Küresel tutum alarm zilleri çalıyor

Ecnebi yatırımcılar üst üste beşinci ayda da gelişmekte olan piyasalardan paralarını çekerek aynı rekora imza attı. Bu gelişme dinginlik endişesinin ve yükselen nema oranlarının gelişmekte olan ekonomileri şüphesiz sarstığını gösteriyor.

Uluslararası Para Enstitüsü’nün (IIF) hazırladığı geçici verilere göre arsıulusal yatırımcıların gelişmekte olan ülkelerin pay senetleri ve yerel tahvillerinden çıkışı bu kamer 10,5 bilyon dolara ulaştı.

İngiliz iktisat gazetesi Financial Times’ın (FT) haberine bakarak bu, serencam beş aydaki çıkışları 38 bilyon doların konusunda çıkardı. söz konusu evolüsyon 2005’te kayıtların başlamasından bu yana bildirme uzun açık yokuş döneminin yaşandığına bel ediyor.

TÜRKİYE FAİZ ARTIRMAYI REDDEDİYOR

Gana ve Sri Lanka kabil pahal düzeyde karışık ekonomilerin birlikte Brezilya, Meksika, Hindistan ve Cenup Afrika kabilinden gelişmekte olan ülkeler beyninde başı çeken aktörler için de istikraz maliyetleri bu yıl heybetli düzeyde arttı. Birçok balaban tutum enflasyonla uğraşmak için er davrandı ve kendilerini dış şoklardan esirgeyici politikalar uyguladı.

Gelişmekte olan ülkeler arasındaki balaban aktörlerden sadece Türkiye’nin endişe yarattığına dikkat çekici Finacial Times, Türkiye’üstelik iktisat yönetiminin faizleri artırmayı reddederken seviye korumalı mevduat (KKM) kabil erdemli altın araçlarla TL’yi desteklemeye çalıştığını vurguladı.

‘DIŞ FİNANSMAN AÇIĞI VARSA BU SİSTEMLER ÇÖKECEK’

Absolute Strategy Research’te gelişmekte olan ülkeleri izlem eden iktisatçı Adam Wolfe, KKM ve bir önlemlerin ancak Türkiye’nin cari aşkın vermesi yerinde işe yarayabileceğini, Türkiye’de cari fazlasının ise nadiren görüldüğünü ve “Aut finansman açığı varsa eninde böylece bu sistemler çökecek” dedi.

Iktisatçı, özge iri yükselen ekonomilerin bile eş baskılarla karşı karşıya olduğunu ekledi. Wolfe’a göre, borç finansmanına gitmek, nihayetinde hükümetlerin borçları taharri altına ahzetmek amacıyla iç talebi bastırmak zorunda kalacağı ve sükûnet riskiyle yüz yüze kalacağı anlamına geliyor.

‘GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER SARSICI BİR YIL GEÇİRİYOR’

Yabancıların çıkışları, gelişmekte olan ekonomilerde tırmanan finansal krizi şiddetlendirme riski taşıyor. Sonuç üç ayda Sri Lanka oran borcunu temerrüde düşürdü; Bangladeş ve Pakistan, Arsıulusal Dünyalık Fonu’nun (IMF) kapısını çaldı. Yatırımcılar, ayrıksı ülkelerin bile namus borcu krizine sürüklenmesinden endişe ediyor.

Bağan ve orta gelirli birçok ülke, ESIR Merkez Bankası’nın (Fed) getiri oranlarındaki artışları ve nazik ümranlı ekonomilerdeki durgunluk endişeleri nedeniyle servet birimlerinin derece kaybetmesinden ve artan borçlanma maliyetlerinden mustarip. amma velakin ESIR bu hafta üst üste ikinci çeyrekte üretimde daralma kaydetti.

Corpay’dahi kıdemli izlemci Karthik Sankaran, gelişmekte olan ülkelerin bu yıl adeta yordam trenine binmişçesine sarsıcı tıpkısı yıl geçirdiğini belirtiyor.

TAANNÜT RİSKİ FAZILETKÂR

ÇAKER’nin yeryüzü büyük bankası JP Morgan’ın verilerine bakarak yatırımcılar yılbaşından bu yana gelişmekte olan ekonomilerin döviz tahvillerinden 30 bilyon dolar çekti.

FT’nin derlediği JP Morgan verilerine bakarak, gelişmekte olan bildirme beş altı 20 ülkenin döviz cinsi ara kazanç faizleri, bire bir vadedeki BENDE Kaynak tahvillerinin yer beş altı 10 puan üstünde bulunuyor. Bu kadar faziletkâr seviyelerdeki Repo farkları, genellikle ciddi finansal stresin ve taannüt riskinin ayrımsız göstergesi olarak görülüyor.

Birçok yatırımcı 2021’in sonu ve 2022’nin başında gelişmekte olan ekonomilerin pandemiden güçlü bir şekilde toparlanmasını bekliyordu ancak söz konusu gelişmeler keder tıpkı kalın kafalı dönüşe bel ediyor.

April 2021’bile Brezilya ve Kolombiya kadar mal ihraç eden gelişmekte olan ülkelerdeki mal birimleri ve başka mevcudat, Rusya-Ukrayna savaşının ardından mütezayit petrol ve değişik hammadde fiyatları sayesinde mebzul takat sınırı göstermişti.

Ancak toptan düzeydeki sakinlik ve para şişkinliği korkuları, Fed’in repo oranlarındaki agresif artışları ve Çin soylu erki büyümesindeki yavaşlama birçok yatırımcının gelişmekte olan ülke varlıklarından çekilmesine illet oldu.

‘FED PİYASALARI İSTİKRARSIZLAŞTIRMAYA HENÜZ İSTEKLİ’

IIF’de iktisatçı olan Jonathan Fortun Vargas, gelişmekte olan ülkelerden servet çıkışlarının olağandışı bir şekilde geniş olduğunu söyledi. Esbak dönemlerde benzeri bölgede yaşanan çıkışlar sair bölgelerdeki girişlerle kısmen dengelenmişti.

Analistler antrparantez, geçmiş dönemlerden ayrımlı namına toptan koşulların gelişmekte olan ekonomilerin lehine deveran ihtimalinin haddinden fazla beş altı olduğu üstüne uyarıyor.

Iktisatçı Wolfe, “Fed’in pozisyonu esbak döngülerdekinden haddinden fazla değişik görünüyor. Enflasyonu düşürmek için MEMLUK’nin resesyona girme riskini hücre almaya, finansal piyasaları istikrarsızlaştırmaya elan arzulu” dedi.

ÇİN EKONOMİSİNİN TOPARLANMASINA YÖNELİK ENDİŞELER ARTIYOR

Wolfe dünyanın en şişman gelişmekte olan pazarı Çin’deki toparlanmaya dayalı birlikte haddinden fazla az belen olduğunu söyledi. Bu ebat, bire bir ihracat pazarı ve para kaynağı olarak Çin’e güvenen gayrı gelişmekte olan ülkelerin toparlanma kabiliyetini sınırlıyor.

Mavera yandan alım satım haset yayımlanan veriler, Çin’in iktisadi toparlanmasına müteveccih endişeleri artırdı. Çin’dahi imalat satınalma yöneticileri endeksinin (PMI) 49’a düştüğü açıklanmıştı. Veriler ülkenin imalat sektöründeki faaliyetin daralma bölgesine düştüğünü gösteriyor.

Goldman Sachs ekonomistlerine göre düşüşe, vurgun aksata talebi ve erke çetin endüstrilerdeki üretim kesintileri sebep oldu.

Şirketlerin KKM hesaplarında ansız çağ zamanı: 87 milyarlık ödeme

 

Euro Bölgesi’nde ekonomik atılganlık 17 ayın dibinde

 

Ekonomide mutedil toparlanma bekleniyor

 

Iktisadi güven endeksi geriledi

 

Share: