Lewis Hamilton bitime 3 hamle kala kariyerinin 7. şampiyonluğunu car etti.

Formula 1’bile sezonun 14. yarışı balaban heyecana manzara oldu. Yarışa 6. sırada başlayan Lewis Hamilton, kareli bayrağı yeryüzü önde görerek hem yarışı kazandı hem bile Formula 1’bile 7. şampiyonluğuna ulaştı. İngiliz tayyareci, bu şampiyonlukla gelişigüzel efsane Alman pilot Michael Schumacher’mağara birlikte rekoruna eş oldu. Hamilton, 2008, 2014, 2015, 2017, 2018 ve 2019‘dan sonradan 2020 sezonunda bile zafere erişmiş oldu.

Yarışa pole pozisyonunda başlayan Racing Point pilotu Lance Stroll, 9. sıraya büyüklüğünde düşüp yarışı bu tam tamamladı ve podyumun uzağında kaldı.

Toplamda 7. defa acun şampiyonu olan Mercedes pilotu Hamilton, mızıka arkadaşı Valtteri Bottas’a devir bindirdiği yarışta ayrımsız başka Racing Point pilotu Sergio Perez’i geçip yarış bitene kadar bile arkasına bakmadan farkı açarak kariyerine bire bir yarış zaferi daha eklemeyi başardı.

LECLERC’TEN ŞIŞMAN SIÇRAMA

Yarışa 14. tam başlayan Ferarri’nin Monakolu canlı pilotu Charles Leclerc, yarışta önce korse muhavvil anatomi sürücü oldu. Ardından yaptığı en hızlı dolaşma zamanları ve geçişlerle dip sıralara tırmanan Leclerc, 3. sıraya kadar yükselmeyi başardı fakat son turda Perez’e yaptığı atakta yerini topluluk arkadaşı Vettel’e kaybetti. Vettel ise 12. tam başladığı yarışı böylece 3. tam bitirdi.

Ferrari, sıralama turlarında adeta kabus yaşadığı hafta sonundan oldukça mutlu ayrıldı. Tifosi, taktik ve takat sınırı açısından sezonun yer iyi yarışlarından birini çıkardı.

İLK 10 SIRA

1- Lewis Hamilton (Mercedes)

2- Sergio Perez (Racing Point)

3- Sebastian Vettel (Ferrari)

4- Charles Leclerc (Ferrari)

5- Carlos Sainz (McLaren)

6- Max Verstappen (Red Bull)

7- Alexander Albon (Red Bull)

8- Lando Norris (McLaren)

9- Lance Stroll (Racing Point)

10- Daniel Ricciardo (Renault)

İstanbul’daki 58 turluk yarışı 4 pilot tamamlayamadı. Alfa Romeo’dan Antonio Giovinazzi, Williams pilotu Nicholas Latifi ve Haas’ın iki pilotu Romain Grosjean ile Kevin Magnussen damalı bayrağı göremedi.

VERSTAPPEN’DEN ŞIŞMAN HATA
18. turda üçüncü sektörde da solgun bayraklar sallandı. İkinci sıradaki Perez’i bozmak amacıyla akış fail Verstappen kontrolünü kaybederek spin attı. Peşi Sıra yarışa bitmeme fail ve pite giren Red Bull pilotu 8. sıraya kadar geriledi. Verstappen’in hatasıyla takım arkadaşı Alex Albon üçüncü sıraya yükseldi. Arından Verstappen’in pit çıkışı incelemeye alındı.

58 TURLUK MÜTHİŞ HEYECAN
3. VEDA: Haas’tan Romain Grosjean da Giovinazzi ve Latifi’den sonra İstanbul GP’göğüs er veda eden pilot oldu.
52. VOLTA BÖYLELIKLE: 1- Hamilton, 2- Perez, 3- Leclerc, 4- Vettel, 5- Sainz, 6- Albon
2. VEDA: Williams pilotu Latifi konkur dışı mütezayit 2. tayyareci oldu.
STROLL’DEN NAZIK DÜŞÜŞ: Yarışa reis başlayan Racing Point pilotu Stroll, 8. sıraya kadar geriledi.
İki Ferrari; Vettel ve Leclerc, Stroll’ü tıpkı virajda geçmeyi başardı! 1- Hamilton, 2- Perez, 3- Verstappen, 4- Vettel, 5- Leclerc, 6- Stroll
38. CEVELAN SONUNDA: 1- Hamilton, 2- Perez, 3- Verstappen, 4- Stroll, 5- Vettel, 6- Albon
Stroll’ad pit’e girmesinin ardından Perez’i geçen Lewis Hamilton, bökelik yarışında liderlik koltuğuna oturdu.
Son 24 tura girilirken 3. sıradaki Lewis Hamilton şu anda acun şampiyonu oluyor. Bando arkadaşı Bottas ise 14. tam…
30. DOLAŞMA BÖYLELIKLE: 1- Stroll, 2- Perez, 3- Albon, 4- Vettel, 5- Hamilton, 6- Ricciardo
Verstappen’mağara spin atarak şişman bir kazadan döndüğü o zaman…

20. VOLTA SONUNDA: 1- Stroll, 2- Perez, 3- Albon, 4- Vettel, 5- Hamilton, 6- Ricciardo
Verstappen nazik tıpkısı ilçe atlattı! Perez ile 2.’lik savaşı muazzez Red Bull pilotu, spin attı ve ardından pit’e girerek yarışa 8. tam ferasetsiz döndü.
İLK VEDA: Yarışa veda eden önceki uçucu Alfa Romeo’dan Antonio Giovinazzi oldu.
Pist kuruyor, lastikler değişiyor ve Mercedes hızlanmaya başladı. Red Bull, lider Verstappen’i pit’e çağırdı. Hollandalı uçman pist 4. sırada idraksiz döndü! Albon bile pit’e gidecek ve ilk 2 sırada gine Racing Point’in olacak.
12. TUR BÖYLECENE: 1- Verstappen, 2- Albon, 3- Stroll, 4- Perez, 5- Vettel, 6- Hamilton
LİDERLİK KOLTUĞU DEĞİŞTİ: Stroll, pit’e girip lastiklerini değiştirdi ve mızıka arkadaşı Perez liderlik koltuğuna oturdu. Verstappen 2. sırada, Albon 3. sırada… Stroll pit sonrasında piste 4. sırada döndü.
Ferrari, 9. turda Leclerc’mağara arkası sıra Vettel’i birlikte pit’e çağırıp lastikleri değiştirdi. Leclerc lastik değiştirdikten sonradan hızlanmıştı.
Stroll ve Perez’i yakalamak amacıyla Vettel’i geçme mücadelesi veren Verstappen ile Alman pilot arasındaki ayırt: 0,487…
6. DEVIR SONUNDA: 1- Stroll, 2- Perez, 3- Vettel, 4- Verstappen, 5- Albon, 6- Hamilton
Yarışın lideri Stroll topluluk telsizinden pistin kuruduğunu söyledi. Stroll ve Perez farkı açmaya başladı ve Stroll şu anda yarışın genişlik hızlı turunu atmayı başardı.

Yarışa önce sırada başlayan Stroll liderliğini korudu. Topluluk arkadaşı Perez ise 2. sıraya yerleşti. Ferrari’den Vettel ilkin 8 sıra vehleten yükselmeyi başardı. 2. sırada başlayan Red Bull pilotu Verstappen ise 2 ara kaybetti.

Share: