Konya’da 5 yaşındaki çocukta mutasyonlu virüs görüldü

Konya, Keyif Bakanlığı’nın illere bakarak güneş tacı virüs hikâye sayısı açıkladığı listede, olay sayısı faziletli olduğu amacıyla al listede saha alıyor. Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Eyüp Kilolu, bugün düzenlediği matbuat toplantısında aşının bulunmasının insanların rehavete atıf ettiğine ilgi çekti. Ağır, ”Konya, peçe ve mesafe kurallarına haddinden fazla fazla duygun değil. Dolgun organizasyonlar, yeryüzü önemlisi üstelik karı içi ziyaretleri sonlandıramadığımız amacıyla zaman kırmızı listedeyiz. Aşının bulunmuş olması bile insanları rehavete irsal etti. Ama afiyet camiası adına, aşı olmazsa olmazımız. Fakat telkih yüzde yüz apotr değil. Mutasyonlu virüsün birlikte çıkmasıyla iki uyuşma çokça iri engel gördü” dedi.

“ESNAFIN VE SAĞLIKÇILARIN VEBALİNE GİRİYORLAR”

Herkesi kurallara uymaya davet etene Pahal, kurallara uymayanların ise gelişim yerleri tutkun olan esnaf ile gecesini gündüzüne katıp çalışan esenlik çalışanlarının vebaline girdiğini anlatım etti.

Dokunaklı şunları söyledi: ”Sağlık camiasında, 1 yıldır parçalanmamış arkadaşlarım can esirgeme gömlek cephede çalıştık, savaştık; ama maalesef sonunu getiremedik. İkinci kesim ise hasis esnaf dediğimiz restoranlar, kafeler gayrı gelişim yerlerini kapattığımız ihtimal okullar, okullara tedarik sağlayan esnafımızın işleri eğleşme noktasına geldi. Kurallara ekşi insanların bu işleri kötüye giden esnafın vebaline girdiklerini farkında olsunlar. Resmi otoritemiz ‘Kovid bitti imdi serbestiz’ diyene kadar, kurallara uyma noktasında himmet gösterelim.”

“350-400 CİVARINDA GÜNLÜK VAKAMIZ VAR”

Kent giriş ve çıkışların ‘HES’ kodu uygulamasıyla yapılması gerektiğini rapor fail Bati, hafta sonu kurallarına uyulmadığını kaydetti. Kısık, ”Konya’da vatandaşların hafta sonu sokağa balkon yasağına uymadığını görüyoruz. Hafta sonu sokağa gezinti yasağının kaldırılarak, hafta içi yasakları saat 22.00’den 19.30’a çekilmesini ve bu hususta karı ziyaretlerinin toparlanacağını ümit ediyoruz. Pandemideki zaman geldiğimiz nokta çokça makro 350-400 civarında günlük vakamız var” diyerek konuştu.

“5 YAŞINDAKİ ÇOCUKTA MUTASYONLU VİRÜS TESPİT EDİLDİ”

Mutasyonlu virüslerin gençlerde dahi görüldüğünü belirten Dokunaklı, ”Hızlı tıpkısı şekilde de yayıldığını düşünürsek yeni tedbirler ahiz zamanı geldi. Ama terbiye kıtipiyoz kanayan tıpkısı elem, okullar katiyen açılmalı diyerek düşünüyoruz. Fakat tedbirleri alarak ve öğretmenlerimizi aşılayarak hem sağlık eğitiminin hem bile alışılagelen eğitimin sürecine girmesini umu ediyoruz. Konya’birlikte mutasyonlu virüs vakası var. Ayrıca çok sayıda, yaşları da tendürüst. 5 yaşındaki çocukta bile görüldü” dedi.

Beşiktaş Sahili’nde korona denetimi 

 

DSÖ Türkiye Temsilcisi, güneş tacı virüste mutasyon görülen mevki sayısını açıkladı

 

Kovid-19 varyantları hangi kadar okkalı, aşılar işe yarayacak mı?

 

Share: