İstanbul Beykoz’daki Karadeniz Kuşağı Doğal Sit Alanı ‘Kesin Korunacak Alıngan Alan’ İlan Edildi

Reisicumhur kararıyla, İstanbul’un Beykoz ilçesinde vadi alan ‘Beykoz Kuzey Kesimi Karadeniz Kuşağı Natürel Sit Alanı’, kesin korunacak hassas düzlük zar edildi. Karaman ve Mersin’de tesis edilecek Akyel-1 Rüzgar Erke Santrali (RES) cıvıltı üretim tesisi için ara sıra bölgelerin acele kamulaştırılması kararlaştırıldı.

Enerji yatırımları üzere çabuk devletleştirme ve tabii sit alanının himaye statüsünün baştan değerlendirilmesine ait Cumhur Reisi kararları, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı.

Buna göre; İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan Beykoz Yıldız Kesimi Karadeniz Kuşağı Katıksız Sit Alanı’nın himaye statüsü baştan değerlendirildi. Yapılan istimara sonucunda Kavacık, Göztepe ve Yenimahalle mahallelerinin benzeri kısmını içeren etaptaki alanların kesin korunacak kırılan düz adına tescil ve ilan edilmesi kararlaştırıldı.

Ayrıca, Karaman ve Mersin Ağacı illerinde organizasyon edilecek Akyel-1 RES cümbüş üretim tesisi amacıyla lüzumlu olan ve Karaman’ın Tarz ilçesine ilişkin Güldere Mahallesi’nin 199 cezire numaralı 52,54,130,145 numaralı parselleri ve 203 cezire numaralı 170,173,353 parselleri ile Mersin’in Mut ilçesine sınırlanmış Demirkapı Mahallesi’nin 101 cezire numaralı 549’uncu parselin, tapuda Hazne adına tescil edilmek üzere EPDK vasıtasıyla çabuk kamulaştırılması kararlaştırıldı.

Share: