Kütahya’da taş ve gümüş takıya dönüştü

Kütahya’da taş ve sim takıya dönüştü

KÜTAHYA – Kütahya’da Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı çerçevesinde Galebe Kalkınma Ajansı koordinasyonunda Dumlupınar Üniversitesi marifetiyle hazırlanan, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı aracılığıyla desteklenen 2 milyon 37 bin TL bütçeli ‘Taş ve sim takıya dönüşüyor, engeller kalkıyor’ projesi tamamlandı.

Kursa katılan engellilerin sertifikaları Kütahya Vali Yardımcısı Mustafa Cenup, Kütahya Belediye Reisi Prof. Dr. Bilen Işık, Galebe Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Iye Oğuz, proje ekibi Prof. Dr. Uzun Mercin ve Doç. Dr. Haldun Şekerci tarafından arz edildi.

‘Taş ve sim takıya dönüşüyor, engeller kalkıyor’ projesinin özel benzeri proje olduğunu tamlayan proje ekibinden Doç. Dr. Haldun Şekerci, “Sakat vatandaşlarımızın hayatın içerisinde yer alması ve kendilerini değerli hissetmesi bizim amacıyla çok bulunmaz. Mânialı vatandaşlarımız, ‘Taş ve sim takıya dönüşüyor, engeller kalkıyor’ projesinin hayata geçmesiyle birlikte öğrenecek, üretecek ve istihdam edilecekler” dedi.

Projenin umumi amaçları üzerine bilgiler veren Şekerci, “UNESCO vasıtasıyla Konuşma ve Halk Sanatları alanında ilan edilen Kütahya’da ziynet taşı biçimlendirme ve gümüş ağırlık işlemeciliği gibi ilin tarihinde düzlük düzlük fakat unutulmaya beniz tutmuş tıpkısı zanaat alanının yeniden canlandı. Ilkin engelli bireyler başlamak için dezavantajlı grupların istihdamının ve istihdam edilebilirliklerinin artırılmasına yönelik almaşık bir hisse senedi kolunun oluşturulmasına yardım sağladık” diye niteleyerek konuştu.

Proje çerçevesinde 100 engelliye asıl ve butik mücevhercilik, 20 engelliye ise ati gravite tasarımı ve üretimi konusunda yetişek verildiği belirten Şekerci, 5 parça eğitimin bütün bin 280 saat sürdüğünü rapor etti.

Share: