İstanbul’da hastanelerde grip yoğunluğu

İstanbul’dahi son günlerde hastanelerin ivedili servislerinde akşam ezanı saatlerinde su yaşanıyor. Tıpkısı çok can, enflüanza ve soğuk algınlığı şikayetiyle hastanelere başvuruyor. Evvel akşam Bağcılar Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi ve Okmeydanı Eğitim Bilimi Araştırma Hastanesi’ndeki bahir kameralara yansıdı.

“BÜTÜN SAĞLIK PERSONELİ SAYRI”

Yoğunlukla ait değerlendirmede mevcut Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Ivedi Tababet Uzmanı Dr. Bağımsız Çevim, “Çatlak ayındayız amma gelgel 19 evre. Bodur kollu tişörtlerle dolaşıyoruz . Ama akşam üzerine makul hava soğumaya başlıyor. Bilcümle üşütme durumları burada başlıyor. Gönül terliyor gündüzden, üzerini değiştiremediği üzere akşam üstü o terle üşütmeye başlıyor ve akşamına marazli olmaya başlıyor. Pekâlâ korunacağız? Pamuklu faça giymemiz lazım, terlediğimiz ahit kendimizi korumamız gerekiyor evet da mümkünse üzerimizi değiştirmemiz gerekiyor” dedi.  Mutlak Çevim, “Gerçekte İstanbul’de 6-8 saat lodosta herkesin başı ağrır, baca tüter, kömür sobasından zehirlenmeler evet. Lodosta bunlar beklediğimiz şeyler. Ama ince sürmesi bizim ayarımızı biraz bozdu. 3 dönme sürdü, uyanıyoruz 18 mertebe, devrisi gün güya Ilkgüz ayındaymışız üzere. Bunun üzün sürmesinden kaynaklanıyor. Evde doğalgazı yaksak mı? Tıpkı açıyoruz, biz kapatıyoruz. Ben da hastayım, hep afiyet personelleri parasiz” şeklinde konuştu. 

“LODOSUN ARALIKSIZ MUFASSAL SÜRMESİNDEN KAYNAKLANIYOR”

Çevim, “Sezon etkilerine bakarak beklediğimiz sayılar var. Amma serencam 2-3 günde süren lodosa mecbur insanlarda sarrafiye ağrısı, halsizlik şikayetlerinin olması sayıyı artırdı. Bu de lodosun kesintisiz mufassal sürmesinden kaynaklanıyor. Tığ bu duruma zaten hazırlıklıydık, mevsimsel gribin özelliklerini taşıyan hastalara filhakika müstelzim yapılıyor. Vatandaşlarımıza şunları önerebilirim; şayet haremlik eden bir hastalıkları yoksa, risk grubunda değilseniz, temas devir derman kullanmıyorlarsa, voltaj hastalıkları yoksa, amansız hastalık, şeker hastası değillerse, 65 yaşın altındaysalar enflüanza olduklarında yani arık öksürük, mebde ağrısı, halsizlik, burun akıntısı kabilinden semptomlarla karşılaştıklarında normalde yapılması gereken öz evde istirahat. 3 bölüm evde tatil etmeleri gerekir ve mübarek nakit almaları gerekir. Ateşleri yükselirse çabucak ateş düşürücü öneriyoruz. herhangi bir antibiyotik kullanmadan rehabilite edilebilir. Ama bunlardan tıpkısı tanesi varsa bizim polikliniklerimize başvurmaları gerekir” diye konuştu. 

“BU YIL ÇOK GRİP OLDUM”

Hastaneye mevrut Ahmet Hüseyinoğlu, “Perişana vaziyetteyiz, grip oldum 25 gündür kurtaramıyorum kendimi” dedi. 

Lütfullah Gökçen ise “Enflüanza olayı çokça var maalesef, ego üstelik gribim” diye niteleyerek konuştu. Didem Bozkurt ise sayrılarevi çıkışında, “Bu sene haddinden fazla grip oldum ego, hiç olmam haddizatında. Baya tıpkı grip salgını var. Seçme halde kar yağmıyor, hava da çokça ısıdam” şeklinde konuştu. 

Share: