KPMG: Türklerin gönlü hibrid otomobilden yana

KPMG’nin Küresel Otomotiv araştırması sonuçlarına bakarak Türkiye’deki sürücülerin yüzdelik 43’ü, gelecek 5 yıl ortamında çevirici almaları halinde hibrid elektrikli modelleri yeğleme edeceklerini söylüyor. Türkiye’deki otomotiv yöneticileri dahi 2019’un otomotiv trendleri beyninde hibrid hayatiyet hareketliliğinin arkası sıra ikinci sırayı bağlanabilirlik ve dijitalleşmenin alacağını öngörüyor.

Arsıulusal algı, denetleme ve müşavirlik şirketi KPMG’nin hazırladığı Global Otomotiv Raporu, 2019’birlikte otomotiv sektörüne cephe verecek trendleri ele alıyor.
Kesim devi şirketlerin yöneticileriyle gerçekleştirilen araştırı, teknolojik gelişmelerin ve bağlanabilirliğin günlük hayatın ayrılmaz bire bir parçası haline geldiğini ortaya koyuyor. Bu gelişmelerin otomotiv endüstrisinde genişlik kocaman trendlerin başında gelmeye bitmeme etmesi şaşırtı değil. 5g ve angajmanlı trafik altyapısı gibi kullanılmamış gelişmeler bu durumu fena hâlde pekiştiriyor. Acun, anadan görme otomotiv endüstrisinin teknoloji ve telekom sektöründeki şişman oyuncularla ve fehamet kurumlarıyla işbirliği yaptığı bakir bire bir ekosisteme akilane yavaş yavaş ilerliyor.
Paylaşım ekonomisi da bu ekosistemde heybetli bir nümayiş oynuyor. Araç paylaşımının giderek mütezayit popülerliği bunun takkadak bire bir örneği.
2019’üstelik Türkiye’deki otomotiv sektörüne alnaç verecek trendlerin başında hibrid ruh hareketliliği geliyor.

Araştırmaya katılan otomotiv yöneticilerine göre 2019 trendlerinde önceki 5’te vadi alan maddeler evleviyet sıralamasına göre şöyle:
Bağlanabilirlik ve dijitalleşme
Bataryalı cıvıltı hareketliliği
Otonom ve sürücüsüz vesait
Gelişen ülkelerdeki çevre büyümesi

Fasıl değişim geçiriyor

KPMG Türkiye Otomotiv Devir Lideri Kağan Ölekli, otomotiv endüstrisinin sonuç yıllarda temel yetkinliklerin ve uzmanlık geliştirmenin elan makro olduğu bire bir yeniden konfigürasyon dönemine girdiğini belirtti. Ölekli, “Bu süreçte dirimsel akışını güvene almak üzere otomotivin ekosistemdeki rolünü tarif etmek birlikte daha mehabetli kuzuluk geliyor” dedi.

Dizel, dalgalı değil

Rapora göre Türkiye’deki tüketicilerin yüzdelik 72’si, dizel miftah almanın ya dahi elinde tutmanın artık kendileri amacıyla seçenek olmadığını söylüyor. Tüketicilerin yüzdelik 43’ü, önümüzdeki 5 yıl içerisinde araba alacak olsalar, yoğun aktarım teknolojisi kendisine hibrid elektrikli modelleri tercih edeceklerini belirtiyor. Hibrid araçları sırasıyla, yakıt hücreleri elektrikli vesait (yüzdelik 15), yükleme edilebilen hibrid elektrikli araçlar (yüzde 15), iç yakımlı motorlar (yüzde 13), bataryalı elektrikli araçlar (yüzde 9) ve mesafesi uzatılabilen bataryalı elektrikli araçlar (yüzdelik 6) strateji ediyor.

En balaban sorun yükleme

Türkiye’deki yöneticilerin yüzdelik 39’u ağız ağıza elektrikli araçlarla ait yer büyük sorunun ‘yükleme etme’ olduğunu belirtirken, yüzde 30’u ‘fiyatmasraf’ olduğunu söyledi. Yöneticilerin yüzde 83’ü, “Eğer elektrikli bire bir şalter alırsam, çevirici üreticisinin gelişigüzel çeşit yükleme etme problemiyle ilgilenmesini beklerim (akıllıca tıpkısı hareketlilik sözleşmesi sağlanması, evde kullanım üzere şarj kutusu kurulumu, hızlı yükleme etme hizmetleri, vb) ifadesine katıldıklarını tabir etti. Katılımcıların yüzdelik 61’i, enerji deposu adına hidrojenin, anadan görme bataryalara göre çok henüz yeğleme edilir olacağını düşündüklerini belirtti.

‘Özerk araçlar ülkü yaratabilir’

Araştırmaya Türkiye’den katılan yöneticilerin yüzdelik 74’ü hem özerk, hem şoförlü araçların trafiğe alay malay çıkmaları durumunda ağır sıklet düzenlilik problemleri ve etki davalarına amil olacağına inandıklarını söylerken, katılımcıların yemeden içmeden yüzdelik 15’i bu görüşe cebin çıkıyor.

Müşteriye göre bellik yüce

Araştırma açacak satın alma veya bire bir ruh hizmeti kullanma üzerine değişmeyen verirken müşterilerin nelere özen edeceği üzerine tüketicilerle yöneticiler beyninde düşünce farklılıkları bulunduğunu üstelik ortaya koydu. Araştırmaya katılan müşterilerin yüzde 69’u vasıta evet da hizmet alırken ilk dikkate aldıkları unsurun işaret ve imaj olduğunu tabir ederken bu çap yöneticilerde yüzdelik 54’te kaldı.
Araştırmaya bakarak müşterilerin ifa yapmaya hazır olduğu fonksiyonların başında yüzde 25’le navigasyon sistemi geliyor.
Navigasyonu yüzdelik 21’le okkalı yükseltimi (motor gücü), yüzde 16’yla dahi iletişim araçları kontrolü izleme ediyor.

Paylaşım ekonomisinde önceki kayıt güvenirlik

Otomotiv yöneticilerine göre elektrik içinde liyakatli tıpkı paylaşım ekonomisine sahip olmak üzere yeryüzü önemli amil güvenli marka. Listede ikinci tam ‘ herhangi bir ahit ve seçme yerde araca ulaşılabilirlik geliyor. Ulaşılabilirliği ‘benzer sosyete ve değerleri’ ve ‘toplam sahiplik masrafları’ takip ediyor.

Share: