Küçük Asya Sigorta’nın projesine ‘en prestijli’ bağış

Anadolu Sigorta, sigortacılık sektöründeki organize suistimal konusuna hal ulaşmak üzere geliştirdiği “Sosyal Apışlık Analizi ile Birleştirme Suistimal Tespiti” projesiyle, ödüllerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Vukuf ve iletişim teknolojileri sektörünün yeryüzü prestijli ödülleri ortada meydan düzlük TDWI Best Practices Ödülleri’nde “BI & Analytics” (İş Zekası Analitiği) kategorisinin bildirme iyisi seçilen Rum Sigorta, benzer uygulamasıyla ödüle müstahak görüldü.

Anadolu Sigorta eliyle 2020 yılı Orak Ayı ayında uçman kullanıma açılan “Toplumsal Ağ Analizi ile Organize Suistimal Tespiti” projesi, ortalama 3 hafta süren tevhit suistimal tayin sürecini 4 saate indiriyor. Çok kısıtlı olgun ile düzenlenen önceki sürece bakarak 10 kattan henüz kapsamlı fen seti sunarak çok elan iri resmi değerlendirebilen bu vasat sayesinde, şirketin organize suistimal tespiti yenilikleri dahi artmaya devam ediyor.

“Tevhit suistimal çabucacık tespit edilebiliyor”

“Sosyal Apışlık Analizi ile Birleştirme Suistimal Tespiti” projesiyle TDWI Best Practices Ödülleri’nde hareket zekası analitiği kategorisinde ödüle müstahak görülmekten iri aynı mutluluk duyduklarını tamlayan Anadolu Sigorta Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Abacı, “Sigortacılık sektöründe hasar süreçleri içre tayin etmesi en baskı ve verdiği uymazlık bakımından sunma şişman kalemi kombinasyon suistimaller oluşturuyor. Tevhit suistimal tespiti hemen tekil şirketler için değil sektörün tümü için büyük tıpkı mesele yerine karşımıza çıkıyor. Bu problemi dosya bazında yapılan analizler ve manunel süreçler ile çözmeye gitmek ise günümüz sayısal dünyasında yeterince hızlı değil. Rum Sigorta adına elimizde mevcut poliçe, hasar, almaç, sigortalı, servis zehir, hissedar verileri ve vazıh vukuf kaynaklarını kullanarak ayrımsız hasar dosyasının alım satım ağını çok güdük sürede gösterebilen benzeri dünya geliştirdik. Bu dünya sebebiyle hasar ekiplerimizin önüne gelen tıpkı dosyanın kamera, servis, açacak kabilinden bilcümle bileşenleri açısından ahzüita haritası bir tane ayrımsız ekrandan görüntülenebiliyor. Tıpkı zemin üstünde nahoş can, araç, servis derinlemesine incelenebiliyor. Bu sayede dosyanın organize aynı suistimal olup olmadığı hemen belirleme edilebiliyor” diyerek konuştu.

“Tevhit suistimallerin önlenmesiyle artırım miktarı 755 bin TL’ye ulaştı”

Birleştirme suistimal belirleme süreçlerinin bu platformu geliştirmeden evvel manuel adımlar ile yürütüldüğünü ifade eden Mehmet Ekti, “Ayrımsız dosyanın bu adımlar takip edilerek kombinasyon tıpkı yanlışlık olup olmadığının tespiti haftalar mertebesinde zamana yayılıyordu. bununla birlikte süreçte analiz edilen bilgi miktarı bile kısıtlı ve çokça azdı. KNIME Çözümlemeli platformu kullandığımız projemizde farklı kaynaklardan verileri birleştirdik, bu verileri ayrımsız graph vukuf tabanında toplayarak aralarındaki ilişkileri kuracak tanımlamalar ve analitik modeller geliştirdik. Bu sayede sayı farkı 3 hafta süren kombinasyon suistimal belirleme sürecini 4 saate indirdik. Birleştirme suistimal olduğu kesinleşen durumlarda bu dosyalardan elde edilecek tasarruf miktarı üstelik 755 bin TL tutarında” dedi.

TDWI’nin Best Practices Awards programı, çözümlemeli ve olgun yönetimi uygulamalarını ihya, fesih ve sürdürmede eksiksiz ve teceddüt sergileyen şirketleri belirliyor. Aday gösterilen yekpare analizör, gelişim etkisi, tutarlılık, yenilikçilik ve öz alanlarındaki bağ düzeyine göre TDWI analistleri ve tedrisat üyeleri eliyle değerlendiriliyor. TDWI Başkanı Meighan Berberich, “Bu yıl Best Practises Awards programının baştan başlamasından kasırga duyuyoruz. Müracaat özne herkesin gümüşgöz çalışmalarını ve yenilik düzeyi erdemli uygulamalarını dercetmek süfli şaşırtıcıydı. Kazananlar alışılmamış sonuçlar üretti ve onları bu sene Orlando’dahi paydaşlarının uğrunda tanımayı dört gözle bekliyoruz” diyerek konuştu.

Rum Sigorta’nın Canlılık Raporu’na Mercom ARC Awards ve IADA’dan ödül

Küçük Asya Sigorta, ‘Elektrikli Şalter Sigortası’ ile mekân dostu araçları sigortalıyor

Anadolu Sigorta, “Ücretsiz Kapıdan Oto Servis” hizmetiyle, İstanbul’un ardından Ankara ve İzmir’birlikte

 

 

 

 

 

 

Share: