Küresel ısınma bambaşka salgınlara kere açabilir

Olur amma müstevli hastalıklarla toptan ısınmanın ne üzere benzeri bağlantısı olanaklı ? Fairbanks’teki Alaska Üniversitesi’nden Müderris Vladimir Romanovsky, “Mikroorganizmalar camit aynı alanda haddinden fazla ayrıntılı süreler yaşayabilir diyor.
 
Uzmanlara göre şimal polar bölgesindeki toprakların dörtte birini şamil buzullarda yaşanacak doğal olmayan erimeler sonucu adamlık henüz önceki karşılaşmadığı mikroorganizmalarla karşılaşabilir. Bu mikroorganizmaların insanda lacerem etkilere defa açabileceği ise anlaşılmayan.

İsveç’teki Umea Üniversitesi’nden mikrobiolojist Birgitta Evengard’a bakarak “Bizim yer büyük düşmanımız kişi cahilliğimiz.Çünkü doğa mikroorganizmalarla komple”. Biliminsanı Evengard bu bilinmezlik karşısında “Genişlik bed anlarımda homosapiens amacıyla çokça şüpheli bire bir gelecek görüyorum” diyor.

Bir jeofizisyen olan Romanovsky, buzulların erimesi ile yüzlerce üste binlerce yıldır izole olan gâh microorganizmaların sulara karışarak yeryüzünde sirkülasyona girebileceğinin altını çiziyor.

Bu iki uzmanı Akdeniz Mikrobioloji Enstitüsü’nün başındaki adam Jean-Michel Claverie birlikte onaylıyor. Ekibi ile gelişigüzel Sibirya’dahi mevcut sunu bir iki 30 bin yaşındaki virüsleri aktive etmeyi başaran Claverie “Eğer tıpkı tohumu benzeri buzula gömerseniz senelerce hiçbirşey gayrimümkün. Amma yeri ısıtırsanız sulp çimlenmeye başlar. Virüslerle birlikte format bire bir” dedi.

Buzullarda camit virüs ve bakterilerin bütünü dokuncalı mı ?
Yeryüzünde camit halde bulunan bakteri ve virüslerin sayısını haberi olmak şu anda benzer değil. Peki bütünü zararlı mı ? Bu konuda değişik görüşler var.

Claverie’ye göre aşılar sayesinde “Lokal bir müstevli engel verse de insanoğlu bunu aşacaktır.” Fakat onun için esas ateş 2 milyon yıl yaşında ve buzullarda cansız halde azade kalmayı bekleyen on paralık bilmediğimiz hastalıklarla karşılaşma ihtimali.

Birgitta Evengard dahi camit benzeri toprakta yüzlerce yıldır uyurken canlanan benzeri bakterinin salgın hastalıklara el açabileceğini düşünüyor.

2016 yılında Sibirya’birlikte kömür hastalığından aynı çocuk ölmüştü. Bu çor bölgede 75 yıldır hiç görülmemişti. Salgının cansız toprakta eksik ölü benzeri rengeyiğinin cesedinin çözülmesi ile üstelik bulaşmış olabileceği adisyon ediliyor. Ara Sıra uzmanlar ise hastalığı taşıyan cesedin vakit kaybetmeden seçme sene donup münhal toprağın yüzeyinde cansız halde olduğunu savunuyor.

Gâh uzmanlar yıldız polar bölgesinde kâin mezarlarda da 1917 grip salgınına benzer virüslerin cansız halde olabileceğini tez ediyor. Ancak Vladimir Romanovsky buna katılmıyor. Ona bakarak bu virüsler “muhtemelen etkili değil”.

Çarkıt ya dahi yıpranmamış ayrımsız virüs gene canlı ağıl gelip salgına tahavvül etmek üzere benzeri taşıyıcıya ihtiyaç duyacak. Küresel istinas ise Yıldız Kutbu’na giden yolları açarak bu karşılaşmayı kolaylaştırıyor.
(Beraat Gökkuş /euronews Türkçe)

Share: