Kadem sermayesi anketi tamamlandı

Ernst & Young ve Türkiye’nin Fonlar Fonu İstanbul Venture Capital Initiative (iVCi) işbirliği ile Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen ve “kadem sermayesinin firmalara sağladığı mahsus ilişik değeri” araştıran soruşturma sonuçları yayınlandı. Ülkemizde hızla büyüyen sektörün nabzını tutmayı amaçlayan anket, kadem sermayesi yatırımı düzlük 100’nam üzerinde firmanın katılımı ile bağımsız olarak gerçekleştirildi.
iVCi Mühim Ağ Başkanı Bulak Eczacıbaşı, programın temsilcisi unvanı ile yaptığı açıklamasında, Türkiye’da cümbüş gösteren fon yöneticilerine kat gösterecek hakeza bire bir çalışmanın Ernst & Young vasıtasıyla gerçekleştirilmiş olmasından duyduğu memnuniyeti belirtti. Pınar Eczacıbaşı, çalışmanın sonuçlarından edindiği izlenimlerin çokça müspet olduğunu ve etap sermayesinin Türkiye’deki bodur geçmişine rağmen şipşak gelişerek, kalkınmış pazarlarda olduğu kadar ayar yarattığını vurguladı ve bu durumun İstanbul’un andıran gelecekte kadem sermayesi amacıyla ayrımsız hat haline getirme vizyonunu desteklediğini tabir etti.
Soruşturma çalışmasının sonuçlarına göre, çalışmaya katılan firma yöneticilerinin %79’u kaynak yatırımının firmalarında hızlı büyümeye nazik katkısı olduğunu, %81’i ise finansal standartların gelişmesinde dahi çokça yüce görkem oynadığını belirtti.
Ernst & Young ortaklarından Bandaj Özdemir sormaca sonuçlarının Türkiye’bile neşelilik gösteren fon yöneticileri amacıyla katma veriler sunduğunu, fonların, rekabete ve büyümeye sağladıkları katkıyla ekonomide dinamizm yarattığını ve önümüzdeki dönemlerde fonların Türkiye’ye olan ilgisinin artarak bitmeme edeceğini belirtti. Özdemir, alelhusus fonların envestisman yapılan şirketlerdeki çabuk büyümede ve şirketlerin mali standartlarının gelişmesindeki rollerinin ankette öne çıktığını ifade etti.
Ilgi Özdemir hakeza ayrımsız çalışmanın ilk defa gerçekleştirildiğini ve bu açar ile katılan firmalara sağlamış oldukları köylü bildirimler için teşekkürlerini iletti.

Share: