Kripto firmaları Wall Street devlerine alın

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Saklı Yazı para çalım satımında kazanım savaşı yoğunlaşıyor. Financial Times’ın haberine göre Wall Street’mağara kâh yeryüzü iri oyuncuları, seçkin bölüm milyarlarca dolarlık işler üzerinden halihazırda dijital varlıklar alanında uzmanlaşan yatırımcılara düzlük okumaya başladı.

Yaklaşık 3 trilyon dolarlık değeri olan dijital varlıklar alanında yeryüzü etken yatırımcılar ve ortalık kurucuları ortada Alameda Research, B2C2, Cumberland ve Genesis Trading üzere esame bulunuyor. Bu isimlerin hiçbirisi ise anadan görme para piyasalarınca bilinir isimler değil.

Ancak bu sene çarçabuk yükselen değerlemeler sonucunda, nasip senetleri, servet birimleri ve vadeli işler üzere ana debi piyasalara bilgili olan ticaret evleri sayısal yaratıklar alanında üstelik isimlerinden küçümseme ettirmeye başladı. Sayısal varlıklar alanına nispetle yeni methal özne Jump Trading, Jane Street, Tower Research ve Hudson River Trading kadar firmalar şimdilerde bildirme hızlı ve genişlik gani kripto ticareti işleyen şirketler olabilmek için saklı yazı alanında doğan şirketlerle rekabet ediyor.

Londra merkezli anamal şirketi Dexterity Capital’ın Sahibi ve Umumi Müdürü Michael Safai, “Nazik adamların gelmekte olduğunu biliyoruz ama beni korkutmuyorlar. İşletmemize 2017’dahi başladık, bu alanda halihazırda haddinden fazla ant harcadık” ifadelerine saha verdi. Safai şirketini dünyanın sunma şişman tecim şirketlerinden biri haline getirmeyi hedefliyor.

Sayısal varlıklara odaklanan Dexterity’de, günde 2 milyar ila 4 bilyon dolar beyninde saklı yazı mal birimi ticareti yapıyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, tertipsiz yatırımcılar, dünyanın genişlik pop saklı yazı para birimi olan Bitcoin’mağara alınıp satılabildiği yüzlerce borsada muamele yapıyor. Sayısal varlıkların fiyatı değişik borsalarda katmerli miktarlarda değiş gösterebiliyor ve yatırımcılar yeterince hızlılarsa ve bir nice platformda yatırım etme erişimine sahiplerse fiyatlar arasındaki farklardan fayda elde edebiliyorlar.

FT’nin haberine göre bu kapsam, Sam Bankman-Fried’mağara 2017’da Alameda Research’ü kurmasının ana nedeni olmuş. Araştırı firması Bitcoin’in Güney Kore borsalarındaki fiyatı ile Batı’daki fiyatı arasındaki eşitsizliklerden yararlanmayı amaçlıyor. Fried 2019 yılında FTX vadeli işler borsasını kurdu.

Alameda, tam dünyadaki kripto mülk yatırımcılarına denk sağlamada kilit oyunculardan biri haline geldi. Şirketin Âdem CEO’su Caroline Ellison konuyla ilgili verdiği demeçte, binlerce üründe günlük 5 bilyon dolar değerinde coin ticareti yapıldığını açıkladı. Alameda’nın sair Insan CEO’akarsu Sam Trabucco, “Geleneksel finanstan doğru firmalar kripto tecim alanına her an henüz fazla giriş yapıyor. Bunun nedeni, sektördeki belirlenen hacimden ve fırsatların artmasından etkilenmeleridir” ifadelerine yer verdi.

Saklı Yazı sektöründeki birçok müşareket dört sene önceki muamele yapmaya başladılar, geleneksel şirketlerse bu alana yutmak üzere haddinden fazla henüz gösterişli davrandılar. Wall Street merkezli tecim evi Jump Trading, sabık yıl Eylül ayında dijital mevcudat birimini piyasaya sürdüklerini duyurmuştu.

Trabucco, yer hızlı kalkışmak amacıyla henüz fazla rekabetle karşı karşıya olduklarını belirterek, Alameda’nın odaklanması gereken şeyleri değiştiğini söyledi. Trabucco, “Ancak şimdiye kadar artan rekabet henüz düşük başarıya fiyat gelmedi” ifadelerine saha verdi.

Geleneksel borsalarda, etraf verimsizlikleri acul benzeri biçimde takviye edilir. Saklı Yazı alanında ise bu süreç çokça henüz bir iki gelişmiştir. Fakat Wall Street’mağara faziletkâr frekanslı ticaret firmalarının gelişinden sonra çarpık çurpuk yarar etme fırsatları daha bulunmaz kuzuluk geliyor.

Genesis Trading’in Türev Yatırımları Başkanı Joshua Lim konuyla ilişkin açıklamasında “Geleneksel erdemli frekanslı ticaret fail kripto borsaları henüz bayındır muamelat yapar ayla geliyor ve geçimlerini saklı yazı servet üzerinden sağlayıcı saklı yazı yerlisi şirketlerin fırsatlarına karışan oluyorlar” dedi.

Bu format, saklı yazı yerlisi firmaları faaliyetlerini genişletmesine sebep oluyor. Firmalar yüreklilik verme, döviz dışı tecim ve kârın bibi faziletkâr olduğu merkezi olmayan finans kabil bakir alanlardaki verimsizliklerden yararlanmaya itiliyor.

Japon bankası SBI yoluyla desteklenen B2C2’nin insan CEO’su Rob Catalanello, elan çok yatırımcının düet anlaşmalar yapmaya istekli olması dolayısıyla B2C2’nin kripto borsalarındaki ticarete olan ilgisinin azaldığını söyledi.

Kurumsal yatırımcılar, döviz piyasalarında koskocaman olarak geçer benzeri müştak türü olan saklı yazı konfirmasyon edilemeyen vadeli işlemleri kadar ürünlerle ilgileniyorlar. Bu işlemlerde uyuşma sahibi, inikat sona erdiğinde fiziki varlığı teyit almadan saklı yazı mülk birimi ticareti yapabilir.

Borsalardaki ticaretin azalmasına rağmen Genesis emniyet masasında berenarı yoğun tahaccüm elde etti. Firmanın güven birimi yılın üçüncü çeyreğinde 35,5 bilyon dolar değerindeki kripto kredisini dümen etti. Bu cirim 2020’deki ayrımsız çeyreğe bakarak %586’lık artışı rapor ediyor.

Türev ürünler piyasaları da kıvrak ayrımsız şekilde büyüdü. Anadan Görme Para aracılığıyla gelen şişman firmalar da bu ticarete odaklandı. Kripto alanındaki yöneticiler birlikte hedeflerini genişletiyor ve gözlerini iri Wall Street bankalarına dikiyor.

B2C2’nin Kurucusu Max Boonen, “Saklı Yazı alanında genişlik iri değilse birlikte sunma balaban çevre yapıcılarından birisiyiz ve dünyanın ilk dijital yatırım bankası kalkmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Küresel bankalar kripto alanına giriyor

 

Saklı Yazı mülk düzenlemesinde neler var

 

Geçen yıl saklı yazı mal dolandırıcılığı 14 bilyon dolarla rekor kırdı

 

Share: