Kanada’dan İsveç ve Finlandiya’ya müsaade

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, yaptığı açıklamada, Finlandiya ve İsveç’in, Yıldız Atlantik Antlaşması Örgütüne (NATO) ortaklık protokollerini onayladıklarını duyurdu.

Federal hükümetin onay sürecini aceleci ayrımsız şekilde kılmak üzere hamleler yaptığını nâkil Trudeau, federal parlamentoda yapılan oylamada, Finlandiya ve İsveç’in, NATO’evet katılımlarının oy birliği ile akseptans edildiğini kaydetti.

“Finlandiya ve İsveç’in üyelikleri, NATO’yu henüz aktif ayla getirecek”

Trudeau, “Kanada, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya acul ve etkin aynı şekilde bütünleşmiş olma ve İttifakın dolgun savunmasına katkıda bulunma yeteneğine tüm namına güveniyor. Finlandiya ve İsveç’in üyelikleri, NATO’yu elan hareketli ağıl getirecek. Yekpare NATO üyelerini, düşmanların engelleme fırsatlarını tespit etmek üzere icazet süreçlerini aceleten tamamlamaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İlk onaylayan ülkeler Kanada ve Danimarka oldu

Kanada ve Danimarka, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımlarını onaylayan ilk ülkeler oldu.

İsveç’in Ottava Büyükelçisi Urban Ahlin, sosyal iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşımda, “Teşekkürler Kanada! Kanada, izin belgesini Kuzey Atlantik Antlaşması’nın emanetçisi olan ESIR Dışişleri Bakanlığına konfirmasyon eden ilk ülkedir!” ifadesine düz verdi.

İki ülke 28 Haziran’da üyelik başvurusunda bulunmuştu

İsveç ve Finlandiya, 28 Haziran’da Türkiye ile vardıkları mutabakatın peşi sıra NATO’evet tamlık üyelik başvurusunda bulunmuştu.

Herhangi Bir iki ülkenin da üyelik statüsünü kazanabilmesi amacıyla, başvurunun NATO üyesi mecmu ülkelerin parlamentolarında oylanması ve kabul edilmesi gerekiyor.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay süreci başladı

 

Rusya’dan Finlandiya’ya ‘NATO temel üssü’ uyarısı

 

İsveç, müselles muhtıraya büsbütün uyacak

 

Share: