Kurtulmalık yazılımların yükselişiyle sigortacılar yöntem değiştirdi

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

1666 yılında Londra’daki nazik hararet felaketi şehir sakinlerinin evlerini gine kaybetmesinden korkmalarından muhit emlak sigortası piyasasının yükselmesine yol açmıştı.

O tarihte cesamet destekli itfaiye aracı hizmetlerinin henüz ortaya çıkmamasından ortalık bazen sigortacılar özlük itfaiye aracı ekiplerini oluşturmuş ve hasarın sınırlandırılmasının baştan inşa edilmesinden henüz beş altı masraflı olacağını düşünmüşlerdi.

Financial Times’ın haberinde, Londra merkezli sigorta sağlayıcısı CFC’nin İnovasyondan Mesul Başkanı Graeme Newman, bu örnekle sigortacıların ivedi destek hizmetlerinin birlikte mali prim bile sağlayıcı günümüzün şipşak gelişen siber asayiş sigortası pazarı arasındaki paralelliklere dikkat çekiyor. Newman’a göre sigortacılar bugünlerde “dijital itfaiye aracı ekiplerinin” sahibi.

Küresel çapta siber saldırıların sayısı geçtiğimiz yıldan itibaren tırmanmaya başladı. Fakat son iki aydır erdemli profilli fidyeinecat yazılımı saldırıları sigorta piyasasını sarsıyor. İrlanda’nın esenlik sisteminin, ÇAKER’deki kilit öneme cemaat enerji boru hattının ve bu hafta vücut endüstrisi şirketi JBS’in fidye yazılımların hedefi olması durumun ciddiyetinin altını çiziyor. Mağribî yetkililer saldırıların Rusya merkezli bilgisayar korsanlarından geldiğini belirtiyor.

Saldırıların şiddeti ve sıklığı arttıkça, siber düzenlilik sigortalarının bile maliyeti artıyor. Sigorta komisyoncusu Aon’un sonuç verilerine bakarak, Nisan başından Mayıs ortasına kadar primler güzeşte yılki seviyelere göre yüzdelik 27 oranında arttı.

Ancak sigortacılar takkadak fiyatları arttırmakla kalmıyor. Sigorta şirketleri bire bir zamanda hizmet verdikleri şirketlerin kontrolleri üstüne birlikte henüz kurnaz kuzuluk geliyorlar.

Amerikalı sigorta şirketi AIG amacıyla, bu sene uygulamaya konan elan sert sigorta anlaşması yaklaşımı, müşterilerin asayiş önlemleri üzerine 25 teferruatlı sorgulamayla başlıyor. AIG’nin Toptan Siber Sigorta Başkanı Tracie Grella, “Eğer müşterilerin sistemleri üstünde haddinden fazla çokça bağan kontrolleri varsa onları sigorta kapsamına alamayabiliyoruz” dedi.

Grella açıklamasında yaptıkları sorgulamalarla ait namına, “Ekseriyetle yaptığımız madde sigorta kapsamın hafifletmek. Bu nedenle şayet müşteriler aradığımız arama seviyesine erişemezlerse tığ dahi fidye yazılımlar konusundaki limitlerimizi yarı yarıya tenkis etmek zorunda kalıyoruz” dedi

AIG söz konusu azrail politikasını “kolektif sigorta” terimiyle açıklıyor.

Fidyeinecat yazılımı yangını geçtiğimiz ay Avrupa’nın yer şişman sigortacılarından biri olan AXA’yı bile sarmış adeta itfaiyecilerin yangına kurban gitmesine analog bire bir kapsam oluşmuştu. Finansgundem.com’üstelik düzlük düz haberde elektronik beyin korsanları AXA’nın üç terabaytlık müşteri havuzuna girdiklerini, müşterilerin ferdî verilerine ve tıbbi kayıtlarına ulaştıklarını açıklamıştı. Paris merkezli sigorta şirketi olayın arkası sıra asayiş açıklarının incelendiğini belirtmişti. AXA fidye ücretinin ödenip ödenmediğiyle ilgilendiren açıklama yapmadı.

AXA’evet siber ofans şoku: Almaç bilgileri çalındı

Kurtulmalık yazılım nedir?

Fidye yazılımlar teknolojinin gelişmesiyle ve temas verinin elektronik beyin ortamına aktarılmasıyla sürekli yerine yaygınlaşan benzeri zararlı yazılım türü. Fidye yazılımların iki ayrımlı türü bulunuyor. Bunlardan ilki şifre yazılımları ve ikincisi ise kilitleyen yazılımlar.

Şifreleyici yazılım bilgisayarlarda bulunan rastgele kalem verinin şifrelenmesine illet oluyor. Verilerin şifrelenmesi gerçekleştirdiğinde kullanıcılar bu dosyaları kullanamıyor ve içeriklere ulaşamıyor. Şifrenin açılabileceği anahtar ise çabucak bilgisayar korsanında bulunuyor. Hackerlar bu kod karşılığında anlaşılan bir tutar kurtulmalık irade ediyorlar.

İkinci fidyeinecat yazılım türü olan kilitleyiciler cihazların tamamının kilitlenmesine faktör oluyor. Bu formül yalnız dosyaları değil bütün sistemi erişilmez arkaç getiriyor. Ancak elektronik beyin korsanlarının şifreleyici yazılımlara bakarak bu çeşit kilitlenmelerde istedikleri fidyeinecat rakamları alelumum henüz bağan seviyelerde kalıyor.

AXA’nın 167 milyon euroluk satışı tamamlandı

 

Sigorta devi korsanlara 40 milyon kurtulmalık ödedi

 

Patronlar ofise çağırıyor, çalışanlar işten ayrılıyor

 

Share: