Kentsel dönüşümde geçmiş imza İş Bankası’ndan

İş Bankası, riziko raporu bulanan veya riskli alanda saha alan binaların yıkılarak baştan düz yazı edilmesi amacıyla hazırladığı “Kentsel Transformasyon ev-işyeri yapım ve konut-işyeri ihya kredisi” üzere yıllık yüzdelik 4 ile yüzde 3 repo indirimi için Çevre ve Kentçilik Bakanlığı ile protokol imzaladı. İş Bankası, bu kapsamla vekillik ile protokol imzalayan önce banka oldu. İmza töreninde konuşan İş Bankası Umumi Müdürü Adnan Bali, kentsel inkılap kapsamında vekâlet düzeyinde imzalanan protokolün bir geçmiş olduğunu söyledi. Haddinden Fazla önceleri temaslar dayamak kanalıyla bu çalışmaları yürüttüklerini belirten Bali, burada kendilerini asıl heyecanlandıran hususun, mihman ve uzun vadeli ayrımsız hizmete komütatör olma imkanını görmeleri olduğunu söyledi. İş Bankası Grubu kendisine toplumun ortam menfaatlerini, içtimai faydayı gözeten ve ülkeye hizmet etmeyi sağlayıcı bütün imkanları ve vasıtaları kullanmayı, değerlendirmeyi rüçhan bire bir amaç adına gördüklerini belirten Bali, “Nerede ayrımlı tarafların doğrularını himaye gereği varsa, öyle tıpkısı işin gönüllüsü hepi İş Bankası olmuştur. Çünkü bizim için bu konu kredi değil, hizmet vermek. Krediyi filhakika veriyoruz. İnsanımızın kaliteli, çağdaş, dosdoğru ve güvenli konutlarda oturacak olmasına açacak görünmek bu işin bizim amacıyla sunu bulunmaz tarafı” dedi.
Çorbada tuzumuz olacak”
Bali, cemiyet kültüründeki ocak ve yuva sahibi olmanın kıymetini bildiklerini, bunun mutat benzeri bankacılık anlayışı içre açıklanabilecek tıpkı kavramlar olmadığını söyledi. Bu aha hem ilişkinlik, hem da hamaset hissi ayrımsız arada sağlanacağından, esasen bu yana coşku duyduklarını dile getiren Bali, insanın hep mücadelesinde çalışıp, didinip benzeri sülale sahibi olmak amacıyla uğraştığını, olabildiğinde ise evinini, sığındığı tıpkısı liman kabil olduğunu, kentsel dönüşümü dahi vatandaşlar açısından hakeza bire bir açık açık algıladıklarını kaydetti. Familya sahibi olmanın bugünle ilgili bile benzeri kapsam olmadığını anlatım fail Bali, çocukların de geleceğini ve güvencesini de gözeten bire bir kapı olduğuna dikkat çekerek, “Bilcümle bunlara kurgu olabilecek bu işte çorbada tuzu olabilecek aynı iş yapabilecek olursak, hizmet ika koşullarımızı sunma kompetitif koşullarda sınırlamak için kendimizi bahtiyar addederiz” dedi. -“
Maksimum 500 bin liralık
Kentsel transformasyon kapsamında bakanlığını, 13 Teşrinievvel 2012 günlü Hükûmet kararı ile bankalarca 31 Fasıla 2013 tarihine kadar kullandırılacak hane kredilerinde yıllık yüzde 4, aksiyon yeri kredilerinde almanak yüzdelik 3 repo desteği uygulandığını tamlayan Bali, “Maksimum cesaret vadesinin azami 2 sene ödemesiz dönemi da içerecek şekilde konutta 10, aksiyon durumunda 7 sene olacağı, adalet sahipliği bazında konut ve iş yerinde 100 bin, güçlendirmede 50 bin TL kalkmak için toplamda destek sağlanacak güven tutarı 500 bin TL geçemeyecek” dedi.
Hazır olacağız
Bu kapsamda, bir taraftan riskli bina sahiplerine yapım sürecinin tamamlanmasına kadar kafasız ödemesiz dönemi üstelik içerecek şekilde ayrımsız finansman terazi ihtiyacı bulunduğunu, özge taraftan yapım işini üstlenen müteahhitlere da imalat ile tınlamalı bire bir hak ediş sistemi tasarlamak gerektiğini belirten Bali, şunları söyledi: “Tınlamalı aynı akça akışı seçmek ve sorunsuz imalatı garanti altına almak gerekiyor. Biz bu miftah kapsamında iş yüklenecek olan müteahhit firmalardan, hareket itmam garantisi ve taahhütlerini alacağız. Bunun üzere öncelikle vatandaşın hane evet da aksiyon yeri namına kullandığı yapının, facia riskine belirtik olduğunun belgelenmesi veya tıpkısı rapora bağlatması gerekiyor. Bunun için de 6306 sınırlanmış kanun kapsamında izinli olan kuruluşlara başvurmaları geriyor. Bu müracaat sonucunda eğer, riskli çatı ifade ile tescil edilmişse, Mekân İl Müdürlüğü’nün onayına sunuluyor. Bu onaylama sonrası gayrimenkulün tapu siciline ‘riskli bina şerhi’ düşülüyor. imdi riskli yapı tespit edilen yapıların kanun kapsamında, bakanlığın sağlayacağı Getiri desteğinden yararlanma hakkı zade oluyor. Bu aşamadan sonraları yurt maliklerinin bire bir güçlendirme veya yeniden imal amacıyla alay malay değişmeyen almaları gerekiyor ve bu aşamadan itibaren birlikte yüklenici ile konvansiyon ve finansman açısından üstelik banka ile angajman kurmak gerekiyor. Biz bu aşamada vatandaşları ve müteahhitleri haberdar etmek amacıyla hazır olacağız.”
Banka üzerine tutu edilecek
Burada ihtiyaç hak sahipleri açısından eskiden ve istenilen vasıflarda basamak yahut işyerinin yapının sağlanacağı yahut güçlendirileceğini, müteahhit firmalar açısından bile türe edişlerin vaktiyle alınacağının garanti altına alınması zorunluluğu olduğunu tamlayan Bali, “Biz bu ihtiyaçları dikkate alarak tıpkı finansman modeli oluşturduk. Sonunda yüklenici firmanın yapım garantisini sağlayacak, garantör limitlerini oluşturacağız önceleri. Hak sahiplerine kullandıracağımız yüreklilik bedelleri, imalata eğlenceli yerine müteahhit firmanın hesabına geçecek ve yüklenici firmanın imalat bedelleri böylecene garanti altına alınmış olacak. Adalet sahipleri ile yüklenici firma arasında da imalat yapım sözleşmesi imzalanmış olacak. Böylelikle akıbet girişim adalet sahiplerinin bakanlığımızca sağlanacak repo desteğinden yararlanması üzere gene bankamız, gereken teması bakanlığımız ile kuracak. Sonuçta projelendirme, inşaat ruhsatlarının alınması, tekmil ittifak tapularının adalet sahipleri hesabına oluşturulması, bunun üstünde Banka üstünde ipotek tesis edilmesi üzere ustalık süreçler çıktı devam edecek” diye niteleyerek konuştu.
Faiz aylık yüzde 0.45-0.50  olacak
İş Bankası’nın imzalanan protokol kapsamında geliştirdiği finansman modelinde, uygulayacakları ürem oranları açısından bakıldığında, rekabetçi etraf koşullarını sonuna büyüklüğünde gözeteceklerini açıklayan Bali, şöyle devam etti: “Etraf koşullarına göre değişken olmakla alay malay, bakanlığımızın sağladığı 4 ve 3 puanlık ürem desteğinin haricinde uygulayacağımız oranı, bugünkü göstergelerle bakıldığında yüzdelik 0.45 ile yüzde 0.50 bandında aylık oranlar düzeyindedir ve 120 kamer mehil içindir. İş yerlerinde 84 ay önel bahis konusu. Eş adına, 50 bin TL tutarında 10 sene vadeli ayrımsız kredinin taksiti, 550 TL civarında olacak. Burada elan majör öz, süreç tamamlandığında doğruluk sahibinin konutu değerlenmiş olacak. Tapusu olmayan gayrimenkul üstelik tapulu ayla gelmiş olacak.” Bu süreçte abes durmadıklarını ayrışık finansal kuruluşlarla görüştüklerini belirten Bali, “Kentsel dönüşüme milletler arası hakikat çıkarmak amacıyla Fransız Kalkınma Ajansı’nın iştiraki gibi kuruluşlarla yaptığımız çalışmalar çok kocaman aşamalara geldi diyerek konuştu.
9 vezneci ile tören düzeni imzalanacak
Yer ve Şehircilik Bakanlığı Madun Bina ve Kentsel Inkılap Hizmetleri Genel Müdürü Vedat Gürgen, kentsel dönüşümde bakanlık nezdinde sağlanacak ürem desteğinde evvel kendisine İş Bankası ile protokol imzaladıklarını, bundan sonra üstelik yıpranmamış bankaların gelebileceğini ve tören düzeni yaptıkları bankaların getiri oranlarını müdrike, günlük kendisine genel ağ sitelerinden duyuracaklarını açıkladı. Bu protokolün birincisini İş Bankası ile imzaladıklarını açıklayan Gürgen, “Bize bugüne kadar başvurma eden, İş Bankası ile birlikte 7 resmi başvurma var. 8 pare üstelik aday adına mutabakata vardığımız çalım, kuruluşlar var. Özellikle Halkbank, Denizbank, Türk Ekonomi Bankası, Kuveyt Türk, Garanti Bankası, Şekerbank, Kültür Bankası, Akbank, Vakıflar Bankası, bunlarla de inşallah önümüzdeki günlerde protokollerimizi aktedeceğiz diye konuştu.
Bugüne kadar 304 riskli bina belirleme edildi
Bugüne büyüklüğünde riskli yapıları tespit etmek üzere 175 sunum gurur ve kuruluşu lisanslandırdıklarını açıklanan Karagürgen, bu sayının 199’a çıkacağını ve tespitlerin birlikte hızlanacağını açıkladı. Bugüne büyüklüğünde 17 ilde açımlama konulan yapılan yıkımının başladığını hatırlatan Gürgen, “İstanbul dahil 17 ilimizde bugüne kadar 304 şerha yapı riskli kendisine tayin edildi. Bunun karşılığı nedir derseniz? 4 bin 46 modül mutlak kürsü ediyor. Dolayısı ile 4 bin 46 bağımsız milletvekili bölümde etkili tahminî 20 bin vatandaşımız özlük inisiyatifleri ile binalarının tespitini yaptırdılar ve inkılap üzere harekete geçtiler. Onları bile bakanlığımıza, bizimle tören düzeni yapacak finans kuruluşlarından itimat ahzetmek için davet ediyoruz” çağrısında bulundu. Vatandaşların binalarını risk durumunu kesinkes tespit ettirmelerini isteyen Karagürgen, Öksürüyoruz göğüs filmi çektiriyoruz. Binalarımızın bile MR’larını çektirelim, tabutların zarfında yaşamaktan kurtaralım kendimizi” dedi.
Faizleri biraz elan hor çekerlerse
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise kentsel inkılap ve sunulacak faiz desteği ile son aşama muhteşem bir etap attıklarını ve vatandaşın bu isteğinin biraz elan artmasını istediklerini belirtti. Bu konuda vatandaşa seçme açıdan dayanaklık etmek istediklerini belirten Bakan Bayraktar, “İmar, cevaz, harçlar, kefil, kira yardımı ve başkaca yeni konut satışlarında KDV var. Facia kapsamında KDV uygulaması namevcut. Her konuda ihtimal bu argümanları daha da artırmanın gayreti zarfında olacağız. Bu açıdan İş Bankası’na da teşekkür ediyorum. Türkiyemizin köprü bankası, nezih bankası, inşallah faizleri biraz henüz kötü çekerler, vatandaş tek nema ödemeden kredi ahzetmek suretiyle yeni evlerine kavuşur. Bizim hükümet adına derdimiz vatandaşa esen yuva yapmaktır. Yok Yoksul derviş, garip gurebaya başını sokacak zinde evler yapmaktır” diye niteleyerek konuştu.

Share: