Kovid-19 cildi üstelik etkiliyor

Güneş Tacı virüsü tüm dünyada insanları “Toplumsal açıklık, birlik izolasyonu ve dezenfeksiyon” gibi yıpranmamış kavramlarla tanıştırdı. ‘Bu süreçten cildimiz aracısız evet da stres zımnında bilvasıta namına etkilenebilir’ diyen Prof. Dr. Burhan Açık Deniz, bu konuda şunları söyledi…

YAYGIN DAVA: MAYASIL

Dezenfeksiyon işlemlerinin kesif uygulanması; deride yanma, kaşıntı, kızarıklık, kabarıklık üzere baş döndürücü duyarlılık reaksiyonlarına illet tür. Egzamaya öğür kişilerde irritan kontakt dermatite sınırlanmış adına alelhusus ellerde kuruluğun yanında çatlaklar ve kızarıklıklar gelişebilir.

Oluşan bu çatlaklar sonucu bile ten enfeksiyona örtüsüz ayla dirimlik. Atopik mayasil dahi tıpkı şekilde deriye geçerli kimyevi maddelerle tetiklenebilir ve alçak kaşıntıya ilişkin deride yaralar oluşturabilir.

BUNALTICI STRESİN ETKİLERİ

Sakil stres saçlarda dökülme ve arada bir beyazlamaya sebep cins. Aceleci yaşlanmaya, deride kırışıklıklara misil açabilir. Derinin nem ve yağ dengesi stresle bu arada bozulur.

Haddinden Fazla aşkın stres deride yağlanma artışına bozukluk gibi. Yağlanan deride da sivilcelenme başlar. Derideki gönen oranı azaldıkça çirozluk meydana gelir. Stres kılcal damarların genişlemesine ve deride kızarıklık artışına neden tamam.

Sedefe bozukluk cins

Strese sadık bağışıklık sistemimiz damarı bozuk etkilenir… Bu nedenle belirsiz virüsü kadar virüsler tetiklenebilir ve henüz kırıcı seyredebilir. Bir şekilde otoimmün rabıt dokusu ve ten hastalıkları tetiklenebilir. Korona sonrası ortaya sâdır ruhsal gerilim derimizde bir nice hastalığı etkileyebilir.

Dermatolojide psikosomatik emraz namına aşina sedef, alopesi areata ve vitiligo kadar hastalıklar bu dönemde ortaya çıkabilir veya artım gösterebilir.

Alelhusus strese ilişkin vakayiname kaşıma ile alevlenen liken simpleks kronikus, prurigo nodülaris kadar dermatolojik hastalıkların seyrinde bu dönme iştial görülebilir.

Tedavi edilmezse çor alevlenir

Muafiyet sistemini baskılayan tedavi alan hastaların bu dönemde güneş tacı enfeksiyon riskinden ortalık tedavi alamamalarına ilişkin çor iştial gösterebilir.

Özellikle pemfigus vulgaris üzere otoimmün büllöz hastalıklar, biyolojik tedavi kayran ızdırap sedef hastalığı olanlar bu dönemde tedavi dozlarının azaltılması veya kesilmesine sınırlı namına alevlenmeye elan yatkındır.

Aşılama geliştirilemezse ati sene dahi oldukça hastayla karşılaşabiliriz

İngilizler güneş tacı günlerinde İstanbul’a hayran kaldı

Acun genelinde Kovid-19 280 bin can aldı

Share: