Keyif sigortasında rehavet büyüyor

Sigorta sektöründe pandemi döneminin ışıltılı yıldızı konumunda mevcut sağlık branşında kapalı aynı süreç yaşanıyor. Iyileştiren enflasyondaki ve kurdaki hızlı yükselişe hasar maliyetlerindeki çoğalma dahi eklenince poliçeler bile fiyatlar neredeyse ikiye katlandı. Bu kadar karşılık artışına karşın, enflasyondaki yüksek seyrin sürmesi ve kurdaki oynaklık dolayısıyla şirketler önünü göremediği için maliyet hesaplaması yapamıyor.Dünya’dan Selçuk Altun’un haberine göre Enflasyonist müstevi ve alternatif düzey sigorta sektörünün de yeryüzü iri sorunlarından biri olmaya başladı. Alelhusus üstelik medikal enflasyonda yaşanan faziletli artışlara döviz kurundaki ataklar eklenince gider malzemelerinde gerçekleşen kıymet artışları sektörde iş yapmayı zorlaştırdı.

Bilindiği amacıyla, medikal pahalılık, Türk Tabipler Birliği ile sayrılarevi uygulamaları olgun tabanının benzeri beyyine tarifesi bulunuyor. Bu emare tanıtmalık sene güncelleniyor. Edimsel rakamlar, poliçe fiyatlamasına kılavuzluk ediyor. Bahsi güzeşte rehber tarifeye 2021 Karı ayında yüzde 17 çoğalma yapılmıştı ve açıklık ayında 2022 üzere yüzde 30 artım yapılacağı açıklandı. Sigorta şirketleri, ‘bu cesamet çokça yüksek tamam, yapmayın, etmeyin’ derken familya ayında almanak enflasyon yüzdelik 36 açıklanınca, çokça denilen yüzde 30 oran bir anda yüzdelik 36 adına rötuşlu edildi. Artış, maliyetlerin bir anda keder bir şekilde artmasına bozukluk oldu. Buna arttırma namına, dövizde yukarı yönlü çok ateş hareketler yaşanınca, ameliyatlarda makbul iyileştiren ekipmanın balaban bire bir kısmı ithal ve döviz ile alındığı üzere ek bir etki unsuru daha ortaya daha çok.

Diğer taraftan, encam tedavi – araştırı yöntemleri denilen bilgisayarlı tomografi, endoskopi, vabeste cerrahi vs. bunların hepsi dar dışından ithal edilen makinelerle yapılıyor. Bunlar dahi dövizle alınıyor. Dövizde bire bir artış olunca hizmet sağlayıcılar, yani hastaneler bile “yabancı para ile yatırım yaptıkları cihazları TL ile kazandıkları dünyalık ile ödeyecekleri için” fiyatları üst çekti. Sağlık branşında yaşanan bu maliyet artışları tabii kendisine poliçelere bile yansıtıldı. amma velakin, ürünü satarken riskin gerçekleşeceği devir maliyetin hangi olacağını hesaplayamamak şirketleri bu alanda zorlamaya başladı.

Poliçe fiyatlarında yüzdelik 100’ü aşan oranda artış

Fiyatlarda biberli yükselişler olunca, burada da fert yakacak şekilde poliçe fiyat artışları görülmeye başlandı. Göz temsilcilerinden edindiğim bilgilere göre; illere bakarak değişmekle beraber 2021’da ortalama bin TL seviyesinde olan tamamlayan afiyet sigortasının fiyatı bugün itibariyle 2 bin 100 liralık seviyelerine tırmandı. Sabık sene 3,5 – 4 bin teklik olan özel afiyet sigortasında sayı farkı poliçe fiyatları ise 6,5 – 7 bin liralara geldi. Bu birlikte afiyet sigortaları poliçe fiyatlarında yüzde 100’ü aşan oranda artım gerçekleştiğini gösteriyor. Gelişigüzel ne büyüklüğünde bu derece bedel artışları yaşanmış olsa da, rakamlar bu alanda ilginin devam ettiğini gösteriyor. Sağlığın birincil öncelik olduğu bilincinin gelişmesiyle alay malay bu alanda nema devam ediyor. İlk çeyrek altın sonuçları nisan ayında açıklanacak ve durumu net olarak ortaya koyacak. Ancak, ses seda olarak bakacak olursak; Ocak 2022’üstelik güzeşte yılın tıpkı dönemine bakarak afiyet sigortalı sayısı yüzde 40 oranında artım gösterdi. Artışta yine sürükleyici yan mütemmim keyif sigortası oldu ve sabık yılın tıpkı dönemine bakarak yüzdelik 52 tahaccüm sağladı. Sülale ayında, özel esenlik sigortasında tahaccüm yüzde 26,7 adına gerçekleşti. Ocak sonu itibariyle afiyet sigortalı sayısı hep 7.1 milyona yükseldi.

Afiyet poliçesini şimdi kullanmaya başladı

Keyif tarafında ayrımsız başka sevgili dahi hasar oranlarındaki artım nedeniyle yaşanıyor. Pandemi döneminde yurttaş çok fazla kullanmadığı sağlık poliçesini demincek kullanmaya başladı. Derhâl çabucak poliçelerde yararlanma oranı yüzdelik 70-80 oranında artış gösterdi. Tasarruf sıklığını bu denli artması, tazminat maliyetlerine yansıdı. Sektörün ev-gücük ay aylarında ödediği ödence oranında yüzdelik 80-90 artma yaşandığı rapor ediliyor. Anca kim, oluşan hasarın bütün primi geçmeye başladığı konuşuluyor. Musluğun alttan açıldığı, ancak havuzun yeteri kadar acul doldurulamadığı dile getiriliyor. Fakat, bire bir noktada bu durumun dengeye oturması bekleniyor.

“Afiyet Bakanlığı ya hep evet tek diyebilir”
Tamamlayan afiyet sigortası anlaşması olan hastanelerle ilgilendiren yeni tıpkı aranjman olacağına dayalı sektörde söylentiler birlikte var. Esenlik Bakanlığı’nın tamamlayıcı sağlık sigortasında kısmi anlaşmaları daha çok fesih edip, “evet bütün – evet tek” şeklinde bire bir takip izleyeceği konuşuluyor. Yani, hastaneler evet kül branşlarda tamamlayıcı esenlik sigortalılara bakım verecek ya üstelik hiç veremeyecek.

Share: