Kasım ayında sigortalı etkin sayısı arttı

SGK Son Teşrin ayı verilerine bakarak, sigortalı müteharrik sayısı almanak yerine yüzde 6,2 oranında artarak 22,4 milyon olarak gerçekleşmiştir. Hep sigortalı çalışanların yüzdelik 72,5’ini oluşturan sigortalı ücretli müteharrik grubu (4/a) almanak olarak yüzde 7,1 (1 milyon) artmış ve genel eğilimi belirleyici olmuştur. Esnaf-maraba grubundaki (4/b) değişim yüzde 7,1 çoğalma yönünde olmakla bu arada madun sınıflarda eğilimler farklılaşmaktadır; bu dönemde esnaf sayısında yüzde 9,6 (216 bin) artış, maraba sayısında ise yüzdelik 7,9 (44 bin) düşüş görülmüştür. Değişik tıpkısı ifadeyle, 2013 yılında 1 milyonun üstünde olan sigortalı dikici sayısı, detaylı dönemdir gerileme eğilimindedir ve Kasım 2021 bakımından 511 bin seviyesine düşmüştür. Bu dönemde, kamu sektöründe sigortalı müteharrik (4/c) sayısındaki artma ise yüzde 0,9 ile sınırlıdır.

Sigortalı ücretli çalışanların yüzde 52,7’sini oluşturan 3 esas sektörden ikisinde serencam altı ayın arz düşük istihdam artışları gerçekleşmiştir. Bütün sigortalı ücretli çalışanların yüzde 27’si imalat, yüzde 15,3’ü toptan ve harabati tecim ve yüzdelik 10,4’ü yapım sektörlerinde istihdam edilmektedir. Almanak değişimlere bakıldığında, inşaat ve imalatta yüzde 8’in üzerinde artışlar görülmekte beraber, sadece yapım sektöründe Ilk Teşrin 2021 nazaran 0,4 puanlık ayrımsız artım gözlemlenmektedir. Benzer istimara küresel ve harabati tecim sektörü (almanak artış yüzde 4,4) üzere da geçerlidir. Farklı taraftan, sigortalı ücretli çalışanların yüzdelik 8,5’kayınbirader oluşturan dördüncü esas büro olan yönetimsel ve bindi faaliyetindeki istihdam akıbet bir yılda yüzde 1,5 oranında artış gerçekleşmiştir.

Teşrinisani ayında 80 ilde karı istihdamında çoğalma yaşanmıştır; artışların yarısından ilavesi dört balaban ilde kaydedilmiştir. Aynı namına bakıldığında, kadın istihdamında artım gerçekleşen illerin başında 127 binlik artışıyla İstanbul gelmektedir. İstanbul’u 40 bin çoğalma ile Ankara, 32 bin çoğalma ile Antalya ve 30 bin çoğalma ile İzmir takip etmektedir. Oransal değişime bakıldığında ise bildirme hızlı çoğalma yüzdelik 23,8 ile Şırnak’ta yaşanmıştır. Şırnak’ı yüzdelik 18,1’lik artış ile Batman izlem etmektedir. Oransal olarak yaşanan artışlara bakıldığında şark illerinde kadın istihdamındaki artış özen çekmektedir.

İşsizlik ödeneği başvuruları Son Teşrin ayında de yüksek seyretmiştir. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verilerine bakarak, gelişmemiş mesai ödeneği (KÇÖ) uygulamasının 30 Haziran 2021 tarihi bakımından sona ermesiyle faydalanan sayısı Haziran ayında 991 bin iken Kasım kocaoğlan bakımından 4.755’e, bedel miktarı da 1,5 milyar TL’den 2,6 milyon TL’ye gerilemiştir. Farklı taraftan, KÇÖ uygulamasının serencam bulmasıyla işsizlik ödeneğine başvurular Haziran – Temmuz döneminde 27 binden 232 bine yükselmiş, Son Teşrin 2021 itibarıyla üstelik işsizlik ödeneği bekleyenlerin sayısı 126 bine ulaşmıştır. Mavera yandan, başıboşluk ödeneğinden faydalananlar ise 66 bine gerilemiştir.

İşçilerde sendikalılık oranı ,32 oldu

 

İstihdam edilen 6 kişiden 1’i kamuda çalışıyor

 

Kalkınma Ajansları 100 bin gailesiz istihdam sağlayacak

 

Share: