Korkulu nakil riski düşük ama aşısıza bulaşıyor

30’dan fazla mutasyona uğradığı tanıdık ve bu sebeple şişman ayrımsız riziko namına görülen güneş tacı virüsünün Omikron varyantıyla ilgilendiren yıpranmamış araştırmaların sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.

İskoçya’üstelik yapılan araştırmada Omikron varyantı yüzünden hastaneye yatacak büyüklüğünde hastalanma riskinin üçte iki daha birkaç olduğu ancak buna bedel daha önceki Kovid-19 bulaşıcı ve iyileşenlere sirayet oranının ise Çatal Ağız varyantına göre 10 intaç elan aşkın olduğu belirleme edildi. Uzmanlar, hastalığın daha olağan bulaşılabilir olmasının ise tehdidin boyutunu artırdığına dikkat çekti.

Verileri inceleyen İskoç veri insanları, Cenup Afrika’bile Omikron varyantının hastalığı çetin nakil riskinin yüzde 70 elan bir iki olduğunu açıklarken, hastaneye kaldırılma oranlarının ise yüzde 80 henüz düşük olduğunu belirledi. Edinburgh Üniversitesi, Strathclyde Üniversitesi ve İskoçya Kamu Sağlığı Kurumu’nun eş araştırmasını inceleyici bilim adamı Jim McMenamin, “Bu sonuçlar tezce heyecanlandırmasın. Halen birkaç bile olsa Kovid-19’u tehlikeli geçiren insanlar var” dedi.

Zinde ve telkih olmayanlara bulaşıyor

Mavera yandan Omikron varyantının çabukça yayıldığı ve kapanma ve yasakların başladığı Danimarka’da da benzer benzeri araştırma yapıldı… 22 Son Teşrin ile 15 Antrakt arasında Kovid-19 testi fazlalık çıkan insanların verilerini inceleyici uzmanlar, Omikron varyantı tespit edilen hastaların farklı varyantlara bakarak hastaneye yatma oranlarının üç kat daha beş altı olduğunu duyurdu.

Fakat haber insanları, hastaların verilerini inceleyince Omikron varyantının zihayat hastalarda çıktı yaşandığına ilgi çekti.

Danimarka’nın amme sağlığı kurumu Statens Serum Institut Direktörü Henrik Ullum, “Genelde zihayat ve aşılama olmayanlara Omikron bulaşıyor. Bu açıdan bakıldığında Omikron’un belli belirsiz geçtiğine dair tıpkısı iddia göremiyoruz” dedi.

Omikron’birlikte hastaneye yatma riski daha düşük

 

ABD’de Noel tatili öncesi Omikron endişesi

 

Share: