Limited şirketlerin genel asamble kararları elektronik ortamda alınabilecek

Bakanlığın genel ağ sitesinde meydan düz duyuruya bakarak, bağırsak ticaret işlemlerinin dijitalleştirilmesi çalışmaları kapsamında MERSİS üzerinden elektronik ortamda düzenlenen işlemler genişletiliyor.

Bakanlığın sayısal transformasyon çalışmaları kapsamında sunduğu hizmetlere bir yenisi henüz eklendi. Türk Tecim Kanunu’nun limited şirketlerde genel asamble kararlarının hızlı şekilde alınabilmesini amaçlayan duyurum (elden dolaştırma) aracılığıyla karar alma uygulaması MERSİS üzerinden devreye alındı. Bu sayede limited şirketlerde umumi kurul kararlarının elektronik ortamda hızlı, yalınç ve emniyetli ayrımsız şekilde alınabilmesi imkanı getirildi.

Uygulama sebebiyle ortaklardan rastgele biri MERSİS’ten hazırlayacağı karar taslağını elektronik imza ile imzalayıp diğer ortakların görüşüne sunabiliyor, değişik şürekâ dahi değişik zamanlarda sisteme girerek yeniden elektronik imza ile değişmeyen üzerindeki görüşlerini somutlaştırabiliyor ve umumi kurul kararı alınabiliyor.

Farklı ülkelerdeki ortaklar karar alabilecek

Aplikasyon ile hele ortakların fiziken tıpkı araya gelmesi imkanının bulunmadığı durumlarda, kararlar çabucacık alınabilecek. Sonunda ortakların değişik devlet ve şehirlerde bulunmaları karar alınmasına engel dokuma etmeyecek.

Duyuruya göre, ülkede çabuk, gösterişsiz ve güvenli ayrımsız ticari düzlem organizasyon ika hedefi doğrultusunda teknolojinin sunduğu imkanlardan yararlanarak, hizmetleri dijital ortama transfer ve aksiyon insanlarına elan ferah bakım sunmayı amaçlayan çalışmalara devam edilecek.

Share: