Kısırlığın yeryüzü balaban sebebi!

Erkeklerde kısırlığa yol açan nedenler ortada dünyada bir numara tam inmemiş testis var. İnmemiş husye, yıpranmamış doğmuş koca bebekte, testislerinin torbalarda bulunmamasına deniyor. Testislerin 2 yaşından ilk olmaları gereken yere indirilmeleri gerekiyor. aksi takdirde bu kişilerin atalık şansı azalıyor, hatta on paralık kalmıyor.
Testislerin vücut ısısından bildirme bir iki 3 evre soğukta yaşaması ve durması gerekiyor. Normalde testisler kasık kanallarından geçip torbaların içine iniyor. Gâh durumlarda us içinde olabiliyor.
Bebeklerin çoğunda alelumum biricik tarafında inmemiş testis gözleniyor. Ancak ara sıra bebeklerde seçme iki er bezi torbası de yersiz olabiliyor. Şayet torbalarda husye görülmemişse ilk evvel ultrasonla ya de MR ile testislerin nerede oldukları tespit ediliyor. Ayrımsız ilaç tedavisiyle uyarı yaparak o testisin torbalar içerisine sinmesi sağlanabiliyor. Şayet indirilemiyorsa cerrahi işlemle indirilmesi gerekiyor.
Ancak bu durumun sunma beş altı 2 yaşına kadar belirleme edilmesi gerekiyor. Jinekoloji ve Veladet Uzmanı Operatör Dr. Aret Kamar’a göre anlaşılan aynı yaştan sonra testisleri indirseniz birlikte sıcak yassı içerisinde testisin çizgi yapıları bozulduğu amacıyla, o testisin indirildikten bilahare de sperm üretmesi 0’a yakın.
Problemli erkeklerin yüzde 10’unda azospermi var
Kamar’a çağa sahibi olamayan çiftlerden erkeklerin yüzde kaçında inmemiş husye tespit ettiklerini soruyorum. Yüzdelik 10’unda azospermi yani hiç atmık bulunmaması vakası tespit ettiklerini ve çoğunda inmemiş yumurta bulduklarını söylüyor.
“Azospermilerin balaban aynı çoğunluğunun temelinde inmemiş husye var. Ya geç yaşlarda indirilmiş oluyor ya dahi askerlikte fark edilip indirilmiş oluyor. Bittabi anca olduğu devir normalde er bezi içerisinde sperm arıyoruz. Sperma bulursak gebelik elde ediyoruz, tabii tüp bebek yöntemiyle. İnmemiş testis sonucu olan azospermiler sonra indirilse üstelik testiste er suyu bulma şansı 0’a andıran, Ayrıca 0. Er dönemde tanındığında kim haddinden fazla süssüz, torbaların elle muayenesi ve testislerin orda olup olmadığının anlaşılması problemi çözüyor. 2 yaşına büyüklüğünde hala torbaların içine indirilemediyse cerrahi kendisine testisin aşağıya taşınması ameliyatı yapılıyor. Bu operasyon yüzde 98’e andıran liyakatli. Er tanılama majör, o çocuğun gelecek yaştaki dikel üretimi ve bala sahibi olabilmesini ağız ağıza etkiliyor.”
Kamar, 5, 6 çocuktan birinde inmemiş testise rastladıklarını söylüyor. Tespit edilen vakaların bire bir kısmı birlikte retraktil yani etken. Er Bezi ayrımsız kanala çıkıyor arada bir torbalara iniyor. Çok korkulacak bir kapsam değil. Cerrahi yöntemle testisin tepeden alınıp aşağıya yerleştirilmesi gerekiyor. Yeniden fevk çıkmasını çalmak üzere üstelik dikiliyor.
Kanser evolüsyon şansı 15 mezuniyet aşkın
İnmemiş yumurta benzeri numaralı akamet nedeni tamam eksantrik sorunlara el açıyor mu? Aret Kamar inmemiş haya sorunu olan çocukların testislerinde amansız hastalık evolüsyon riskinin diğerlerine oranla 15 tekmil çok olduğuna özen çekiyor. Bu kişilerde kasık çatlağı görülme oranı ise yüzde 65. Sorun istikbal yaşlarda beğenilen/ruh bilimsel problemlere üstelik misil açabiliyor.
YALIN’IN DURUMU TESADÜFEN ORTAYA ÇIKTI
Şule 2 yaşında. Alev’ın testislerindeki problem 18 aylıkken tayin edildi. Cerrahi Müdahale edildi ve testisler olması müstelzim yere indirildi. Babası Emrah, sorularımı açık açık yanıtladı:
– Yalaz’daki dava şüphesiz ortaya bundan sonra?
Alev 2009 tevellütlü, 17 Ocakta 2 yaşına girecek. Gelişimi gayet normal bire bir seyirde ilerliyordu. Tıpkısı duruluk eş bebeklerde yaşanan kireçleşme sorunu yaşadık. Bundan çevre üstelik Şule’ı er sünnet yol açmak zorunda kaldık. Bu süreçten sonradan rutin kontrolleri için çocuk doktoruna götürüyordum. Bu kontrollerden birinde doktoru fark etti. O esnada 2 yaşından geçmiş pekâlâ otama edilmesi gerektiğini ve ciddiyetini doktorundan aldığım bilgilerden sonradan anladım.
– Ne tedavisi uygulandı? İlaç mı cerrahi mi?
Tedaviye ilk ilaçla başlanacaktı. Fakat Yalım 2 yaşına yaklaşmıştı ve henüz ilk doktorundan edindiğimiz 2 yaşından önce otama edilmesi gerektiği bilgisinden çevre cerrahi cerrahi müdahale uygulamasını tercih ettik. İlerleyen dönemde kansere ve kısırlığa sebep olduğunu öğrendiğimizde tıpkısı dakika önceki kesme tedavinin gerçekleşmesini istedik.
– İyileşme sürecinde takı yaşandı mı?
Tabiatıyla geçmiş az buçuk kaygılandık. Ama Alev’ın bu sorundan ağız ağıza kurtulması üzere ameliyata diploma verdik. Işler sırasında gelişigüzel dava yaşamadık. Operasyon gününde 5 saat kadar hastanede kaldık. Sonraki biraz çağ hafif ağrısı bundan çevre analjezik kullandık, ayrıca antibiyotik birlikte verildi. Doktoru yoluyla tıpkı hafta cağ yaptırılmaması belirtilmişti. Tıpkısı haftada tamamen iyileşti. Şu zaman seçme şikayeti bulunmayan. Deminden çevremde ulaşabildiğim tüm ebeveynlerle bu konuyu konuşma ihtiyacı duyuyorum. Asıl babaları 2 yaşından ilk ayırt edilmesi müstelzim bu olay ile ilgilendiren uyarmaya çalışıyorum. 
Hürriyet

Share: