İşte bildirme mutlu devlet

Times gazetesi Gallup araştırma şirketi tarafından yapılan tıpkı araştırmanın sonuçlarını yayınladı.
53 ülkede yapılan araştırmanın sonuçlarına bakarak dünyanın arz bahtsız insanları Fransızlar, sunma mutluları ise Nijeryalılar oldu.
“Fransızlar gezegenimizin sunma bahtsız insanları” antetli haberin zir başlığında Victor Hugo’nun 1862 günlü alışılmış eserine gönderme yapılarak, “Araştırmaya göre Fransızlar aşağı Sefiller oldu” altbaşlığı kullanılıyor.
“Düş ve usanç” araştırmanın sonuçlarına göre, mutsuzlukta Fransa’yı izleyen ülkeler sırasıyla İzlanda, Romanya, Sırbistan ve İngiltere.
Genişlik mutlu ülkeler ise Nijerya, Vietnam, Brezilya, Gana, Çin ve Kosova adına sıralanıyor.
Araştırmanın sonuçlarına göre “2011 yılına dair ümitli tutmak” kategorisinde Nijerya ve Afganistan, ABD’den önde gidiyor.
Haberde ilgi çekilen dideban, 2008 krizinden ağır sıklet çarpış gören ümranlı ülkelerin, Brezilya, Çin ve Hindistan kadar gelişmekte olan bakir ekonomilerle cümle münasebetsiz özellikler göstermekte olduğu.
Anketin sonuçları Bangaldeş, Afganistan ve Irak kadar mevki halklarının Batı dünyasından elan bahtiyar olduğunu bildirme ettiğini de gösteriyor.
HENÜZ İYİ YAŞADIKÇA DAHA ÇOK ŞİKAYET EDERİZ
Haberde Fransız felsefeci Pascal Burkcner’in ülkesiyle ilgili ilginç tıpkısı değerlendirmesine meydan mevdu:
“Bu çarkıt kıtanın adeti, Fransa’üstelik daha üstelik yaygındır: Henüz bereketli yaşadıkça, bundan sonra şikayet ederiz.”
Haberde antrparantez, “Fransa’dahi geçen sene boyunca yaşanan sosyal asayiş reformlarının, Fransızları, ati üzerine endişeli yapmış olabileceği” yorumuna düz veriliyor.

Share: