği tek molekül belirsizliğin ortadan kalkması” ifadesini kullandı. Bahamalar bile bu konuda benzeri istisna zira 2020 yılında acul benzeri şekilde türev işlemlerine imkan tanıyacak düzenlemeleri getirdi.

Alanda evvel hamleyi yarmak ise kazanım sağladı. Bankman-Fried’e göre domestik piyasalara sunulan hizmetlerdeki kısıtlamalar, küresel hizmetleri engelleyen kısıtlamalar büyüklüğünde çetin değil. Açıklamasında, şirketlerin faaliyetlerini yürütecekleri yere ehemmiyet verdiklerini söyledi.

Credit Suisse’bile karantina skandalı

 

Borsalar ve kripto paralarda palavra işaretleri güçleniyor

 

Binance, Endonezya’de saklı yazı platformu kuracak!

 

Share: