Melez hayatında şempanzeler ilk defa koruyucu öldürdü

Haber insanları, melez hayatında ilk defa şempanzelerin goril öldürdüğünü gözlemledi.

Almanya’daki Osnabrück Üniversitesi ve Max Planck Evrimsel Insan Bilimi Enstitüsü‘nden araştırmacılar, çalışmayı Gabon‘da şempanze ve gorillerin aynı arada yaşadığı Loango Ulusal Parkı‘nda düzenledi.

Araştırmacılar 45 şempanzeyi ekip tevlit, sosyal alım satım ihdas, komşu gruplarla bildirişim kurma, avlanma davranışı ve araç materyal kullanımı gibi alanlara odaklanarak incelendi.

Osnabrück Üniversitesi’nden kognitif ruhsal alanında çalışan Simone Pika, “Genelde her iki türün de ağaçlarda yemek toplarken birbirlerine barışsever şekilde yaklaştığını gözlemledik” dedi.

Şempanzelerin ayrımsız kol oluşturarak gorillere ölümsek ayrımsız geveze düzenlediği elan ilk on paralık görülmemişti. Ancak bu kapsam 2019’da yaşanan benzeri olayla değişti.

Araştırmanın başyazarı Lara Southern, iki kök beyninde gerçekleşenleri şöyle anlattı:

“İlk özellikle şempanzelerin kötü attıklarını duyduk ve birbirlerine yandaki adına dallı güllü şempanze topluluklarının sıradan şekilde etkileşime geçtiğini düşündük. Ancak henüz sonradan gorillere has sine vurma seslerini duyunca, şempanzelerin 5 gorilden oluşan benzeri grupla karşı karşıya geldiğini ayırt ettik.”

Kısaca 55 an süren olayda haber insanları şempanzelerin öz aralarında gruplar oluşturarak gorillere saldırdığını gözlemledi.

İki gümüş sırtlı koruyucu ve makro çekici goriller kendilerini ve çocuklarını korumayı başarırken, şempanzeler iki goril yavrusunu annelerinden aldı ve öldürdü.

Max Planck Evrimsel Insan Bilimi Enstitüsü’nden Tobias Deschner, “İncelemelerimiz, şempanzelerin burada bulunmasının gorillerin hayatını yıldırma edebileceğine dayalı geçmiş kanıtı sağladı. Şimdi bu tansık derecede saldırgan etkileşimleri neyin tetiklediğini yoklamak istiyoruz” dedi.

Araştırmacılar, bunun iki ekip beyninde kemirmek icat etmek için yaşanan benzeri mücadeleyle ilgilendiren olabileceğini anlatım etti.

Olgun insanları ayrıca iklim değişikliğinin etkileri dolayısıyla ormandaki kaynakların daha bulunmaz hale gelmesinin dahi yaşananlar üzerinde etkisi olabileceğini belirtti. 

Ensesi Kalın İngilizler düğünlerde şempanze eti mi yiyor

 

Share: