Kovid, beyni 10 gözyaşı yaşlandırıyor

Türkiye bile dahil bir nice ülkede Kovid-19 kısıtlamaları ve yasakları gevşetilirken dünyanın yer prestijli kurumlarından Oxford Üniversitesi’nde yapılan ayrımsız araştırma güneş tacı virüsünün herif beynine alçak hasar verdiğini ortaya çıkardı.

GRİ BÖLGEDE KÜÇÜLME

51-81 yaşları arasındaki 785 insanın hatır taramalarını inceleyici bilgi insanları, bu kişilerin hastalıktan geçmiş ve sonraki karın faaliyetlerini değerlendirdi.

Beynin kafa ve emare ile ilişkin bölümü adına bile bildik gri bölgenin genişliği yavaş tıpkı şekilde küçülürken uzmanlar genel olarak akıl boyutunun üstelik azaldığına dikkat çekti.

MR sonuçlarında korkulu fark olan bireylerin amnezi yaşadıklarına dahi dikkat çekilirken araştırma Nature dergisinde yayınlandı. Selen insanları bu duruma “Kovid-19 beyni” yorumunu yaparken uzmanlar bu rahatsızlığın antlaşma süresince iyileşip iyileşmediğine dair benzeri bulguya rastlanmadığını duyurdu.

TAHRİBAT 10 YIL YAŞLANMAKLA EŞ DEĞER

Bilgi insanları Kovid-19’un beyinde yarattığı tahribatın 10 sene yaşlanmakla muadil olduğunun dahi altını çizdi. 785 bireyin Kovid-19 geçirmeden esbak MR sonuçlarını düz bilgelik insanları 38 ay bilahare bu hastalardan 401’inin Kovid-19 geçirdiğini açıklayarak bunların yeni MR sonuçlarını aldı. İki sonuçları karşılaştıran Gwenaelle Douaud isimli nörolog ve ekibi bu bulgulara erişti.

Konuyla ilgilendiren bir izah fail Douaud, “Beyinde bu kadar kemiksiz farklılıklar olmasını kısaltmak bizim üzere çok olağanüstü oldu. Beyin esasta ayrımsız plastik kabil kendini iyileştirebilir fakat bu konuda da incelemelerimiz devam edecek” dedi. Fen insanları beynin orbitofrontal beyin zarı ve parahipokampal jirus bölgelerinin hasar gördüğünün altını çizdi.

Toplama Yılmaz: Zamlara cebin elele verelim

 

DSÖ’den yeni değişke uyarısı

 

Kovid-19’un yeni riski: böbrek hastalığı

 

Share: