Küçüklerden şişman hamle

İş Bankası’nın esas sponsorluğunu üstlendiği Türkiye Satranç Federasyonu yoluyla düzenlenen Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası, 7-12 yaş arası bütün 1.329 minik sporcunun katılımıyla Antalya’bile sürüyor. 54 memleket ve KKTC’den mevrut sporcuların savaş ettiği şampiyonanın böylece başarılı olan sporcular Milli Bando Havuzuna alınacak.
Şampiyonanın üçüncü gününde bayağı sporcular büyük bire bir sürpriz yaşadı. İş Bankası Umumi Müdürü Adnan Bali ve İş Bankası’nın reklam yüzü Çokluk Yılmaz, şampiyonanın 5’inci tur küşat hamlelerini yapmak için sporcularla aynı araya geldi. Minik sporcularla kardeş kardeş fail Cem Yılmayan turnuva heyecanı taşıyan çocuklara sevinçli dakikalar yaşattı.
İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, tur öncesi milli sporcularla gelişigüzel düzenlenen basın toplantısında 2005 yılında başlayan sponsorluklarının ardından Türkiye Satranç Federasyonu’nun ulusal ve arsıulusal alanda birçok başarıya imza attığını söyledi. Lisanslı sporcu sayısı ve dünya çapında elde edilen madalya sayısı üzere göstergelerde kaydedilen çabuk artışın alım verici olduğunu ifade eden Bali, İş Bankası’nın devlet genelinde satranç sınıfları açarak ülkede aynı satranç seferberliği başlattığını üstelik hatırlattı.
Dünya ve Avrupa şampiyonları
İş Bankası’nın 2005 yılından bu yana bitmeme fail desteğinin arkası sıra 12 Dünya Şampiyonluğu ve 19 Avrupa Şampiyonluğu elde edildi. Sportmen sayısı 30 binden 230 bine çıkarken, satrancı seçmeli ders olarak seçen öğrencilerin sayısı 100 binden 2 milyon 500 bine ulaştı. 2005 yılında 400 olan turnuva sayısı 2 bin 630’a yükselirken, Türkiye genelindeki satranç kulüplerinin sayısı ise 600’den 1.896’ya ulaştı.
İş Bankası satrancın ülke genelinde yaygınlaştırılması için satranç sınıfları de açmaya bitmeme ediyor. Türkiye genelinde 2012 yılsonu bakımından 7.073 satranç sınıfı açmış olan İş Bankası, satranç dersi düzlük öğrencilere terbiye malzemeleri sağlanmasının sorumluluğunu de üstleniyor.
 

Share: