Kanada, evcil dallar amacıyla 20 bilyon dolar ödence ödeyecek

Kanada hükümeti, First Nations evcil ailelerinin çocuklarıyla ilgilendiren 2007’den beri süren ülkü cihetiyle 20 bilyon Kanada doları tazminat bitmek üzere barışma imzaladı.

Kanada Yerel Halklar Meclisi (AFN) Manitoba Nahiye Yetkilisi Cindy Woodhouse, “Otuz yıllık defans ve aylarca süren müzakerelerin arkası sıra, AFN namına, çocuklarımız ve aileleri amacıyla bir ayrıksı tarihi dönüm noktasına ulaştığımızı söylemekten gelgel duyuyorum” dedi.

Hükümet, AFN ve davacılar ortada imzalanan antant, yerel yavru hizmetlerindeki çok ödemeler hakkındaki türel tartışmaların, çocukların bu hizmetleri almasını engellemeyeceğinden güvenmek üzere tasarlandı.

Kanada Yerel Hizmetleri Bakanı Patty Hajdu, “Etraf, ayrımcı ve sistematik rasist çocuk refahı uygulamalarından büyük beis gören aileler ve insanlara yönelik ödence talepleri için bire bir plan üstünde anlaştı” diye konuştu.

Hükümet, 20 milyar dolar tazminat ödemeyi kabul etmişti

Kanada hükümeti ocakta, First Nations evcil ailelerinin çocuklarına 20 bilyon dolar ödence ödemeyi kabul etmişti.

First Nations yerlileri, Kanada genelindeki Metis ve İnuit yerlileriyle “sunu balaban yerli topluluklardan biri” olarak biliniyor.

Hukuki proses

Talih genelindeki leyli kilise okullarının bahçelerinde serencam tıpkısı yılda bulunan ve resmi kayıtlarda sıfır bilinmeyen yavru mezarları ile ülkenin bire bir numaralı gündem maddesi haline gelen domestik füru konusundaki ünsiyet mücadelesi 2007’de başladı.

First Nations Yavru ve Eş Bakımı Derneğinin 2007’de Kanada İnsan Hakları Mahkemesinde (CHRT), yavru refahı sisteminin detone olduğu ve yerli çocuklarına alın ayrımcılık uygulandığı iddiasıyla federal hükümete karşı açtığı davada, murafaa, 2016’birlikte değişmeyen verdi. CHRT, 2016’üstelik federal hükümetin bala refahı sistemlerinde domestik çocukları mahdut akçalanmış ederek ayrımcılık yaptığına karar verdi.

Değme çocuğa birincil vasisi ile 40 bin dolara büyüklüğünde tazminat

Mahkeme, 2019’dahi federal hükümete, 1 Ocak 2006’dan itibaren yerel yavru refahı sisteminin aynı parçası olan seçkin çocuğa asli vasisi ile 40 bin dolara büyüklüğünde ödence tediye emri verdi.

Hükümet ve Yerli gruplar, federal hükümetin ödence kararını temyize götürmesinin ardından Kasım 2021’den bu yana müzakerat yürütüyor.

Trudeau: Kanada yerlileri onlarca yıldır ayrımsız bozukluk bekliyordu

Kanadalı Müslümanlardan Trudeau hükümetine ”şeffaflık” çağrısı

Kanada’üstelik protestoculara anif tedbir

Kanada polisi göstericilere karşı kimyasal bap kullandı

Kanada’da binlerce yerli kadının zorla kısırlaştırıldığı ortaya bundan sonra

Kanada Başbakanını Hitler’e benzeten Elon Musk’a tepki

Share: