Koronaya yakalananlar dikkat! Bilinmez hasar türlü

Araştırmacılar, rutin taramalarla tanımlanamayan akciğer anormalliklerini belirlemek üzere ksenon (zenon) gazı ile kullanılmamış bir tarama yöntemi kullandılar. Araştırmada, Kovid’e geçmiş yakalandıklarında hastanede bakım gerektirmeyen ancak önce enfeksiyonlarından sonraları uzun devamlı soluk darlığı yaşayan 11 kişiye odaklanıldı.

Bu araştırmada elde edilen sonuçları doğrulamak amacıyla elan şişman yetenekli ve mufassal aynı emek yapılıyor. Kâin say ise, Kovid dolayısıyla hastaneye kaldırılan hastaları inceleyen henüz eski bire bir araştırmayı temel aldı.

BBC Türkçe’üstelik yer kayran habere bakarak; araştırmacılar, bulguların teferruatlı kesiksiz Kovid’üstelik içki darlığının bozukluk bu kadar vâsi olduğu sorusuna benzeri cirim ışık tuttuğunu söylüyor; fakat soluk darlığı hissinin mütehammil çokça ve karmaşıktır nedenleri var. Ince Kovid, bir korona virüs enfeksiyonundan bilahare haftalarca devam fail ve eksantrik bire bir nedenle açıklanamayan aynı paradigma semptomu rapor ediyor.

‘Oksijenin taşınması’

Oxford, Sheffield, Cardiff ve Manchester’dan mevrut araştırmacıları içeren grup, ksenon gazı taramalarını ve sair akciğer fonksiyon testlerini üç ekip insanda karşılaştırdı. Buna, enfekte olduğunda hastaneye kaldırılmayan detaylı sürekli Kovid ve nefes darlığı olan şahıslar, Kovid ile hastaneye yatırılan ancak ayrıntılı müddet Kovid’i sıfır 12 dirilik ve “arama” grubu namına 13 metin can karışma edildi. Tamlık katılımcılar, bire bir manyetik titreşim görüntüleme (emar-MR) taraması sırasında ksenon gazı soludu.

Ksenon gazı, oksijene benzer şekilde davranıyor, fakat taramalar sırasında görsel namına izlenebiliyor. Böylece araştırmacılar, bu gazın akciğerlerden nefes dolaşımına ne büyüklüğünde ongun geçtiğini gözlemleyebildiler; çünkü bu geçiş, oksijenin vücutta taşınmasında çokça yetişkin tıpkı girişim kendisine görülüyor.

Araştırmacılar, teferruatlı sürekli Kovid hastası olan kişilerin çoğunluğu için gaz transferinin, sağlıklı kişilerden oluşan taharri grubuna bakarak henüz az etkin olduğunu gördü.

Kovid nedeniyle hastaneye kaldırılan kişilerde de benzer anormallikler görüldü. Baş araştırmacı ve akciğer uzmanı Dr. Emily Fraser, insanların doktora gidip bile hastalık nefes nefese kaldıkları sorusuna birlik namına karşılık alamamasının asap bozucu olduğunu söyledi. Akciğer röntgeni ve taramalarında alelumum seçme anormallik görülmüyor.

Bunun önemli bire bir araştırı olduğunu ve bir nice soruya ışık tutacağını tamlayan Dr. Fraser, “İnsanların rehabilitasyon stratejilerinin ve yeniden soluk kabul etme eğitiminin hasis yardımcı olabileceğini bilmesi de yetişkin” dedi.

Çalışmanın kafa araştırmacılarından Müderris Fergus Gleeson birlikte, “Mufassal Kovid’li kaç hastanın sapık taramaları olacağı, belirleme ettiğimiz anormalliğin boyutu, anormalliğin nedeni ve ince vadeli sonuçları gibi yanıtlanması gereken makro sorular var” dedi.

“Bu semptomları tetikleyen mekanizmaları anladığımızda, henüz faal tedaviler imar etmek için henüz ongun konumlanmış olacağız.” Araştırmanın sonuçları daha resmi dublör kıymetlendirme sürecinden geçmedi.

Avusturya’birlikte güneş tacı tedbirleri hafifletiliyor

 

Kovid-19’birlikte zaman: 94 bin 783 kullanılmamış hadise, 174 son

 

Trabzonspor’de benzeri futbolcunun Kovid-19 testi fazlalık imdi

 

Share: