Kedilerin korona virüse yakalanma ihtimali köpeklerden faziletli

ABD’de yapılan araştırmada bilim insanları, kedilerin güneş tacı virüse yakalanma ihtimalinin köpeklerden daha efdal olduğunu keşfetti.

Araştırmada 239 evcil pisik ve 510 domestik köpeğin güzeşte yılın april ve haziran ayları beyninde toplanan örnekleri çözümleme edildi. Uzmanlar, hayvanların antikorlarını inceleyerek korona virüse yakalanıp yakalanmadığına baktı.

Bulgular kedilerin yüzdelik 8’inin, köpeklerinse yüzdelik 1’inden henüz azının Kovid-19’a yakalandığını gösterdi. Ancak bunun nedeni bilinmiyor.

Bilim insanlarının bu konuda akıllarına mevrut bire bir ihtimal Antiyojensin-Trafo enzim 2 (ACE2) ünlü almaç. Zira insanlardaki ACE2’nun kalıtım bilimi dizilimi, kedilerin eşdeğer dizilimine köpeklerinkine bakarak daha çok benziyor.

Araştırma ekibinden, Minnesota Üniversitesi Baytarlık ve Biyomedikal Bilimler Bölümü’nde profesör olan Hinh Ly şöyle konuştu:

“Evcil zooloji bazı geçici hastalıkların kaynağı olabileceği amacıyla, ABD’deki bildirme popüler iki yerli efsanevi türünün SARS-CoV-2’ye hangi kadar hassas olduğunun belirleme edilmesi (ve hastalığın aralarında ne büyüklüğünde rahat olabileceği), hem adam hem da efsanevi sağlığı üzerine ehemmiyet yeryüzü edebilir.”

Çalışmada saha almayan biyomedikal araştırman Angela Bosco-Lauth da “Kedilerin bu büyüklüğünde bayağı enfekte olmasına ve seyrek hastalık belirtisi göstermesine az buçuk şaşırdım” dedi.

Virolog Jonathan Runstadler ise parasız pisik ve köpeklerin, insanlara riziko oluşturduğuna dair hâlâ tek tez olmadığına dikkat çekti.

Kediler ve köpekler birlikte hastalığa yakalanabiliyor

 

Dünyanın konuştuğu karar! Kedilere sokağa ayazlık yasağı

 

Share: