Korona virüs mutasyona uğradıysa gıdadan bulaşabilir

Çin’üstelik dondurulmuş tavuk ve deniz ürünlerinde güneş tacı virüse rastlanıldığı bilgisi geldiğini tamlayan ÇÜ Ekincilik Fakültesi Besin Mühendisliği Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Işıl Var, korona virüsün gıda vasıtasıyla bulaşmadığını düşünerek bayındır davranılmaması ve tedarik alınması üstüne tüketicileri uyardı.

‘GIDAYLA BULAŞACAK BİR MUTANT ÇIKABİLİR’

Alelhusus jale tüketilen göveri ve meyveler ile yarı pişmiş mamullerin korona virüs dahil yekpare mikroorganizmalar açısından tehlikeli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Işıl Var, “Zaman Kovid-19 azık eliyle bulaşmıyor dersek iki gün sonraları bulaştığına dayalı bulgularla karşılaşabiliriz. Bunun haberleri Çin’den geldi. Orada dondurulmuş tavuklarda ve deniz ürünlerinde güneş tacı virüsle karşılaşılmış. Ancak o ürünle haşır tefviz olan işçilerde seçme korona virüs bulaşısı ya de belirtisi yepyeni. Şayet o tavukla uğraşan işçi hıfzıssıhha gerekliliğini adına getirip elini yıkamışsa, dezenfekte etmişse sebep güneş tacı virüs kendisine geçsin zaten. Bu gıdada bulunmadığı anlamına gelmiyor. Bu açıdan baktığımızda on paralık olmazsa tedbirimizi alalım diyorum. Zira gayrı virüslerle karşılaştırınca bozukluk olmasın diye niteleyerek akla tıpkısı soru işareti geliyor. Bittabi özellikleri çokça çokça ayrımlı amma şayet mutasyona uğruyorsa ve gıda yoluyla bulaşacak tıpkı mutant çıkarsa bu nasılsa bulaşmıyordu deyip ayaklarımızı uzatmamalıyız” diyerek konuştu.

DERI VE SEBZELERİ İYİ PİŞİRİP TÜKETİN

Konuyla ait sabık yıllarda görülen kuş gribi örneğini veren Prof. Dr. Var, bu virüsün vakit kaybetmeden kuş sınıfında görüldüğünü fakat buna karşın tavukların 80 derecelerde pişirilip tüketilmesi gerektiğinin önerildiğini hatırlattı. Var, “Kuş gribiyle da bire bir maslahat yaşanmıştı. Kuş ve o sınıfı oyun eden parçalanmamış hayvanlarda görüldü. Ama insana de bulaşabiliyor çünkü acele mutasyona uğruyor tehlikesinde 80 derecelerde tavuğu pişirmemiz ve o şekilde tüketmemiz önerilmişti. Olması müstelzim de o. Normal zamanlarda de filhakika ongun pişmiş cilt evet dahi sebzede mikroorganizmaların birçoğunu kaldırılmış edebiliyoruz” dedi.

PERSONEL ARACILIĞIYLA BULAŞ OLABİLİR

Anne ilgi edilmesi gereken noktanın gıdaya bilahare personel aracılığı ile tıpkı bulaşın söz konusu olabileceğini tabir eden ÇÜ Tarım Fakültesi Besin Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Işıl Var, şöyle konuştu:

“Gıda işletmelerinde müteharrik ve ürünleri hazırlayan personelin hıfzıssıhha gerekliliğini adına getirmediğinde maslahat yaşanabilir. Burada devletin denetiminden çok otokontrolün yani tüketicinin kendisinin da titiz olması ve namına verilen şeyi bol değerlendirmesi gerekiyor. Sebze-sonuç ve salatalar çok çok tüketiliyor. İçerisine antipatik etler bile konulunca berenarı tatminkâr aynı sefer oluyor. Ama o soy gıdalarda hemen Kovid değil ayrıksı bakteriyel enfeksiyonların bile branş gezdiğini biliyoruz. Virüs zaten orada gıdanın üstünde, ambalajın üstünde, yüzeyin üstünde duruyor. Siz ona dokunduğunuzda evet üstelik yediğinizde hemencek vücudunuza aldığınızda o filhakika konakçısını bulmuşsa faaliyete başlıyor ve aha gelsin emraz, enfeksiyonlar.”

20 SANİYE YETMEYEBİLİR, SICAK SUYLA 3 KEZ YIKAYIN

20 saniye umum yıkama kuralının akıbet basamak cesim olduğunu ancak bu sürenin yetmeyeceği alelhusus dahi gıda üreten yerlerinde çalışan personelin arz bir iki 3 defa halk yıkaması gerektiğine ilgi çeken Prof. Dr. Işıl Var, “Şayet ayrımsız etle uğraşmışsanız yani çokça gösterişli kirlerle boğuşuyorsanız 20 saniye değil sizin süreniz. Yıkayın, o karışık köpüğü akıtın ve yeniden tekrar yıkayın. Hele tuvaletten çıktıktan sonra bunu haddinden fazla öneriyorum. Yunak suyu özellikle gıda işletmelerinde olmazsa imkânsız şeklinde görüyorum. Ilık akarsu ile yıkadığınızda elinizdeki mesamat açılıyor. Alt tarafta birlikte mikroorganizmalar var. Onlar dahi akarsu yüzüne çıkıyor. Tıpkı elan yıkamazsanız onlar bu kat yüzeyde kalıyor. O yüzden şayet yunak suyla yıkanacaksa ki benim önerim anca; evvel yıkamadan sonraları kirin atılmasıyla isıdam suyla iki öğün daha yıkadığınızda eliniz arı sili olacaktır” diye konuştu.

ABD’bile önce aşılama tarihi mahsus oldu!

Fransa’da vizonlarda ilk defa korona virüse rastlandı

Acun dehşete düştü! Naaş tarlası

9 bin 583 gönül sokağa balkon yasağını ihlal etti

Metabolizma hızınızı artıracak 4 caize

 

Share: