Kayısıdan saf jelibon üretildi

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Azık Mühendisliği Bölümü’nde tendürüst ve kurutulmuş kayısıdan kumanya değeri artırılmış jelibon üretildi.

Dr. Öğretim Üyesi İncilay Gökbulut vasıtasıyla yaklaşık 2 mahiye emek sonucu üretilen ve Türk Berat ve Işaret Kurumu tarafından istihsal metodu patenti verilen jelibonun civar ekonomisine ulama sağlaması hedefleniyor.

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi İncilay Gökbulut, AA muhabirine, çocuklarının çokça çok jelibon ve şeker tüketmesinden yola çıkarak içerisinde apotr katkı maddesi yoksuz jelibon sunmak üzere çalışmalara başladığını söyledi.

“Tabii jelibonu” yörede gösterişli yerine üretilen kayısıdan yapmaya karar verdiğini anlatan Gökbulut, darülfünun laboratuvarında bu kapsamda tetkikat yaptığını ifade etti.

“Esenlik açısından daha yararlı”

Gökbulut, kestirmece iki aylık iş sonucu zinde ve kurutulmuş kayısıdan caize değeri artırılmış jelibon üretmeyi başardığını belireterek, “Ürünün içerisinde apotr katkı maddeleri bulunmuyor ve afiyet açısından birlikte elan müfit. Ürünün içerisinde ürün oranı oldukça yüksektir. Renklendirici ve hoş koku maddesi kullanılmamıştır. Ürünün aroması meyvenin kendisinden gelmektedir. Rengi de meyvenin kendisinden geldiği amacıyla içerisinde ulama maddesi kullanımı bahis konusu değil. Meyve oranının efdal olması piyasada ki başka jelibonlarla kıyasladığımızda afiyet açısından oldukça efdal olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Çocukların jelibonu isteyerek tükettiğini nâkil Gökbulut, piyasadaki ürünlerin albenisini artırmak üzere birçok katkı maddesi kullanıldığını kaydetti.

Piyasadaki jelibonların renklendirici maddelerle zenginleştirildiğini dile getiren Gökbulut, “Gereğinden çok tüketildiğinde bu ulama maddelerinin defa açabileceği hiperaktivite evet de özen dağınıklığı kabilinden mütenevvi keyif problemlerine posta açabiliyor. Bununla ilişkin bilimsel icraat bile bulunan. Bundan yola çıkarak güre ve kurutulmuş kayısıdan kumanya değeri artırılmış jelibon çalışması yapıldı.” diyerek konuştu.

Canlı ve ark kayısıdan iki soy jelibon üretildi

Gökbulut, gailesiz ve cılız kayısıdan iki garip jelibon ürettiğini aktararak, şöyle bitmeme etti:

“Jelibonlara istenilen şekiller verilebiliyor. Jel kıvamına getirilen im istediğiniz değişik şekillerde ve desenlerdeki kalıplara dökülerek dolapta de muhtemelen ayrımsız müddet bekletildikten sonra jelibon formatına dönüşüyor. Aktarılma kurusundan yapılan üründe ise çevrim kurusunu atmak amacıyla galiba ayrımsız müddet bekletildi. Daha sonradan bu mahsulat esasen tıpkı şekilde püre haline getirilip ısıl muamele uygulanıp ardından jel formatına dönüştürüldükten sonradan kalıplara dökülerek jelibon görünümüne dönüştürüldü.”

Kayısının Malatya için oylumlu ayrımsız meyve olduğunu ifade eden Gökbulut, şunları kaydetti:

“Sarıerik bölge ekonomisine mefret ayrımsız girdi sağlamaktadır. Bölgedeki kayısılar iki şekilde değerlendiriliyor. Genellikle sofralık istihlak olarak evet da kurutulup dolaşma kurusu ve kükürtlenmiş kayısı kendisine ark yemiş şeklinde değerlendiriliyor. Ego çalışmamda hem arık hem bile tüvana kayısıya vadi verdim. Tüvana ve kurutulmuş kayısıdan rızık değeri artırılmış jelibonun bölge ekonomisine yardım sağlayacak bakir tıpkısı kitap ortaya çıkarabileceğini düşünüyorum.”

Share: