Kamil Okyay Sındır: Çiftçilerimizin Bankalara Olan Borcu, AKP İktidarında 90 Katın Üzerinde Arttı

İzmir’in Ödemiş ve Beydağ ilçelerinde esnaf ve üreticilerin sorunlarını dinleyen CHP İzmir Saylav Kamil Okyay Sındır, “2002 yılında AKP iktidara geldiğinde çiftçilerimizin 2,4 bilyon lira olan vezneci borçları, bugün 220 milyar liraya ulaştı. AKP iktidarında çiftçilerimizin borcu 90 katın üstünde arttı. 20 yıldır Türk tarımı kuşatma altında” dedi.

Kamil Okyay Sındır, güzeşte Ödemiş Ekincilik Odası’nı, Ödemiş Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi’ni, Ödemiş Gıda Maddeleri Odası’nı, Beydağ Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nı ve Beydağ Zirai Kalkınma Kooperatifi’ni konuşma etti.

“MERALARIMIZ MADENCİLİĞE FEDA EDİLDİ”

Üreticilerle mülaki ve taleplerini dinleyen Sındır, ziyaretleriyle ilgilendiren zaman yazılı ayrımsız izah yaptı. Sındır, açıklamasında şunları kaydetti:

“Bugün, tarımda plansızlığın ağır bedelini maatteessüf hem üretici hem bitiren ödüyor. Zirai üretimde ehliyetli ve makul politikalarla istihsal yapmaz, üretimde devamlılığı sağlayacak desteklemeleri adına getirmez, çiftçilerimizin uygulayacağı tılsım ve kimyasal gübreyi denetim altına almaz ve güvenli gıdayı heveslendirme edici politikaları hayata geçirmezseniz üreticilerimizin emeğinin karşılığını alacağı, tüketicilerimizin zinde, tehlikesiz ve haleldar gıdaya ulaşabileceği benzeri ortamı yaratamazsınız. Maalesef zaman meralarımız, erek dışı sanayi kuruluşlarına, endüstri bölgelerine, madencilik faaliyetlerine, erke istihsal tesislerine feda edildi. Bu genişlik, vatandaşlarımızın henüz metin hayvani gıdaya erişimi önündeki yer balaban engellerin başında geldi. Şayet bugün ticarileştirilen ithal, hibrit, yoksul, macerasız tohumların kullanımını isteklendirme valör, yerel ve ata çocuk çeşitlerimizin yaygınlaştırılmasını ve kullanımını engellerseniz Anadolu halkını zinde gıdayla buluşturamazsınız. İlk umumi seçimlerde iktidar olacağız. Üreticimizin hakkına; tüketicimizin daha kızgın, dosdoğru ve ehliyetli gıdaya ulaşmasını sağlayacağız. Bu, boynumuzun borcu.”

“ÜRETENLER YENİDEN SAKSI TACI OLACAK”

AKP iktidarında tarımda ithalatın özendirildiğini, üreticinin toprağından kopardığını savunan Sındır’ın açıklaması şöyle bitmeme etti:

“AKP, 20 almanak iktidarında Türk köylüsünü bitirdi, ithalata dair politikalarla yabancıların çiftçisini zengin etti. Ne acıdır kim AKP iktidarı, Türkiye’yi onlarca ekincilik ürününde kesin ithalatçı benzeri ülkeye dönüştürdü. 2002 yılında AKP iktidara geldiğinde çiftçilerimizin 2,4 bilyon liralık olan vezneci borçları, bugün 220 bilyon liraya ulaştı. AKP iktidarında çiftçilerimizin borcu 90 katın üstünde arttı. Fellah başına bankalara vecibe ise 2002’de bin teklik iken 2022’de 100 bin liraya ulaştı. Ekincilik Kanunu’nun 21. maddesi şöyle diyor; ‘Zirai destekler, GSYH’nin yüzde 1’inden birkaç olanaksız’. ‘Yüzde 1’idir’ demiyor, ‘yüzdelik 1’inden az gayrimümkün, imkanınız varsa aşkın verebilirsiniz’ diyor. Bugüne kadar AKP, kanunda belirtilenin bilcümle daha azını verdi, hassaten verilmesi gerekenin yarısını dahi vermedi. 20 yıldır Türk tarımı kuşatma altında. Anadolu’nun bayrı mesleğini, tarımı kuşatanları, 35 milyon dönüm mübarek araziyi istihsal dışında bırakanları ruz ve gelecek kuşaklar katiyen affetmeyecek. Bayram veriyoruz; dengeli, tartılı, coğrafik ve iklimsel özellikleri dikkate düzlük üretim planlarını yaşama geçireceğiz. Bilimin ışığında üretimde feyiz artışını sağlayacak, yapıt kalitelerini yükselteceğiz. Üretenler baştan mebde tacı olacak.”

Share: