Kovid-19 aşısı olan annelerden doğan 2 çağa antikor geliştirdi

Padova Ulss 6 Euganea Hastanesi’nden cuma namazı günü yapılan açıklamada, gebeliğin akıbet 3 ayında Kovid-19 aşısı olan iki doktorun doğurduğu bebeklerin hastalığa cebin antikor geliştirdiği duyuruldu.

Hastanenin avrat veladet bölümü başkanı Gianfranco Juric Jorizzo, “İtalya’nın antikorla doğan ilk bebekleri dünyaya geldi.” açıklamasında bulundu.

 Dr. Jorizzo, “Bu konuda yapılan araştırmalar merbut fakat icap esas gerekse fetüs amacıyla yan etki beklenmediği konusunda bire bir uzlaşma var. İtalyan Jinekoloji Kurumu’nun da risk grubunda olan esas adaylarına, jinelolog gözetiminde riziko ve yarar değerlendirmesi yapılarak vacip görülmesi halinde Kovid-19 aşısı yapılması tavsiyesini göz önüne aldık.” ifadelerini kullandı.

Hastenenin jinekologlarından Kimta Ngaradoumbe Nanhornguè ise antikor geliştirmiş bebekleri, “Annenin aşılanması ile fetüste antikor gelişimini ilişkisini derk etmek üzere çokça muhteşem.” sözleriyle değerlendirdi.

Dr.Nanhornguè, hamile annenin aşılanması ve bebeğin bağışıklığı beyninde ilişkinin kanıtlanması halinde benzeri sonraki aşamanın, tetanoz ve difteri aşılarında olduğu üzere, Kovid-19 aşısının gebeliğin hangi evresinde yapılması gerektiğinin tespit edilmesi olacağını tabir etti.

9 ve 16 Mart tarihlerinde doğan iki bebeğin afiyet durumlarının iyi olduğu açıklandı.

Yüklü kadınlar koronavirüs aşısı yaptırabilir mi?
Amerika Bir Devletleri’nde Weill Cornell Tıp Bilimleri Enstitüsü bilim insanlarının yaptığı tıpkısı araştırma, koronavirüse tutulmuş iki canlı kadınların ürettiği antikorun eş eliyle bebeğe geçebildiğini ortaya koymuştu.

Fakat, Kovid-19 aşısının ferah kullanılmaya başlanmasıyla hamile kadınların aşılama yaptırıp yaptıramayacağı üzerine henüz benzeri kuma rey namevcut.

Kovid-19 aşılarının şu esas kadar yapılan klinik deneylerinde hamileler düz almamıştı. Deneylere katılanlar beyninde iki canlı olduğu telkih olduktan bilahare ortaya sâdır kadınların de olması, aşının süt kuzusu bekleyenler üzere “sakıncasız sayılabileceği” ihtimalini güçlendirdi.

Kovid-19 aşısının hamileler amacıyla emniyetli olabileceğinin başka bire bir göstergesi adına grip aşılarına belen ediliyor. Fakat bilimsel açıdan koronavirüs aşısının gebeler üzerindeki etkilerine müteveccih ayrı tıpkısı emek bulunmuyor.

Pfizer ve Moderna’nın ürettiği aşıları evgin kullanım üzere tescilleyen Amerikalı Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), aşının yapılmayacağı gruplar listesine hamileleri eklemedi.

Amerikan Jinekoloji ve Mevlit Uzmanları Okulu, FDA kadar koronavirüs aşısının hamilelere birlikte sunulması gerektiğini savunsa de, rastgele kadının aşıyla doktoruyla aşıyla ilişkin riziko değerlendirmesi yaparak döllenme üstüne karar vermesi gerektiğini vurguluyor.

Kovid-19 antikorlarına topluluk evvel bebek doğdu

 

Share: