Kış lastiği karaborsaya düştü

Geçici ve yük taşıyan araçlara şita lastiğinin zorunlu ayla gelmesi, fabrikaların istihsal kapasitenin yetersizliği dolayısıyla karaborsa sıkıntısını ortaya çıkardı. Kırklareli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Uca Fuat Şeker Hastalığı, bayilerde ve fabrikalarda kış lastiği bulmakta bastırık çektiklerini bildirdi.
Şeker Hastalığı, yaptığı açıklamada, Iblağ Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca muvakkat ve yük haiz ticari araçlara şita lastiği kullanımının mecburi ayla getirilmesinin ardından sorunlar yaşadıklarını belirtti. 
Yasanın bodur sürede içerisinde uygulamaya konulduğundan ufuk Türkiye’deki korse fabrikalarının ihtiyacı karşılamakta zorlandığını anlatım fail Şeker Hastalığı, “Iblağ, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı uygulamaya seçenek vermesi gerektiği kanaatindeyim. Emniyet Umumi Müdürlüğü üstelik az buçuk elan streç davranmalı” dedi.
Fabrika kapasitesi yurt
Türkiye’deki ticari komütatör sayısının kestirmece 1 milyon 200 bin civarında olduğunu anlatan Şeker Hastalığı, bu araçlara lastik yetiştirebilecek kapasiteli fabrikanın olmadığını savundu.
Şeker Hastalığı, piyasada kış lastiği bulmakta etki çektiklerini dile getirerek, “Ancak bu müddet uzatımı yapıldığı taktirde bu geçiş döneminde fabrikalarda gerekseme kadarıyla sargaç üretebilecek. Türkiye’de bölgeler ortada coğrafi açıdan farklılık var. Işıklı, İzmir, Muğla, Antalya yani Marmara Bölgesi’nin cenup kısmında şehirlerarası müteharrik araçların şita lastiği takmasına bence lüzumlu yok. Konuyla ilişkin o illerin oda başkanları hukuki açıdan muktezi girişimlerde bulundular. Türkiye’deki 1 milyon 200 bin ticari araca, 1 yıllık ek süre verildiği taktirde bu intikal döneminde sıkıntının üstesinden gelinebilecek diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Şeker, sâri ve ticari araçların yanında özel araçlarında şita lastiği takması gerektiğini belirterek, bu sayede kışın gidiş geliş kazalarının önüne geçilebileceğini bildirdi.
“Şita lastikleri yağız borsaya düştü”
Bozuk Uran Sitesi’nde sargaç satıcılığı ve tamiri fail Emre Umum ise şita lastiklenin yağız borsaya düştüğünü kanıt ederek, fabrikaların sargaç taleplerini karşılayamadığını dile getirdi.
“Şita lastiği elimizde kalmadı” diyen El, “Korse fabrikaları biraz daha acul istihsal yapmalı. Elimizde şita lastiği kalmadığı üzere müşterilerimizi et kafalı atfetmek zorunda kalıyoruz. Şita lastiği satın kabul etmek amacıyla araştırıyoruz. Kişmiri borsaya düştüğü üzere servet alamıyoruz. Fiyatlar biraz faziletkâr. Bu artışı birlikte vatandaşa yaymak istemiyoruz. 100 liraya aldığımız lastiği bugün 120 liraya satın alıyoruz” ifadesini kullandı.

Share: