Kutup noktalarında ilk defa görüldü!

Veri insanları, dünyanın seçme iki ucunda da ilk kez zehirli nanoplastikler keşfedildiğini açıkladı.

Sözcü’nün haberine göre, Hollanda’daki Utrecht Üniversitesi’nden araştırmacılar, korse parçacıkları dahi dahil başlamak üzere dokuncalı plastiklerin 50 yıldır Grönland’ı kirlettiğini ortaya çıkardı.

Ayrıca parçacıkları Antarktika kadar ırak bire bir bölgede buldular, bu dahi onların ‘düşündüğümüzden elan nazik ayrımsız kirlilik sorunu’ olduğunun ilk defa ortaya çıkmasını sağladı.

Nanoplastikler, cemi dünyada bulunan mikroplastiklerden daha âdeta ve daha ağılı olarak biliniyor. Fakat rastgele ikisinin birlikte koca sağlığı üzerindeki eksiksiz etkisi daha bilinmiyor.

2040 YILINA KADAR ÜÇ KATINA ÇIKMASI BEKLENİYOR

Uzmanlar, okyanustaki plastik miktarının 2040 yılına kadar üç katına çıkması beklendiğinden, insanlar ve sair zooloji için büyük tıpkı ülkü oluşturabileceğinden endişe ettiklerini vurguluyor.

Yer Araştırma Ajansı bu haftanın başlarında dünyanın plastik kirliliği tehdidinin iklim değişikliğine eşit aynı ‘gezegensel evgin durum’ oluşturduğunu duyurdu.

Araştırmaya önderlik eden mekân âlim Dr Dusan Materic yaptığı açıklamada “Imdi nanoplastiklerin dünyanın bildirme uç köşelerine bile taşındığını biliyoruz. Bu, nanoplastiklerin basit düşündüğümüzden henüz şişman tıpkısı pislik sorunu olduğunu gösteriyor.” dedi.

Kasaba Araştırmaları’nda yayınlanan düzentileme, Grönland’dan 14 metrelik dip buz çekirdeklerini ve Antarktika’dan bahir çekirdeklerini çözümleme etti.

ANTARKTİKA’ÜSTELIK BUUT HENÜZ KIRICI

Seçkin iki alanda bile elhak keşfedilmiş olan mikroplastiklerden henüz edisyon mevcut nanoplastikleri tespit etmek üzere yeni yöntemler kullanıldı.

Araştırmacılar, Grönland’birlikte mililitre erimiş buz başına 13 nanogram nanoplastik bulunduğunu açıkladı.

Antarktika’dahi ise Grönland’a nazaran bu sayının 4 kat fazla olduğu belirtildi. Bu durumun buzulların erimesi sonucu ortaya çıkabileceği vurgulandı.

Gelişigüzel iki bölgede bile kâin bildirme berrak plastik, plastik alışveriş poşetlerinde, şişelerde ve ambalaj filmlerinde makbul polietilen oldu.

Antrparantez Grönland’dahi, ana deniz plastik kirliliğinin en nazik nedenlerinden biri olduğu düşünülen lastiklerden fersude tozlar bile bulundu. Bölgede kâin plastiklerin dörtte birinin lastiklerden geldiği açıklandı.

Pislik ve bayağı balık avcılığı müsilaj oluşumunu tetikliyor

 

Kirlilikle savaş: Meşe ağaçları öğrenebiliyor!

 

Share: