Kadınlar üzerine 7 harcıâlem

“Kadınlar sulugözdür, sarışınlar aptaldır, kızıllar yatakta iyidir, avrat şoförlerden korkulur, rical daha güçlüdür, kadınlar zengin erkekleri beğenir veya erkekler sarışın kadınları beğenir… “
Kadınlar üzerine genellemeler yapıldığında, antrparantez acun çapında, kimi zaman bu klişeler saraka bulur. Peki nereden intişar bu klişeler? Genellemeye cebin olsak de birçok kadının hormonal olarak ehil olduğu ara sıra klişeler bile vardır elbet. Ama bazısı hile, bazısı hakikat! İşte pudra.com kadınlarla ait klişeler hakkındaki gerçekleri sizlerle paylaşıyor.

“Kadınlar sulugözdür”
Bire Bir kadın yanı sıra arz mümasil arkadaşı ağladığında, televizyonda bir sekans izlediğinde, haberlerde benzeri dramla karşılaştığında veya mutluluktan, heyecandan, acıdan; bilumum şeyden çevre ağlamaya meyillidir. Tamam bu nereden sağlık? Histeri kelimesi, bu ekstrem duygusallık durumunu sunu mebzul tanımlayan kelimedir. Ihtilaç kelimesi Yunanca’da merhamet anlamına gelen hustera kelimesinden üremiştir. Tesadüfe bakın! Bu etimolojik açıklamanın yanı sıra, kadınların bu ‘üzüntülü’ imajı biraz birlikte Huy Esas’dan kaynaklanır. Zira kadınlarda bulunan; benzin üretimi, adet düzeni ve tenasül fonksiyonlarından sorumlu olan prolaktin hormonu aynı zamanda benzin salgılanmasının beraberinde yaş salgılanmasını de gerçekleştirme değer. Buyurun makbul ayrımsız sebep daha! Bazı toplumsal baskı gerçekleri birlikte var tabiatıyla. Söz Gelişi “Erkekler ağlamaz” üzere… Kadınların bile seçme zaman merbutiyet dolu olması ve empati kurması gerekirmiş gibi.

“Sarışının adı”
Erkeklerin sarışın kadınları bundan sonra beğendiği ve arzuladığına dair benzeri site efsanesi bile vardır. Bunu da kadınlarla ilgilendiren klişeler beyninde saymazsak olanaksız! “Sarışının adı esmerin tadı” sözünü üstelik sizlere hatırlatıyor ve 1950’lerden 80’lere kadarki Vogue, Playboy gibi dergilerin kapaklarıyla elan dahi belirginleşen bu beylik hakkındaki gerçekleri sizlerle paylaşıyoruz. Şunu ayırt ettiniz mi? Genelde birçok eş sarışın doğar, amma bu solgun saçları yaşam boyu bire bir doğallıkla tutabilene dokuz canlı rastlanmaz. Genelde gözyaşı ilerledikçe kestane rengini düz solgun saç, bu nedenle erkek aklı için haddinden fazla kıytırık benzeri işlem doğurur: “Sarışınlık eşittir toyluk.” Haliyle gailesiz avrat de seçme erkeğin hayalini süsleyen benzeri olgudur. Onlar amacıyla sarışında benzeri eş, berekettir, gençliktir ve sağlıktır. Tabiatıyla sarışının adı vardır, bu tıpkı beylik üstelik olsa; yağız kadınları da es geçmemek lüzumlu. Olur 80’lerin kapaklarını sarışın modeller süslüyor kabil, amma yağız oyuncu ve modellerin doldurduğu seksi yıllık kapaklarını üstelik unutmamak geçişsiz!

“Kadınlar zengin erkekleri yeğleme ölçü”
1949 yılında, Marilyn Monroe’nun angın tıpkısı parçası şu sözlere kucak açıyordu: “Elmaslar tıpkısı kadının bildirme mümasil arkadaşlarıdır.” Bu cümleden sonraları böyle benzeri klişenin akıllara kazınmamasına imkan var mı? Marilyn, yararcı parçasına şu sözlerle bitmeme ölçü: “Tıpkı öpücük çok balaban mümkün, ama katiyen familya kiranızı ödemeyecektir!” Alay tıpkısı yana; içtimai ve sosyolojik koşulların bu anlayışta haddinden fazla büyük etkisi var. Kadınlar birçok toplumda çocukların eğitiminden, habbe düzeninden ve ailenin bütçesinin planlamasından sorumludur. Hâkim familya yapısına bakıldığından ata parayı kazanır; ana mecmu bu ihtiyaçları mevrut servet ile yer ongun şekilde yönetendir. Elbette kadınları hayatını varagelmek ve finansal garantilerini buyurmak amacıyla ülkü benzeri koca ararken maddi duruma birlikte ayn atarlar. Ama bu metanetli da abartılacak tıpkı laf değildir! Günümüzde öz gelirini kazanan, özlük ayakları üstünde durabilen ve mali özgürlüğünü elde etmiş kadınlar üstelik vardır. Onlar de bu klişenin ortadan kalkmasına öncü olmaktadır.

“Kadınlar araba kullanamaz”
Evet, bu üstelik kadınlar hakkındaki en alışılmış klişelerden biridir. Ayrıca karı şoförleri görünce oradan derakap uzaklaşan erkekler bile vardır. Veya trafiklerde çokça duyduğumuz “Haydi be avrat!” diyerek bağıran erkek sesleri… Pudra.com bu konunun detaylarını araştırdığında bazen bilgilere rastladı. Söz Gelişi erkekler tıpkısı arabayı satın alırken motosiklet ve vites gibi kriterlere bakarken, kadınların yer önem verdiği ölçüt güvenlik. Benzeri zamanda Avustralya’birlikte yapılan tıpkı araştırma, beynin ekografisiyle ait tıpkı durumu de ortaya çıkarmış. Kadınların yüzdelik 85’inde spasyal zekayı meydana getiren ve sığınma güdüsü amacıyla muktezi nörolojik kan dolaşımı gerçekleşmezmiş. Bu araştırı halen tartışılmaktaymış. Elan istatistiksel araştırmalar birlikte kadınların erkeklere bakarak henüz belli belirsiz hatalar (turuncuda mürur, ufak sürtmeler gibi) yaptığını göstermekte. Olur belki kanı işleyişi ve güvenlik anlayışı açısından kadınların makine istimal yeteneği daha bir iki olanaklı; ama bu ayrımsız zamanda onların tehlikeden elan ırak şoförler olduğunun de tıpkı kanıtıdır.

“Kızıllar seksidir”
Resimden sinemaya, birçok konuşma dalı, kızılların yataktaki şehvetiyle ilgili bu klişenin oluşumunda etkilidir. Eski mübarek çizimlerin paçoz olarak tanıdık Marie-Madeleine, hele yabancıların kafasında bu olgunun oluşmasında haddinden fazla hareketli. Tıpkısı zamanda Baudelaire, Verlaine, Apollinaire üzere bir nice ismin şiirlerinde kızıl kadınların çekiciliği bilcümle vurgulanmıştır. Hassaten size çok yakından bir örnek verelim; Süskind’in kitabı ve üste Tom Tykwer’mağara filmi ‘Parfüm’. Adeta tıpkısı kızıl fetişizmini laf alıyor. Çokça çok elan eskilere, hatta Mutedil Yüzyıl’a gidersek; Akdarı’de değerli kadının şeytan veya afsuncu kabilinden kavramların simgesi olduğunu bile hatırlatabiliriz. Güllabi, hiddetli, tutkulu, sadakatsiz; coşkun rengi hep bu niteliklerin bire bir sembolü olmuştur. Kamu bu olayların kurbanı bile çırılçıplak zer veya saçlarını bilahare kızıla boyatan günahsız kadınları olmuştur. Ama şunu üstelik yayımlamak icap; altın saçlı kadınların yatakta çok henüz enerjik olduğuna yahut onların libidolarına dair tek kanıtlanmış araştırma yoktur.

“Sarışınlar aptaldır”
Elhak birçok filmde şapşal karakterler genelde sarışın seçildiği üzere, geçtiğimiz senelerde yemeden içmeden bu klişenin adıyla de film çekildi: Legally Blonde! Tam bunlar bir orta malı yarattı ve sarışın bire bir kadının girdiği ortamda baştan ayrımsız önyargıyla karşılanmasına hastalık oldu. Halbuki IQ testlerinde saç renklerine sınırlı bire bir klasman namevcut! Bu klişenin sebebi da beş altı önce bahsettiğimiz, sarışınlığın toyluk ve saflığı çağrıştırmasıyla ilişik mümkün. Bittabi medyanın de bu klişenin oluşmasında az çok çok etkisi var. Çokluk Yılmayan’ın tespitiyle “Tevakki Etmek filminde ki gözlüklüyse ölecek” fikri benzeri şekilde iletişim araçları kültürü yüzünden “Bütün sarışınlar aptaldır” ile eşdeğerdir. Halbuki düşündüğümüz ahit, yeniden medyada, Hillary Clinton, Sharon Stone, Margaret Thatcher kabil, ak pak zekalarıyla öne kullanılmış ve bu klişeyi az buçuk da belki yontmuş adlar bile vardır. Ihtimal üstelik eksiksiz bunlar, erkeklerin sarışınları beğendiği klişesine inanıp, benzeri yağız kadının kıskançlıktan ortaya attığı aynı iddiadır, hangi dersiniz?

“Kadınlar erkeklere göre daha güçsüzdür”
Süpermarketten eve dönerken tamam poşetleri taşıyanlar bilcümle kadınlardır; ve hala onların apışık oldukları söylenir. Hatta bırakın güçsüz olmayı; kadınların henüz dayanıksız, kırılan ve algın bünyeli olduklarına dair klişeler bile mevcuttur. Antrparantez DREES adındaki bir araştırı şirketinin yaptığı çalışmanın sonucunda kadınların erkeklere bakarak iki tekmil henüz aşkın kriz zıvanasız olduğu ortaya hamiş. Evet bu orta malı nereden geliyor? Öncelikle fiziksel sakil bahis konusu olduğunda, erkeklerin üstünlüğü tabii inkar edilemez. Ama kırılganlık, vurgun yapılış gibi davranışlar üzere tıpkısı öz asla söylenemez. Çabucak kadınların doğuştan var olan hormonal döngüsü kimi zaman vücutlarının üzeri eğmesine ve tabiatıyla herhangi bir kamer mahsus dönemlerde elan hassas olmalarına öğün vesile. Fakat şunu birlikte yayımlamak lüzumlu! Ekol başarısı, hayat umudu, intihar oranları kabilinden istatistiklere baktığımızda birlikte kadınların fazlalıkta olduğu görülüyor. Sonuçta bunlar bile güçle ilişik değil mi? pudra.com

 

Share: