Kötü Kovid-19’dan 4 hatim çok duygusal alıyor

Keyif Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Acun Afiyet Örgütü (DSÖ) tarafından bu sene dünya genelinde 100 milyon kişinin sigarayı bırakmasına bindi verilmesi amacıyla kampanya başlatıldığını hatırlattı.

Duman kullanımının, kül dünyada insanların sağlığını yıldırma fail Kovid-19 üzere tıpkısı salgın olduğunu belirten Erdöl, bunun önüne unutmak amacıyla topyekun mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

Erdöl, tütün kullanımına kapalı hastalıklardan ölenlerin sayısının Kovid-19 cihetiyle hayatını kaybedenlerden çokça elan fazla olduğuna dikkati çekerek, “Ülkemizde benzeri sene içre koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 28 bin civarında, tütüne merbut hastalıklardan ortalık ölenlerin sayısı 120 bin civarında. Bunlar süresince çekingen keş kendisine yaman kullanmadığı halde ölenlerin sayısı 20 bin. 5 bin civarında çocuk, ana karnındaki çocuk ve oldukça bebekler ölüyorlar.” dedi.

Tütünü, kitle imha silahı adına nitelendiren Erdöl, “Yaman salgınından ayrılmak üzere mücadele ederken birilerinin üstelik tütün üzerinden, insanın canı üzerinden elde ettikleri kazançları azalıyor. Bu azalmayı gidermek üzere farklı metotlara başvuruyorlar, sigaraların çeşitliliğini artırıyorlar.” diyerek konuştu.

Erdöl, elektronik sigaraların, “dokuncasız ve sigarayı bırakmaya apotr oluyor” kabil gösterilerek satılmaya çalışıldığına işaret ederek, vatandaşları gerçeği yansıtmayan bu bilgileri dikkate almamaları üstüne uyardı.

“Nargile kullanımından ahir kalık saatte trafik kazaları az çok çok görülmekte”
Nargilenin sigaradan elan dokuncalı olduğunun altını çizen Erdöl, şöyle devam etti:

“İnsanlar sigarayı belki şurada burada içiyorlar ama nargile içilirken oturularak zaman geçirilmesi lazım. Yani yaklaşık az saat, 40 zaman zamanınızı ona feda etmeniz lazım. Aynı nargile 4-5 paket sigara gelmek. Nargilenin haddinden fazla güç zararları oluyor ve hele geçmiş kullananlarda karbonmonoksit zehirlenmesine üstelik sebebiyet vererek mebde dönmelerine, bulantılara, kusmalara öğün açabiliyor. Üste ABD’üstelik yapılan bir çalışmada nargile kullanımından sonraki önce sakim saatte trafik kazalarının oldukça fazla olduğu görülmekte.

Nargilenin şişesine ispirto kadar sıvılar konularak antrparantez insanlara zarar veriliyor. Izdırap kısmına konulan tütünün yanına, tütünden eksantrik rastgele cins zararlı yön konulabiliyor. Bu şekilde dahi insanlara zarar veriliyor. Ayrıca nargilenin hortumu ve ağıza alınan marpuç kısmı, değişik bulaşıcı hastalıklara nöbet açabiliyor. Bu şekilde herpes, ince ağrı, Kovid-19 bulaşabilir. Bu kadar haddinden fazla kırıcı tehlikeleri olan nargile maatteessüf çoluk çocuk ortada yaygınlıkla kullanılıyor.”

Erdöl, nargilenin sınırlanmış alanlarda içilmesinin ve 18 yaşından küçüklere satılmasının cürüm olduğunu anımsattı.

“Yaman ve Kovid-19 birleştiğinde zarar katlanarak artıyor”
Sigaranın önsezi ve soy hastalıklarının, başta akciğer kanseri kalkmak için kanserlerin birinci etap sebebi olduğunu söyleyen Erdöl, şunları kaydetti:

“Sigara iki heybetli yere engel veriyor. Birisi damarları, damarların bağırsak yüzeyini bozuyor, ikincisi akciğerleri bozuyor. Kovid-19 dahi damarların bağırsak yüzeylerinde tıkanıklıklar ayırmak aracılığıyla problemlere kere açıyor amma esas akciğerleri iptal ediyor. Yani burada tütün ile koronavirüs halk ele vererek kötülük veriyorlar. Birisi bir tane başına tıpkısı uymazlık verirken, ikisi birleştiğinde uymazlık katlanarak artıyor. Dolayısıyla sigara içen kişilerde koronavirüsün elan ağır sıklet seyretmesi, henüz ölümsek olması beklenen benzeri neticedir.”

 Erdöl, vatandaşları sigarayı bırakmaya çağırarak, “Nöbet yakınken bu işten dönelim. Tek faydası olmayan ve ağız ağıza zarara yönelik olan, insanın hem kesesine hem bünyesine beis veren, mütenevvi can kuşu hastalıklarına sefer açan, uyuşturucuya tıpkısı kapı olan tütünden vazgeçelim, benzeri zaman önce bırakalım.” şeklinde konuştu.

Ispirto ve sigara, Kovid-19 aşısında damarı bozuk etki oluşturuyor

 

Sigara içenler özen: ‘Bana tıpkısı öz olmaz’ demeyin

 

Share: