‘Kripto servet madenciliği’ operasyonu: 3 teftiş

Son günlerde adını sıkça duymaya alıştığımız NFT (Nonfungible Token) ile musahabe dünyası ve saklı yazı acun aynı araya geldi. Dijital ürünlerin en kıymetli örneklerinden biri olarak nitelendirilen NFT ile hazırlanan görüşme eserleri serencam günlerin sunu revaçta ve en fiyatlı ürünleri arasında saha alıyor.

ESIR’li 12 yaşındaki Nyla Hayes yaptığı çizimleri NFT formatında satarak 1,6 milyon dolar (tahminî 22 milyon TL) kazandı.

Hürriyet’teki habere göre; Çizim yapmaya 4 yaşında başladığını anlatan Hayes, dijital çizimlere ebeveynlerinin aldığı telefon ve tabletle başladı. Demin NFT dünyasında popüler olan ‘Long Neckies’ (Uzun Boyunlular) serisine ise 9 yaşında başladı.

Değişik kültürlerden ve budunsal kökenlerden kadınların detaylı boyunlu şekilde çizildiği paradigma üzere ilhamı mufassal ayrımsız boyana ehil ‘Brontozor’ türü dinozordan aldığını söyleyen Hayes, dinozorun tafsilatlı ve yük boynunun kendisine kadınları yakın güçlü tıpkı düş yerine göründüğünün altını çizdi.

‘Kültürüne veya geçmişine bakmadan, yekpare kadınlar temelde güzeldir’ ilkesiyle cereyan fail Hayes eserleriyle ‘kadınların ne kadar fena hâlde ve cıvıl cıvıl olabileceğini göstermeyi’ amaçladığını söylüyor.

YOUTUBE VİDEOLARI İLE ÖĞRENDİ

Hayes’mağara çizimlerinin paraya dönüşmesi ise bu yılın başlarında dayısının referans ettiği NFT platformunu keşfetmesiyle gerçekleşti.

Lacerem NFT yapacağını YouTube videoları izleyerek öğrenen Hayes, Long Neckies serisi çizimlerini satışa koydu. Mart ayında satışa koyduğu 75 eserden 51’i satılan Hayes’in serisi tezce NFT tutkunları arasında popüler oldu.

Hayes temmuzda ikinci ve daha şişman serisi olan ‘Long Neckie Ladies’ koleksiyonunu yayınladı. Hayes’in annesi, 3 bin 333 kadının portresini içeren serinin hepsinin saatler içinde satıldığını söyledi.

Hayes şimdi ayvaz portrelerini içeren ‘Long Neckie Fellas’ serisini çiziyor.

TIME DERGİSİNİN AKSEPTANS ETTİĞİ İLK SANATÇI OLDU

Time dergisi, Hayes’in, NFT’ler amacıyla açtığı ‘TIMEPieces’ bölümüne akseptans edilen ilk sanatkâr olduğunu duyurdu. Hayes çizimlerinin birincil satışlarından masraflar aut 382 ETH, yani günümüz fiyatıyla 1,6 milyon dolar kazandı.

Bu zamana kadar yapılan eksiksiz asli ve sekunder satışlar hesaba katılırsa çizimlerinin toplam muamele hacmi 1.394 ETH, yani günümüz fiyatıyla 6,1 milyon dolar seviyesine ulaştı.

UZMANLARDAN UYARI: SONSUZA BÜYÜKLÜĞÜNDE SÜRMEYECEK

2021 yılı Hayes kabil artistler üzere bol bire bir yıldı. Kripto paralara rabıta en son seviyelere çıkarken NFT alışverişleri yılın üçüncü çeyreğinde 6 bilyon doları geçerek rekor kırdı.

Fakat, saklı yazı milyarderi Mike Novogratz kabil gâh uzmanlar bu yükselişin sonsuza dek sürmeyeceği üzerine uyarıyor.

NFT’leri fiziksel görüşme eserleriyle karşılaştıran eleştirmenler üstelik sayısal koleksiyon eserlerinin sentetik bir kıtlık algısına ilişkin olduğunu söylüyor.

NFT NEDİR?

Saklı Yazı paraların hızlı ayar artışı sonrası sunturlu yaygınlaşan NFT, blok zinciri teknolojisini kullanarak oluşturulan varlıkları tanımlamak için kullanılıyor.

Ayrıksı tıpkısı deyişle bu teknolojiden faydalanan NFT, kullanıcılara özgün ve kopyalanamaz varlıklara ehil olma şansı veriyor.

Hususi tıpkı şifreleme yöntemiyle hurufat ve rakamlardan oluşan 40 karakterlik koda dönüştürülen NFT’lerin temas biri diğerinden değişik oluyor.

Metaverse platformundaki bire bir dijital yat, NFT kendisine 650 bin dolara satıldı

 

Yıpranmamış kripto çılgınlığı: Gayrimenkul NFT’leri

 

Cem Yılmaz’ın yeni NFT’si kısa sürede satıldı

 

Share: