Kovid’e yakalanan gebelerin riskli doğum ihtimali daha faziletli

News Medical sitesinin haberine göre, Institute for Systems Biology araştırma kuruluşunun yaptığı çalışmada, uzmanlar, Kovid-19’a posta açan “SARS-CoV-2” testi yapılan 18 binden fazla kişinin keyif kayıtlarını inceledi. Selen insanları, Kovid-19’a karşı çandır ve testi artı çıkan hamilelerin sonuçlarını, testi negatif çıkan hamileler ile karşılaştırdı.

Emek kapsamında incelenen kişilerde belli belirsiz ve ölçülü derecede SARS-CoV-2 enfeksiyonuna rastlandı. Hamileyken Kovid-19’a yakalanan kişilerde, er tevellüt, bebeğin kilosunun yahut boyunun gebelik yaşına bakarak beklenen değerden bağan olması ve geberik veladet kabilinden ihtimallerin olabileceği bildirildi.

Gebelik sırasında görülen Kovid-19 enfeksiyonunun şiddetinin gebelik süresi ile ilişkili olmadığı, virüs ile enfekte olmuş ana adaylarının gösterişli teneffüs sorunları yaşamasa birlikte riskli doğumla yüz yüze kalabileceği ihtimaline ilgi çekildi.

Araştırmanın yazarlarından Jennifer Hadlock, “Kovid-19’u belli belirsiz şekilde geçiren hamileler dahi SARS-CoV-2 enfeksiyonu dolayısıyla risk altında. Kovid-19 ile hem ana hem bile çağa sağlığı risk altındadır. Bu uzanım yüklü kadınların virüse karşı korunmasının önemini pekiştiriyor” ifadesini kullandı.

Araştırmanın sonuçları The Lancet Digital Health dergisinde yayımlandı.

Gebelikte sentetik tatlandırıcılı diyet bebekte obeziteyi tetikliyor

 

Kovid-19, gebeliğin sonuç döneminde bebekler için elan ölümcül

 

Share: