Korona virüsü ast fail virüs keşfedildi

Bazen virüslerin birbirleriyle rekabet halinde oldukları biliniyor ve Glasgow Üniversitesi uzmanları, bu mücadelede soğuk algınlığı virüsünün koronavirüsü yendiğini söylüyor.

Ancak virüsler arasındaki bu mücadelenin faydalarının gelişmemiş ömürlü olacağı, yani sevimsiz algınlığı atlatıldıktan sonradan insanların baştan Covid riskine meydanda olacağı vurgulanıyor.

bununla birlikte, rinovirüsün çok oylumlu olmasının Covid’in sıklet altına alınmasına koruyucu olabileceğine özen çekiliyor.

‘Rinovirüs, çokça egoist bir virüs’
Uzmanlar bu olguyu şöyle açıklıyor: Kibir, geçit ve akciğerlerinizdeki hücreleri beraberinde evlermiş gibi düşünün.

Virüs sine girdiğinde kapıyı ya başka virüslerin dahi girmesine müsaade vermek amacıyla küşade bırakır ya üstelik evde biricik başına olabilmek amacıyla sıkı sıkıya kapatır.

Bu virüs çokça bencil bire bir virüs ve neredeyse temas antlaşma insanları tek başına enfekte ediyor.

Adenovirüsler üzere değişik virüslerin ise “paylaşıma kilitsiz küreksiz olduğu” belirtiliyor.

Kovid-19 hastalığına kere açan Sars-CoV-2’nin, virüslerin esrarengiz dünyasında farklı virüslerle lacerem tıpkısı etkileşime gireceği tafsilatlı tıpkı süredir düşkünlük ediliyordu.

Ancak korona virüs salgını sırasında toplumsal küşayiş, ayrıksı virüslerin yayılmasını yavaşlattı ve bu alanda çalışma yapılmasını zorlaştı.

‘Sars-CoV-2 yerinden kıpırdayamıyor’
Glasgow Virüs Araştırmaları Merkezi’nde yapılan çalışmanın sonuçları Journal of Infectious Diseases Dergisi’nde yayımlandı.

Araştırmada geçer not solunum yolları çeperi, hem Sars-CoV-2 hem bile rinovirüsle enfekte edildi ve mücadeleden soğuk algınlığı virüsünün galip çıktığı görüldü.

Koronavirüsün vücuda 24 saat ilk girmesi durumunda dahi rinovirüs marifetiyle uzaklaştırıldığı tayin edildi.

Denemelerde rinovirüsün enfekte olmuş hücrelerde bağışıklık sistemini tetiklediği ve bunun dahi Sars-CoV-2’nin çoğalmasını engellediği görüldü.

Araştırmacılar bağışıklık tepkisini bloke ettiklerinde Covid virüslerinin seviyesinin rinovirüsün varlığından eski düzeye çıktığı tespit edildi.

Bu genişlik, antipatik algınlığının geçmesi ve bağışıklık sisteminin sakat haline dönmesinden sonra Covid’in yeniden insanları enfekte etmeye bitmeme edebileceği anlamına geliyor.

Dr. Pablo Murcia, BBC’ye “Sars-CoV-2 yerinden kıpırdayamıyor. Rinovirüs vasıtasıyla kuvvetli şekilde baskılanıyor. Bu çok coşku donör. Zira rinovirüs yayılırsa kullanılmamış Sars-CoV-2 enfeksiyonlarını her antlaşma durdurabilir” dedi.

Benzer takı bir henüz geçmiş üstelik görülmüştü. 2009’daki büyük enflüanza salgınının Avrupa’nın kâh bölgelerinde hınzır gribi salgınını geciktirmiş olabileceği düşünülüyor.

Dr. Murcia, “Aşılama, hijyen ve virüsler arasındaki etkileşim Sars-CoV-2 vakalarını azaltabilir. Amma arz fazla gravite aşıdan gelecek” diye konuştu.

Warwick Tıp Fakültesi’nden Prof. Lawrence Young, insanlarda görülen rinovirüslerin çokça bulaşıcı olduğuna özen çekerek “Bu iş, bu yaygın enfeksiyonun bağ bozumu ve kışta Covid-19 yükünü hafifletebileceğini gösteriyor” dedi.

Fakat gelecekte kışları elbet benzeri durumla karşılaşacağımız belli değil.

Uzmanlara bakarak koronavirüs belli var olmaya devam edecek ve pandemi sırasında baskılanan kamu başka enfeksiyonlar bağışıklığın zayıflamasıyla dümbelek gelebilir.

Ciddi bakımda güneş tacı virüs aşısının etkisi

 

Share: