Mecburi hareket sigortasının kapsamının genişletilmesi çalışmalarına başlandı

SEDDK’den yapılan açıklamaya göre, geçen aylarda Türkiye’bile meydana gelen sel felaketleri mecburi yer sarsıntısı sigortasının kapsamının genişletilmesini gündeme getirdi. Bu çerçevede, Natürel Kıyamet Sigortaları Kurumu (DASK) aracılığıyla verilen ve zelzele riskine cebin garanti sağlayan zorunlu sarsıntı sigortasının kapsamının genişletilmesi planlanırken, bu yöndeki çalışmaların ait kül çekicilik ve kuruluşların rey ve değerlendirmeleri dikkate alınarak yeryüzü bodur sürede tamamlanması hedefleniyor.

Açıklamaya bakarak, Türkiye’bile zorunlu hareket sigortası teminatı 6305 basit Kıran Sigortaları Kanunu gereği yalnız DASK yoluyla veriliyor. Benzeri kanun gereği, sigorta şirketlerince güvence verilememesi yerinde hareket, sel, düzlük kayması, sıkıntı, kırcı, külot, çığ düşmesi ve bir natürel afat üzere bile DASK aracılığıyla sigorta yahut reasürans teminatı verilebiliyor. DASK eliyle bu teminatların hangilerinin verileceği hususu ise Cumhurbaşkanı marifetiyle belirleniyor.

İklim değişiklikleri ile birlikte dünyayı etkisi altına düz ve gelecek yıllarda mütezayit bir ivmeyle devam etmesi muhtemel doğal afetlerin sebep olduğu ve olacağı kazançlı kayıpların kurumlar özelinde sonuncu çözüme kavuşturulması beklenememekle birlikte bütüncül bire bir siyasa ile hareket edildiğinde, bu kayıpların en uzuv indirilmesinde sigorta nazik şan oynuyor. Bu anlamda DASK, sigortalıların biricik başlarına karşılayamayacakları zararları havuz yapılanması yoluyla bireyler beyninde paylaştırırken, katastrofik risklerin doğurduğu zararları bildirme örgen indirmede eleştiri bir çalım üstleniyor.

SEDDK yetkilileri, güzeşte aylarda Türkiye’birlikte meydana gelen yeğin felaketlerinin, DASK bünyesine karışma edilebilecek gayrı natürel facia türlerinin neler olabileceği konusunu bile gündeme getirdiğini, bu anlamda kamu yararı gözetilerek özellikle baskın atılmak amacıyla gayrı katıksız afet türlerinin üstelik eklenmiş güvence başlamak için mecburi zelzele sigortasına bütünleşmiş edilmesi ile totaliter ayrımsız mecburi natürel kıyamet sigortasının tasarımına ait çalışmaların başlatıldığını ve cins olan yer gücük sürede tamamlanmasının planladığını belirtiyor.

İzmir depremi Türkiye’bile DASK poliçelerini yüzde 37 artırdı

 

DASK’a 3.4 milyarlık fehamet desteği

 

Share: