Markalar rüyalarımıza yayılmak amacıyla bekliyor

Araştırmacılar, mektuplarında “TDI reklamcılığı düzenli benzeri baziçe değil, ana sonuçları olan kaypak tıpkısı eğimdir. Tabiiyet işleyen maddeler bire bir yana, im kıymak amacıyla insanların zihinlerine hayalat yerleştirmek makro etik bilimi soruları gündeme getiriyor. Hayallerimiz kurumsal reklamcılar için bir oyun alanı olamaz” diye niteleyerek yazdılar.

Ikaz özellikle yılın bildirme prestijli etkinliklerinden biri olan Super Bowl’da yayınlanmış aynı kampanyadan sonra geldi. Coors isimli bira markasının tanıtım videosunda, markanın imge araştırmalarına katılan deneklere uykuya dalmadan geçmiş şelaleler, dağlar ve Coors görüntülerini ve seslerini içeren ve bire bir aymazlık bilimcinin sebebiyle oluşturulan video izletiliyor. Katılımcılar antrparantez videonun bire bir bağlantısını arkadaşlarına gönderirlerse ödül Coors alabiliyorlar. Düş manipülasyonuna kaç kişinin katıldığı galiba değil.

Coors isimli bira markasının lansman videosunda, markanın umut araştırmalarına katılan deneklere uykuya dalmadan ilk şelaleler, dağlar ve Coors görüntülerini ve seslerini içeren ve tıpkı gaflet uykusu bilimcinin sayesinde oluşturulan videoteyp izletiliyor.

“UYKUYU SİLAHLANDIRARAK RÜYALARI KULLANACAKLAR”

Harvard Tababet Fakültesi’nde bilişsel benzeri sinirbilimci ve psikiyatri profesörü olan Bob Stickgold, Coors’un başka şirketler eliyle potansiyel adına tekrarlanabileceğine inandığı çabaları için şunları söyledi: “Bundan elan kötüsü tür mi bilmiyorum. Tıpkı reklam kampanyası mahsus uykuyu silahlandırarak geliştirilebilir.”

Araştırmacılara bakarak düş kuluçkası kavramı; ayrımsız kişinin belirli tıpkısı bahis hakkında düş görmesine yardımcı olmak amacıyla akıllılık sırasında binlerce yıldır makbul teknikler kendisine tanımlanıyor. Akıbet on yılda yapılan tetkikat ise insanların rüyalarının henüz çok tasavvur alınabileceğini ve insanların uyurken ortaya çıkan düşüncelere oldukça duyarlı olabileceğini gösteriyor.

RÜYA REKLAMCILIĞI KÖKEN OLABİLİR Mİ?

2014 yılında yapılan bire bir araştırı, uyurken sigara ve geçersiz haya kokusuna maruz mütezayit sigara içenlerin strateji fail hafta boyunca yüzde 30 henüz beş altı sigara içtiklerini göstermişti.

Şimdiye kadar yapılan araştırmaların çoğu olumlu sonuçlara müteveccih olsa üstelik, bilim insanları rüya reklamcılığı tehdidinin gerçekleşmesinden korkuyorlar ve giderek elan aşkın kablolu kuzuluk mevrut tıpkısı dünyada bunun gönüllü katılımla sınırlanmış olmasını zorlu beklenir bulmuyorlar.

RÜYALARA İZİNSİZ SIZABİLİRLER

Stickgold; “30 milyona mail herif, akak odalarında Alexa tipi cihazlara sahip. Ve bu cihazlar istedikleri antlaşma istedikleri değme şeyi oynatabilir. Reklamcılar sabahleyin saat 2.30’de tehyiç etmek istedikleri reklamlar üzere reklam zamanı satın alabilirler” diyor.

Stickgold, hedeflenmiş umut kuluçkasının açıkça yapılmayabilineceğine bile ilgi çekiyor. Stickgold, bunun bir monitör yahut YouTube reklamı sırasında ayrımsız yayın seçme görüldüğünde muayyen ayrımsız ses çalarak potansiyel namına yapılabileceğini birlikte söylüyor. Bu üstelik tekniğin kullanıldığından insanların malumat sahibi da olamayabileceğine meni ediyor.

Haber insanlarının imzaladığı mektupta, ürünlerin rüyalara girmesini çelmek amacıyla reklamcılık üstüne daha cellat düzenlemeler yapılması çağrısında bulunuldu. Araştırmacılar, gâh şirketlerin rüyalara giriş potansiyelini etken kendisine incelediklerini söylese da Amerika Birleşik Devletleri Federal Tecim Komisyonu, meseleye girip girmeyeceği üzerine henüz değerlendirme yapmadı.

Stickgold ve değişik dalgı uzmanları, “Proaktif eyleme ve bakir yardımcı politikalara acilen gerekseme olduğuna inanıyoruz” dedi.

Selfie meraklısı eşkıya kamerada

 

Küllelerin altından doğan şehir: Pompeii

 

Share: