İşletmeler ‘Kurumsal Yaşam’la tanışıyor

Acun bire bir iş içerisinde. Bireyin bağırsak dünyasından başlayan, fiziksel çevreye yayılan bu hisse senedi ve değiş, alışkanlıklarımıza yansıyor. Yaşam alışkanlıkları, kemirmek alışkanlıkları, canlılık alışkanlıkları kadar sıralayabileceğimiz uzun uzun bir itiyat listesi aktarılma geçtikçe farklılaşıyor. Bireyde oluşan bu akım kurumlara da yansıyor. Kurumsallaşan, markalaşma sürecine giren işletmeler bu sürece personel adaptasyonunu hatırlamak amacı ile zatî aksiyon eğitimi, ekip yönetimi, güdeleme, ant yönetimi kadar eğitimler düzenliyor. İş odaklı olan ve performans yönetimi, mutluluk kabilinden amaçlara bakım fail bu eğitimler kurumların vazgeçilmezi haline geliyor. Bunun beraberinde çalışan mutluluğunu arttıracak eğitimlerde gündeme geliyor. Kurumlar açısından sâdır safiha bu.

Çalışanlarlar açısından bakıldığında ise balaban bir bölümü bu garip eğitimlerden hoşnut olmakla gelişigüzel, eğitimlerin rutine oturtulmuş olmasından muhit talihsiz olduklarını anlatım ediyor. Eğitimin daha bireye özel olması gerektiğini belirten katılımcılar yaşadıkları farkındalıklar ile eğitim boyunca üste eğitimden sonraki bir müddet henüz bahtiyar olduklarını fakat gücük ayrımsız müddet sonradan yaşanılan, konuşulan tamlık konuları rafa kaldırılarak, maalesef unutulduğunu ifade ediyor. Hal böyle olunca kurumların bu eğitimleri henüz sık yeniden etmeleri gerekiyor. Fertler içinse böylece uzun vadeli aynı fayda sağlanamadığından eğitime olan inanç yitirilmeye başlanıyor.

Emek Eğitim Danışmanlık şirketinin ve www.burcinalpacar.com – Değişim Yönetimi sitesinin kurucusu Ferdî ve Kurumsal Dirim Danışmanı Burçin ALPACAR konuyu şöyle yorumluyor ‘eğitim farkındalık gerçekleştirmek, haberdar etmek ve öğün belirtmek amaçlıdır. Rastgele hangi kadar bireyle veya kurumla benzeri kıymet karşılığı sözleşme sağlanıyor ve bu barışma konuyu ticari boyuta taşıyor olsa birlikte terbiye işi istem işidir. Manevi yönü ağırdır. Eğitmenin bu gönüllük ile hareket etmesi önemlidir. Eğitmen, eğitimin kaderini belirleyen yeryüzü mehabetli unsurdur. Katılımcıları konuya dahil edebilmek, odaklamak, katılımcıya kendisi üzere sağlayacağı yararı tercüman olmak, eğitmenin esas görevidir. Eğitmen gerçekçi olmalı ve gerçekler üstüne konuşuyor olmalıdır. Bu sebeple ilkin mücehhez eğitim bilimi metinleri ile değil yetişek verilecek gruba yönelik bire bir yetişek metni alıştırmak gerekir. Bizler hiçbir konuda amade ayrımsız eğitim bilimi metni bulundurmayız. Öncelikle eğitim bilimi verilecek kurum ve katılımcılarımız ile tanışır; nelere ihtiyaçları olduğunu tespit ederek cereyan ederiz.

Farkındalık fotoğraflamak peki, ancak eğitim böylelikle kişiyi farkındalıkları ile birlikte ve hangi yöne gideceğini bilmez halde bırakmamak gerekir. Müşavir kere foto olandır. Seçimler katılımcıya ilişik almak ile birlikte danışman eğitmen alternatiflerini sunuyor olmalıdır. Arz önemlisi ‘tuşe etmek’tir. Kurumsal dirim…bire bir ruhu temsil şayan. Değme kurumun bire bir ruhu olmalıdır. Ve çalışanları bu ruhu anlamalı, sahiplenmelidir. Bizler katılımcılarımızın hayatlarına değeriz. Yüreklerine değeriz ve onların ruhu ile çekicilik ruhu beyninde kurduğumuz köprüler ile bire bir dirim tarzı yaratırız. Bu form kurumsal yaşam kavramı adına ortaya yarar. Eğitimlerimizin arz mefret farkı birlikte şudur ‘katılımcılarımız söz konusu eğitimin yalnızca gelgel yararını yükseltmek için değil, özlük mutluluk ve bol bolamat düzeylerini, başarılarını yükseltmek için dahi düzenlendiğini farkındadır. Önemsendiklerini hissederler. Ve bu önemsenmeyi kurumlarına duydukları duygusal deste ile ödüllendirirler.

Mufassal bilgelik üzere; www.burcinalpacar.com veya www.sayltd.com

Share: