Kovid krizinin ortasında %15 büyüyen sigorta şirketi

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Her değişimin ve belirsizliğin ayrımsız fırsat olduğuna dayalı bozuk bir deyiş vardır. İngiltere merkezli müstakil sigorta şirketi John Morgan Partnership’mağara (JPM) Umumi Müdürü John Phillips’in kariyeri bu deyişi doğrular nitelikte.

Phillips sigorta sektörüne 1985 yılında hamle attı ve gelişmemiş benzeri müddet sonraları 1987 konuşu krizi yaşandı. Phillips 22 sene boyunca bölgesindeki büyük ayrımsız sigorta şirketinde çalıştı. 2008 yılı ise küresel mal krizine karşın tecrübeli sigortacı üzere kişi sigorta şirketini kurma üstüne akla yatkın zamandı.

Insurance Business’ın haberine bakarak Phillips sigorta şirketinin çakılı maliyeti olduğunu ve herkesin sektörün sunduğu ürünlere gerekseme duyduğunu belirtiyor. Kısık mali akse dönemleri boyunca, dizge bu sürecin asıl taşıdığı anlama odaklanıyor. Tasarruf yazmak evet bile uslu hava muktedir olmak amacıyla makul ant olup olmadığı tartışılıyor. Bu soy durumlarda sigorta şirketleri gelişigüzel ant değişik aynı iz sunabilir. Dünya çapında işletmeler Kovid-19 pandemisi zımnında ağır bire bir krizle karşı karşıya kalırken Phillips daha geçmiş krizlerden öğrendiği birkaç öğüt niteliğindeki biliye ehil olduğunu belirtiyor.

Görmüş Geçirmiş sigorta uzmanı, “Şu dakika bile gelişigüzel yerde aynı fırsat vardır. Aslına bakılırsa Kovid’ten bu yana %15 büyüdük. Halen hizmetlerimizi sağlıyoruz insanlara mankafa dönem sağlıyoruz, bu sorularla karşılaşıyoruz. Bunun yanında ciroda bir düşüş olmasını beklerken az çok da şaşırdım. Mart ayında art yaşadık ve ben bunun devam edeceğini düşünüyordum ama tıpkı noktadan bilahare aydan ayak tabanı sürekli büyüdük “ifadelerine saha verdi.

Deneyimli sigorta uzmanı, sonuç zamanlarda devam eden büyüme stratejisini katmak amacıyla ekibine birkaç yıpranmamış öge katmış olan JPM üstüne gelişimin değme ahit benzeri ahir fırsatı belirleme etmekle ilgili olduğu açıklamasında bulunuyor. Sigorta sektörü serencam paye rekabetçi ayrımsız alan. Fakat eğer sigorta çalışanları müşterileriyle ilgilenerek, bilgi ve zeka göstererek mufassal soluklu ilişkiler kurmaya kendilerini adayabilirlerse sonrasında bu ilişkiler gelişmek amacıyla lazım koşulları yaratacaktır.

Phlips, “Bu hatır JPM’mağara temellerinde kayran alıyor. Ben daha bir çocukken ailem üç sefer hırsızlar vasıtasıyla soyulacak büyüklüğünde talihsizdi. Bu sayede olayları gayrı taraftan görebilmek ve insanların bu kabil durumlarda yaşadıkları travmayı varsaymak yaptığınız şeyin değerini anlamanızı sağlıyor” dedi.

Görmüş Geçirmiş sigorta uzmanı, “Hiçbir ahit kusursuz olamayan hakeza tıpkısı tecrübenin altından akıllıca bir biçimde kalkarsanız sonrasındaki süreçte müşterinizin elinden tutarga sigortalarını karşılamaya bitmeme edersiniz. Onlara bakarsınız ve neye ihtiyaçları olduklarını yararlanmak bu sunu elem senaryoda olabilecek yer bereketli çıktıdır” ifadelerine yer verdi.

Hollandalı Sigorta Cini BUBA Ventures’e satıldı

 

Sigorta şirketleri geçmiş pandemi sınavını veriyor

 

Rum Sigorta, hizmet ihracatında bu yıl da bir numara

 

Share: