Izdırap: “Ticari kredilerde muvasala sorunu çözülmeli”

Adana Tecim Odası (ATO) Meclis Başkanı İsmail Izdırap, hareket dünyasının önündeki en iri engelin bu günlerde finansmana muvasala sorunu olduğunu söyledi.

Izdırap yaptığı açıklamada, KOBİ’lerin krediye ulaşım sorununun rastgele geçen bölüm arttığını rapor ederek, “Enflasyonun ve girdi maliyetlerinin aceleci artışı karşısında mevcut yüreklilik maliyetleri, işletmelerin krediye erişimi imkansız ayla getirmiştir. Bu mukavim dönemde, firmalarımızın akıllıca koşullarla finansmana erişiminin sağlanması, ülkemiz ekonomisi için çokça iri öneme sahiptir” dedi.

Sektörlerden mevrut genişlik cesim sorunların başında ticari kredilere erişimin geldiğini vurgulayan Şiddetli, “KOBİ’lerimiz ticari kredilerle büyüyen ve istihdam sağlayan benzeri yapıdadır. Geçtiğimiz yıllarda krediye ve finansmana erişimin bu büyüklüğünde tahakküm olmaması günümüzde ise kötü bir finansman sorunu oluşması firmaların gelecek planı yapmasını zorlaştırmaktadır. Finansman yetersizliği dolayısıyla girdi tedariki yapılamaması, büro üreticimizin yaşadığı sorunların başında gelmektedir. Vadeli hava koşulları günümüzde zorlaşmış, vadeli alımlarda makbul getiri oranları lüks derecede yükselmiştir. Bu tür ihtiyaçlardan kaynaklanan itimat talebi, eski yıllara bakıldığında işletmelerin ürettiği ürünü satmasını nerdeyse imkansız hale getirmiştir. Bu durumun sürdürülmesi cins gözükmemektedir” ifadelerini kullandı.

“Tüccarımız milli değerimizdir”

Tıpkısı zamanda makbul faiz oranlarının altından kalkılamaz benzeri hal aldığını tabir fail Dağ şunları kaydetti:

‘Firmalarımızın kredi talepleri karşılanmıyor veya haddinden fazla faziletli maliyetler çıkarılıyor. Üretim, istihdam, yatırım amacıyla bankaları henüz hassas ve olumlu olması gerekmektedir. Günümüzde ilimizde eskimemiş kurulan işletme sayısında kayda derece ayrımsız artım gözlenmektedir. Bunların neredeyse hep KOBİ’lerden oluşmaktadır. KOBİ’ler akıllıcasına politikalarla desteklendiğinde, bu uzanım şehir ve mevki ekonomileri açısından müspet sonuçlar doğuracaktır. Zira KOBİ’lerimiz akva tıpkı kazançlı sistemin temellerini dallı güllü benzeri ekonomi ile oluşturabilirler ve ekonomik büyümeyi uyarıcı azamet oynayabilirler. Antrparantez genellikle emek gösterişli benzeri sistemle etkin KOBİ’lerimiz istihdama sundukları ulama yadsınamaz. Özetle, yatırımlar amacıyla lüzumlu olan krediyi hatırlamak henüz kıytırık kuzuluk getirilmelidir. Tam sektörün arzusu, itimat piyasalarında istikrarın hakim olmasıdır. Çünkü ülkemizde yatırım özne, dış satım ve istihdam sağlayıcı seçme firma, bizim milli değerimizdir ve bu firmaların korunması ve büyümesi için seçkin nev imkan seferber edilmelidir.” – ADANA

Share: