Kütahya’da ön mugayir ilişki yırtığı ameliyatlarında “Press Ödeşme” tekniği uygulanıyor

Sporcularda görülen ön yeraltı deste yırtığının tedavisi üzere yıpranmamış geliştirilen “Press Fit” faaliyetler tekniği, Kütahya Keyif Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Ermiş Çelebi Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesinde uygulanmaya başlandı.

Yeni işler yöntemini geliştiren Türkiye Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği (TUSYAD) İstanbul Şubesi Başkanı Prof. Dr. Güç Kocabey, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’deki bazen sağlık merkezlerinde uygulanmaya başlanan yıpranmamış cerrahi tekniğin Kütahya’üstelik kendisinin birlikte katıldığı tıpkı ameliyatta başarıyla uygulandığını söyledi.

“Press Fit” tekniğini literatüre kazandırdığını tamlayan Kocabey, bakir yöntemle ilişkin şu bilgileri verdi:

“Patelladan (diz kapağı) mızrap almadan ve kaval kemiği içine sıkıştırıcı vida atmaya ister olmadan geçerli maharet ile hem operasyon sonucunda patella kemiği hasarlanmadığı amacıyla diz önü ağrısının ve mızrap hasarlanmasının önüne geçiyoruz. Hem birlikte operasyon sırasında daha birkaç implant kullanarak henüz fasit maliyetin önünü açmış oluyoruz.”

Kocabey, yapılan ameliyatlarda hastaların dizlerinde elan bir iki şişik ve henüz birkaç veca gözlemlediklerini aktardı.

KSBÜ Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nihat Demirhan Demirkıran ise eğitim bilimi gayeli yapılan ameliyata belde illerden gelen ortopedi ve sarsıntı bilimi uzmanları ile hikmet otama hekimleri ve fizyoterapistlerin bile katıldığını dile getirdi.

KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu de yıpranmamış tekniklerin Kütahya’birlikte uygulanmasının tedavilere nazik yardım sağlayacağını belirtti.

Share: