‘Külotlu çorap, virüsün yayılmasına alın maskeyi güçlendiriyor’

Cambridge Üniversitesi’nden fen insanları, maskelerin nasıl güçlendirilebileceği konusunda mütenevvi deneyler yaptı. İnsanların evde uygulayabileceği ve basit erişilebilir malzemelerle virüsün yayılmasına alın maskelerin kuşkusuz güçlendirilebileceği sorusundan harekete güzeşte uzmanlar, korse toka ve izole bant kadar malzemeleri test etti.

Test edilen yöntemler beyninde maskelerin yüze henüz gümüşgöz oturması için kulak bantları bağlanması veya boşlukların bandajlarla doldurulması gibi taktikler denendi. Günümüzde mergup maskelerin yüze tam oturmaması ve bu nedenle alınan ya de sunulan nefesi gerektiği gibi filtrelememesi kadar eleştirilere odaklanan bilgelik insanları, maskenin konusunda külotlu çorap geçirilmesinin maskenin virüsün yayılmasını önlemede sunu diri formül olduğunu ortaya koydu.

Buna göre üzerine külotlu çorap geçirilmiş maskeden partiküllerin geçebilme oranının, normal aynı maske kullanıcından 7 tekmil henüz bağan olduğu tespit edildi. Veri insanları külotlu çorap sebebiyle maske ile yüz arasındaki boşlukların balaban oranda kapandığını ve kibir ve kenar kısmında tekmil tıpkısı filtreleme sağladığını kaydetti.

Peçe takmanın sosyal düzeyde koronavirüs enfeksiyonlarını azaltmada ne kadar çalışkan olduğu konusunda tartışmalar sürse da çoğu bilim kadını, küçük da olsa bir yardım sağladıkları üzerine oydaş.

KN95’ler kadar yüze eli sıkı oturan tıbbi türdeki maskelerin virüsü engellemede güçlü olduğu biliniyor ancak genellikle tasalı edici adına görülüyor ve bulunması farklı maskelere göre elan zor. Günümüzde sunu haddinden fazla geçer tıbbi veya bez maskeler ise çok elan bir iki mukavemetli olarak biliniyor.

Yemekte takılan ‘burun maskeleri’ gündemde! Virüsten koruyor mu?

 

İspanya zahir havada peçe zorunluğunu kaldırıyor

 

Share: