İzmir’de göçüm ücretlerine zam geldi

Hazır yaptığı yazılı açıklamada, İzmir Muvasala Eş Güdüm Merkezi (UKOME) kararıyla taksi taşıma tarifesinin 2 yıl sonraları güncellendiğini belirterek, değişik büyükşehirlerdeki kabil bodur uzaklık düzenlemesine gidildiğini ve indi-destek bedelinin 10 liralık olduğunu aktardı.

Yeni tarifenin 11 Ağustos Salı gününden itibaren geçerli olacağını belirten Hazır, fiyat düzenlemesinin 2 almanak enflasyonun yarısı oranında olduğunu vurguladı.

Anık, akaryakıt, lastik, sakıntı zerre başta girmek için giderlerdeki artışlar nedeniyle zamdan eksantrik seçenek kalmadığına işare ederek, şunları kaydetti:

“Ayrımsız geçmiş kıymet düzenlemesinin yapıldığı Orak Ayı 2018’den bu yana tüketici enflasyonu TÜFE oranı yüzdelik 30 civarında gerçekleşti. Kilometre ücretindeki artış ise 2 almanak enflasyonun yarısı oranında, yaklaşık yüzdelik 16. Hem taksi kullanıcılarını hem birlikte esnafımızı fikren UKOME tarafından hakeza tıpkısı değer güncellemesine gidildi. Taksi müşterilerimiz ile esnafımızın yeryüzü çok karşı karşıya geldiği gelişmemiş mesafe sorunu da çözüme kavuşmuş oldu. İstanbul’de 2 yıldır, Ankara’bile de 1 yıldır makbul indi-destek ücreti ile bu sav İzmir’da da ortadan kalkacak.”

Share: