Kütahya’da Ahali Eğitim Merkezi kurslarına rekor katılma

Kütahya’da El Eğitim Merkezi kurslarına rekor katılma

KÜTAHYA – Kütahya Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde 2022 yılında açılan hep bin 478 kurstan 51 binin üzerinde kursiyerin katılarak, kurslardan yararlandığı açıklandı. İl genelinde ise, 13 Ahali Eğitim Bilimi Merkezi’nde mecmu 100 binin üstünde kursiyer faydalandı.

Pandemi döneminde azalan ağırşak ve kursiyer sayısının normale döndüğünü ve herhangi bir yaştan vatandaşın kurslara paydaşlık sağlayarak sahn boyu öğrenmeyi hedeflediklerini tamlayan Kütahya İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hasan Başyiğit, “Bizler Kütahya Umum Eğitimi Merkezi Müdürlüğü yerine 2022 yılında açmış olduğumuz 442 Mesleksel Beceri kursa 12 bin 97, 1036 Umumi türdeki kursa 39 bin 18 kursiyer ek olup, buna göre 233 değişik türde açılan mecmu bin 478 kurstan 51 bin 115 kursiyer faydalanmıştır. Pandemi döneminde içtimai mesafe ve kapanmalar ile gelişigüzel ağırşak ve kursiyer sayımızda iri oranda düşüş olmuştu. Ancak yaz ayları ile gelişigüzel hem kısıtlamaların kaldırılması hem bile normale devir süreci ile alay malay gelen talepler üzerine kurslarımızı açmaya başladık. El sanatlarından, anahtar kurslarına, ocak eğitimlerinden E- KPSS’ye büyüklüğünde yıl içerisinde bin 478 kursta 51 bin 115 kursiyerimiz ortaklık sağlamış. Avlu boyu öğrenme sloganı ile birlikte bizler kurumumuzda 7’den 77’ye temas yaştan bireye değişik kurslar açarak iş öğrenme temalı çalışmalarımızı yürütüyoruz. 2023 yılında ise mevrut talepler konusunda kurslarımızı hem çeşitlendirmeyi hem de artırmayı hedefliyoruz. Parçalanmamış vatandaşlarımızı Halk Eğitimi Merkezlerine bekliyoruz” diye konuştu.

Velilere müteveccih 42 ağırşak açıldı

Pandemi döneminde günlük dirim alışkanlarının değiştiğini ve bu yönde ‘Ocak okulu’ projesini hayata geçirdiklerini belirten Başöğretmen Başyiğit, “Proje çerçevesinde üç farklı yetişek planlanmıştır. Bunlardan birincisi, ‘Eş Okulu Eğitici Eğitimi Hizmet İçi Eğitim Bilimi Kursu’, ikincisi ‘Karı Okulu Eğitici Eğitimi Informel Eğitim Kursu’ ve üçüncüsü ise ‘Ev Okulu Eğitimi (Velilere yönelik) Yaygın Eğitim Kursu’dur. Bu kapsamda Ocak okulu eğitimine katılan veliler ise Eş İçi İletişim Becerileri. Bilinçli ve Emin Teknoloji Kullanımı. Arbede ve Stres Yönetimi, Bağımlılıkla Savaşım, Sosyal Can Teknik Gelişimi, Boydaş İlişkileri, Dosdoğru Tagaddi ve Fiziksel Etkinlik, Ahlaki Gelişim konularında terbiye almaktadırlar. ‘Eş Okulu Mürebbi Eğitimi’ne 90 öğretmenimiz katılıp vesika almaya doğruluk kazanmıştır. ‘Aile okulu’ projesi kapsamında velilere yönelik 42 kurs açılmış ve 2223 velimize eğitimlerimiz devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Share: