Mali bahtiyarlık üzere 3 kadem

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Toptan çapta yükselen enflasyon içinde bütçe yönetimi anbean zorlaşan bire bir çözme alıyor. Bu noktada harcamalarını arama altına kabul etmek isteyen bireylerin finansal güvenliğin anne esaslarına göz atması hayır olabilir.

New York merkezli tıngır üniversitesi New School for Social Research’ün İktisat Profesörü Teresa Ghilarducci Bloomberg International’daki yazısında para üzerine daha düşüncesiz davranmak isteyenlerin üç temel aşama yapması gerektiğini belirtiyor. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak profesör bu hamlelerin uygulamanın zor olduğunu ancak uygulayabilen bireyleri finansal sağlıklarını güvence altına alabileceğini belirtiyor. İşte Ghilarducci’nin o yazısı:

“yeni sene kullanılmamış tıpkısı sen getirebilir. Şairler ne söylerse söylesin, mal veya yer azından mali düzenlilik, mutluluğa revan arz cesim adımlardan biri gibi. Öte yandan, paranın yara yönetilmesi ve namus borcu mali kaygıya illet türlü, bu birlikte akıllıca karar vermeyi gölgeleyebilir ve dağ ayrımsız döngüye posta açabilir.

Para üzerine daha çokbilmiş tevessül etmek isteyenlerin yapması gereken üç anne hamle vardır: bilgi çokluk, planlama ve aplikasyon.

Bazıları zatî bütçe yahut aile bütçesi yapmanın haddinden fazla müziç olduğunu düşünebilir, ancak bu işin en heybetli kısmıdır. Harcamaları 17 kategoriye ayırmanızı, seçme kamer harcamayı düşündüğünüz miktar karşılığında haddizatında ne kadar harcadığınızı izlemenizi ve daha sonradan beher saf için ideal olarak hangi büyüklüğünde gider yarmak istediğiniz belirlemenizi öneririm. Bu haddinden fazla aşkın kadar gelebilir, ancak genellikle rastgele ay 30 dakikadan elan beş altı benzeri sürede gerçekleştirilebilir.

Ekstraların bu harcamalara zahir girdiğini göreceksiniz. Söz Gelişi sülale için 3 bin dolar harcadığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak mahiye değişiklikler veya pırtı harcamaları amacıyla 120 dolar harcadığınızı unutmayın. Omikron sonrası tatil yapmayı planlıyorsanız, eklenmiş cep telefonu ücretleri, yoga dersleri ve çalımlı kahvehane harcamaları kadar masrafları mecmu kendisine eklemeyi unutmayın.

Ardından, harcamalarınızı gelirinizle karşılaştırın. Usa Vurma yapmadan. Servet yönetimi gerçekleri gerektirir; suçluluğu, gereksinimleri yahut arkasındaki hikayeleri değil. Bu işlem benzeri miktar kaçınmak donör cins. Fakat bütçe yapmayan insanlar borç batağına düşmeye elan yatkındır. Bütçeleme ayırmak uzay gemisi eksiltmek gibidir: Önce keskin çeker, sonradan meyvelerini alırsınız.

Daha kesin bire bir tabloya cemaat olduktan bilahare, üçüncü benzeri önleme ayrılmak hayır benzer. Yaşı ve gelirinden hür olarak her makro, problemsiz ve elan birlikte önemlisi güvenebilecekleri ücretli benzeri mali planlama uzmanıyla ayrımsız seanstan yararlanabilir. Tam teşekküllü tıpkısı mali tasrif binlerce dolara para olabilirken, ayrımsız celse yalnız birkaç beniz dolara mülk gibi. Simsarlık işleyen çelişkili danışmanlardan kaçının. Zira onlar tavsiye mektubu vermekten haddinden fazla envestisman ürünleri satarlar. Gençseniz, düşük gelirliyseniz ya da vecibe altındaysanız (evet üstelik herhangi bir üçüne anide sahipseniz) çoğu kar amacı gütmeyen bir yapı veya ihtişam kurumu tarafından desteklenmiş edilen bağan ücretli çelişmesiz danışmanları deneyin.

Bir finansal planlama uzmanı, tıpkısı ivedili ebat fonu için ne kadar ayırılacağı ve tekaütlük üzere nelere envestisman yapacağı kabil ana bilgilere yardımcı olacaktır. Uzmanlar aynı ev amacıyla peşinat veya dinlence, araba tamiri veya dinlence hediyeleri harcamaları amacıyla gereken fonlar kabil itidalli vadeli hedeflere şüphesiz ulaşılacağına dayalı dahi tavsiyeler verecektir. Mali planlama uzmanlarının, elbet bindirim isteyeceğiniz yahut şüphesiz daha gani aynı hisse senedi bulacağınız yahut boş harcamaları pekâlâ azaltabileceğiniz kabil para karşı bilmeniz müstelzim seçme şeyi size söylemeyeceklerini dahi unutmayın.

Sonuç adına aynı farklılık etme zamanı geldiyse bu yılı gösteri yılı haline getirin. Bu emeklilik fonu katkılarını azami miktara germek, Vanguard’ı (kaynak şirketi) arayıp mutedil vadeli hedefler amacıyla hesap sağlamak yahut itimat borçlarını ödemek anlamına geliyor.

Yukarıdakilerden herhangi biri vazgeçmenize sebep oluyorsa, New York’ta kıpırdak Alex adını vereceğim bir okuyucunun örneğini düşünün. 64 yaşında ve son 25 yıldır bütçeleme, planlama ve aplikasyon aracılığıyla mali sıkı sağladı. Mali müşaviri geçtiğimiz günlerde, mahiye göz maliyetlerini düşük tutmaya koruyucu olan mortgage borcunu ödemesini önerdi. Emeklilik birikimlerinde 1 milyon dolardan fazla biriktirebildi ve deminden hangi antlaşma tekaüt olmak istediğini latif konusunda kıskanılacak bire bir konumda.

Mal yönetimi alelumum çöz karartıcıdır (istediğimiz herhangi bir şeyi karşılayamayız), müziç ve tek ağır ezgi değildir. Ama bol tarafı, çalışmaya devam etmeni isteyen patrona, ürem ödemelerini sonsuza kadar sürdürmek talip bankaya ve ölçüsüz masraf yapmanızı isteyen perakendeciye cebin koz elde etmenizi sağlar.

Bu şekilde düşündüğünüzde, mülk endişelerinden arındığınızı ihata etmek ve mali gerçekliğinizi kontrol altına ahzetmek, size önümüzdeki yıpranmamış yılda haddinden fazla elan çok cümbüş ve mutluluk sunabilir.”

Birikimlerin büyümesine engel 3 faktör

 

Dünyaevi kararının mali sınavı

 

Tekaütlük birikimlerinde yüzdelik 4 kuralı tarihe karışıyor

 

Share: