Kadınlarda 80, erkeklerde 94 santim

İşte bu soruyu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anadabilim Dalı akademisyen Prof. Dr. Hakan Karpuz VATAN’a yanıtladı. Prof. Dr. Lamba Karpuzu, kalp krizi ve inmelerin sebep olduğu emraz araştırıldığında kolesterolün civar plana çıktığını söylüyor. Prof. Lamba Karpuzu, şöyle dedi:

– Sinsi ayrımsız hastalık: Büyükçe kırıcı kolesterol miktarı 100mg/dl altında olmalı. Tehlikeyi süssüz bir yöntemle anlayabiliyoruz. Eğer kadınlarda meni çevresi 80 santimetre, erkeklerde da 94 santimetre üstündeyse risk altındasınız. Tezce doktora giderek ölçüm yaptırın.

– Muvazeneli tagaddi eşya: Kolesterol ile savaş üzere 2 faktör dolay plana çıkıyor. Dengeli tagaddi ve idman. Öncelikle tagaddi çok şanlı.

– Genetik etken makro: Fakat dengeli tagaddi ve mübarek egzersize karşın arada sırada kolesterol miktarları faziletkâr çıkabilir. Kalıtım Bilimi faktörler çok makro. Şayet ailede kolesterol miktarı yüksekse ara sıra spor da yapsanız, kararlı bile beslenseniz kollesterolünüz faziletli çıkabiliyor. İşte bu noktada umar kaynak ediyoruz.

– İlaçlar yavaş değil: Yapılan araştırmalara bakarak, statin kullanıldığında, kalp krizi ve inme ihtimali yüzde 25 civarında azalıyor.

 

Share: